Auto nie przeszło przeglądu technicznego - co zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
Badanie techniczne - pamiętaj o żarówkach i gaśnicy
Celem badania technicznego przeprowadzanego w Stacji Kontroli Pojazdów jest zdiagnozowanie elementów auta, których usterka lub nadmierne zużycie może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Sprawdzany jest stan techniczny wszystkich układów mechanicznych auta: hamulcowego, zawieszenia, kierowniczego oraz jednostki napędowej. Osoba przeprowadzająca badanie może nie dopuścić auta do użytkowania na drodze z przyczyny występowania rażących usterek jednego z tych układów, ale również z powodu złego oświetlenia znajdującego się w wyposażeniu auta lub niedostatecznego stanu nadwozia. Rodzaj napotkanych problemów wykrytych podczas badania będzie miał wpływ na dalszy rozwój spraw oraz zadecyduje o dopuszczeniu auta do użytkowania na drodze.
REKLAMA
Zobacz też: Przegląd auta przed wakacyjnym wyjazdem – na co zwrócić uwagę?
Negatywny wynik badanie technicznego
Właściciel pojazdu, którego samochód nie przeszedł okresowego badania technicznego z powodu stwierdzenia poważnych wad musi liczyć się z poważnymi komplikacjami. Diagnosta, który przeprowadza przegląd auta w przypadku wykrycia usterek wywierających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i przesłać go do właściwego organu komunikacji. – Następstwem takiej sytuacji jest uniemożliwienie użytkowania takiego pojazdu. Właściciel samochodu jest zmuszony odholować auto do warsztatu, gdzie usterki wskazane w badaniu diagnostycznym zostaną należycie usunięte. – dodaje Agnieszka Kaźmierczak z Yanosik.pl. Naprawione auto należy ponownie poddać badaniu technicznemu w Stacji Kontroli Pojazdów i jeśli diagnosta nie stwierdzi dalszych nieprawidłowości w stanie technicznym auta, właściciel będzie mógł odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji.
Drobne usterki na badaniu technicznym
Podczas badania okresowego pojazdu diagnosta może wykryć usterki, nie wpływające na bezpieczeństwo jazdy, ale których występowanie jednak uniemożliwia wystawienie pozytywnej oceny stanu technicznego samochodu. W takiej sytuacji osoba przeprowadzająca badanie nie zatrzymuje dowodu rejestracyjnego, a wystawia jedynie zaświadczenie stwierdzające, że auto nie przeszło przeglądu technicznego. Tego typu dokument zobowiązuje właściciela do niezwłocznej naprawy wskazanych usterek. Osoba posiadająca samochód musi usunąć usterki pojazdu w ciągu 14 dni od wystawienia zaświadczenia i ponownie zgłosić się do Stacji Kontroli Pojazdów w celu zweryfikowania ich usunięcia.
Jazda autem bez przeglądu technicznego
Prowadzenie auta bez aktualnego przeglądu technicznego jest bardzo ryzykowne. Kierowca poruszający się takim autem, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla jego własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać również, że prowadzenie auta bez ważnego przeglądu technicznego w momencie zatrzymania przez policję skutkuje nieprzyjemnymi komplikacjami. Funkcjonariusz ma prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu, przekazania auta do odholowania na koszt właściciela lub wystawienia skierowania na przegląd techniczny. – W sytuacji kiedy auto nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa, a brak ważnego przeglądu jest jedynie wynikiem roztargnienia właściciela, decyzją policjanta auto może zostać skierowane na obowiązkowy przegląd bez potrzeby jego odholowywania. – dodaje Agnieszka Kaźmierczak z Yanosik.pl.
Źródło: materiały prasowe Creandi.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.