REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzaje bieżnika w oponach

Marek Matejewski
Na właściwości opony ma wpływ nie tylko kształt bieżnika lecz również skład mieszanki.
Na właściwości opony ma wpływ nie tylko kształt bieżnika lecz również skład mieszanki.

REKLAMA

REKLAMA

Producenci opon stosują różne rodzaje bieżnika. Oczywiście każdy z rodzajów bieżnika opon ma swoje zastosowanie. Jakie są rodzaje bieżnika w oponach?

Różne modele opon posiadają odmienne rodzaje bieżnika. Jedne posiadają bieżnik w regularnie rozmieszczone „klocki”, inne przypominają budową literę V. Zdarza się też, że bieżnik opony przypomina jakby połączenie dwóch innych opon. Rzeczywiście producenci ogumienia, aby osiągać coraz lepsze opony, modyfikują lub zupełnie zmieniają kształt bieżnika. W dalszym ciągu jednak rodzaje budowy bieżnika opon możemy podzielić na trzy grupy.

REKLAMA

Zobacz też: Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Bieżnik w oponach symetrycznych

Najbardziej tradycyjne ułożenie bieżnika spotykane w oponach od lat. Wzór bieżnika jest symetryczny z obu stron, czyli lewa i prawa cześć bieżnika jest równa i stanowi odwrotne odbicie. Tego rodzaju opony mogą być montowane dowolnie na felgi, ponieważ nie posiadają określonego kierunku obrotu. To samo koło możemy zamontować zarówno po prawej jak i po lewej stronie samochodu. Takie opony znajdziemy jeszcze wśród tańszego ogumienia. W droższych oponach symetryczna budowa bieżnika wypierana jest już przez nowocześniejsze konstrukcje.

Bieżnik w oponach kierunkowych

Rzeźba bieżnika kształtem przypomina literę V. Tu nie ma mowy o odwróceniu opony. Tego rodzaju ogumienie musi być montowane zgodnie z oznaczonym na boku kierunkiem obrotu. Tylko poprawnie zamontowana opona zapewnia optymalne odprowadzenie wody i przyczepność. W takim przypadku kompletne koła możemy zamieniać tylko w obrębie jednej strony pojazdu, przód z tyłem. Przełożenie koła z lewej na prawą stronę (i na odwrót) zmieni o 180 stopni kierunek jego obrotu.

Zobacz również: Jak wymieniać opony?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bieżnik w oponach asymetrycznych

Łączy w sobie bieżniki opony symetrycznej i kierunkowej. Część bieżnika charakteryzuje się symetryczną budową, jednak po drugiej stronie znajdziemy fragment przypominający połowę litery V. Tego rodzaju opony montujemy zgodnie z opisem na bocznej części. Tu na sposób montażu nie ma wpływu kierunek obrotu, a rozmieszczenie poszczególnych części bieżnika. Na boku opony zawsze oznaczona jest zewnętrzna strona montażu, najczęściej jest to wyraz OUTSIDE (z angielskiego „na zewnątrz”). Zamontowane w ten sposób opony na felgach możemy dowolnie montować do samochodu. W takim przypadku zmiana stron nie wpływa na właściwości opony.

Opony kierunkowe montujemy zawsze zgodnie z kierunkiem obrotu, a opony asymetryczne zakładając odpowiednią stroną na zewnątrz. Oznaczenia znajdują się na bokach opon.

Na rodzaj posiadanych opon powinni zwrócić szczególną uwagę kierowcy posiadający dwa komplety kół i zmieniający je we własnym zakresie. W przypadku opon kierunkowych łatwo popełnić błąd i zamontować koła w zły sposób. Warto też sprawdzić poprawność montażu przez serwis ogumienia, gdyż tu też zdarzają się błędy.

Zobacz również:  Czym charakteryzują się opony ekologiczne?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA