REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie uszkodzenia mogą powstać w wyniku wjechania w dziurę w drodze?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kuźmiuk
Jakie uszkodzenia mogą powstać w wyniku wjechania w dziurę w drodze?
Jakie uszkodzenia mogą powstać w wyniku wjechania w dziurę w drodze?

REKLAMA

REKLAMA

Polskie drogi są w coraz lepszym stanie, jednak nie brakuje odcinków, które przypominają wnętrze szwajcarskiego sera. Wjechanie w dziurę w asfalcie może zakończyć się kosztowną naprawą. Jakie uszkodzenia mogą powstać w wyniku wjechania w drogowy ubytek?

Dziury w asfalcie to zmory większości polskich kierowców. Czasami droga bywa tak wybrakowana, że zamiast skupić się na sytuacji na drodze kierowcy muszą uważać, by nie uszkodzić któregoś z elementów swoich pojazdów. O ile płytsze ubytki zazwyczaj są nieszkodliwe dla samochodów, o tyle głębsze wyrwy mogą siać spustoszenie wśród aut. Z tego powodu tak ważne jest obserwowanie drogi przed maską, jednak czasami po prostu nie jest możliwe ominięcie lub wyhamowanie przed dziurą. Naprawy po takim zdarzeniu mogą sięgać kwot rzędu kilku, kilkunastu, a nawet i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania technologicznego pojazdu oraz skali zniszczeń.

REKLAMA

Jakie szkody może wyrządzić dziura w drodze?

Felgi i opony

Te elementy jako pierwsze ulegają uszkodzeniu w momencie wjechania w głęboką dziurę w drodze. Felgi się wykrzywiają, a opony mogą ulec przebiciu lub rozerwaniu. Co więcej, czasami bywa tak, że na pierwszy rzut oka opona nie jest uszkodzona, ale zmiany zachodzą w jej środku - wzmocnienia w ściankach bocznych mogą ulec uszkodzeniu, a kierowca dowiaduje się o tym dopiero wtedy, gdy w osłabionym punkcie pojawia się bąbel.

Przedni zderzak i miska olejowa

Te elementy trudniej uszkodzić, jednak czasami się to zdarza w przypadku wjechania w naprawdę głęboką wyrwę. O ile połamanie zderzaka zazwyczaj wiąże się jedynie z naprawą tego elementu, o tyle uszkodzenie miski olejowej może być zabójcze dla samochodu. Jeśli kierowca nie zauważy uszkodzenia miski, to przez uciekający olej może dojść do zatarcia jednostki napędowej. Naprawa silnika to zazwyczaj koszt kilku tysięcy złotych, ale bywa też tak, że jest to po prostu nieopłacalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przednia szyba

W momencie wjechania w dziurę w drodze mogą pojawić się na tyle duże naprężenia w karoserii, że doprowadzą one do pęknięcia przedniej szyby. Na tego typu uszkodzenia szczególnie narażone są starsze auta ze zmęczonym lub przerdzewiałym nadwoziem.

Łożysko koła

Najechanie na wyrwę w jezdni może spowodować uszkodzenie łożyska kola. Luz w łożysku znacznie przyspiesza jego zużycie, a o problemach z łożyskiem może świadczyć hałas dobiegający z okolicy koła lub delikatne wibracje. Łożysko koła bywa drogim elementem, zwłaszcza wtedy, gdy połączone jest z piastą koła. W przypadku popularnych aut kompaktowych ceny tych części mieszczą się w przedziale od 200 do 1500 złotych.

Układ kierowniczy

Najczęściej uszkodzeniu ulegają końcówki drążków kierowniczych, na których powstają luzy, lub same drążki, ulegające zniekształceniu. Luz na końcówkach drążków znaczne przyspieszy ich zużycie, a zniekształcone drążki zmieniają geometrię zawieszenia, co może negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdu i przyczynić się do szybszego zużycia się opon. W najgorszym wypadku wpadając w dziurę można uszkodzić przekładnie kierowniczą - jej regeneracja będzie kosztować kilkaset złotych lub więcej, a wymiana na nową to koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Zawieszenie

REKLAMA

Wjechanie w dziurę w drodze może spowodować poważne uszkodzenie zawieszenia, a nawet uszkodzenie ramy pomocniczej. Najczęściej jednak uszkodzeniom ulegają wahacze, sworznie i tuleie metalowo-gumowe. Warto pamiętać, że droższe i bardziej skomplikowane auta mogą być wyposażone w zawieszenie wielowahaczowe, co jeszcze bardziej podnosi koszty naprawy. Czasami dochodzi także do wewnętrznego uszkodzenia amortyzatora, który traci sprawność. Koszt naprawy uszkodzonego zawieszenia to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Koszty naprawy powinien zwrócić zarządca drogi, na której doszło do uszkodzenia auta. Najczęstszą przyczyną nieuzyskania odszkodowania jest niekompletne udokumentowanie zdarzenia i trudności w odnalezieniu zarządcy danej drogi. Z tego powodu na miejsce zdarzenie warto wezwać policję lub straż miejską, która potwierdzi fakt uszkodzenia auta z powodu dziury w jezdni.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA