REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana szyby samochodowej - o czym należy pamiętać?

szyba przednia serwis
szyba przednia serwis
NordGlass

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana szyby samochodowej to zadanie dla doświadczonego szklarza. Oprócz samej techniki jej montażu, warto także zwrócić uwagę na kilka innych aspektów tej operacji decydujących o jej skuteczności.

Wymiana szyby samochodowej – na co zwrócić uwagę?

Szyba samochodowa jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo drogowe. Wszelkie rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają decydujący wpływ na to, kiedy dostrzegamy zagrożenie. Jeśli zatem po zimie uznałeś, że już czas na wymianę szyby, pamiętaj o kilku zasadach, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo korzystania z nowej szyby przez lata.

REKLAMA

Poradnik, jak rozsądnie wymienić szybę, przygotowała porównywarka cen szyb samochodowych www.glass4cars.pl. Poniżej kilka podstawowych zasad z tego opracowania.

Używana szyba lub jej tani zamiennik - warto?

Jeśli cenisz bezpieczeństwo, powinieneś  unikać używanych szyb samochodowych. Najczęściej są one porysowane wskutek wcześniejszego używania, co ogranicza ich przejrzystość i powoduje dyskomfort kierowcy w trakcie jazdy. Dodatkowo używane szyby są demontowane w sposób absolutnie nieprofesjonalny i przechowywane na zewnątrz. Z tego powodu folia PVB, sklejająca dwie warstwy szyby, jest wystawiona na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, a co za tym idzie szyba „delaminuje” się lub matowieje.

Zobacz też: Jak pozbyć się problemu parujących szyb?

REKLAMA

Warto także pamiętać o tym, że szyby – jako ważny element konstrukcyjny samochodu – przenoszą naprężenia, które nigdy nie są identyczne po zamontowaniu ich w innym pojeździe. Z tej przyczyny używana szyba wykorzystana w kolejnym aucie w krótkim czasie może pęknąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy także unikać najtańszych zamienników szyb samochodowych, ponieważ do ich produkcji, jako laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się folii pochodzącej z recyklingu i przez to szyba szybko matowieje. Tanie szyby samochodowe są też często pofalowane, co powoduje zniekształcenia obrazu lub refleksy świetlne.

Samodzielny montaż szyby samochodowej

O bezpieczeństwie oraz trwałości szyb samochodowych decyduje nie tylko sama jakość szyb samochodowych, ale też ich montaż. Szyba samochodowa (niezależnie czy jest to szyba przednia, boczna czy też tylna) musi zostać fachowo zamontowana, bo w przeciwnym przypadku czekają na nas tak niemiłe niespodzianki, jak przecieki, ale również wpływa to na jej szybkie uszkodzenia (pęknięcia).

REKLAMA

Najczęściej nie bierze się pod uwagę tego, że od jakości szyby czołowej i jej prawidłowego zamontowania zależy też prawidłowość działania poduszek powietrznych. Wymieniając szybę warto więc zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpasażerów.

„Jeśli były błędy w montażu, to przekonamy się o tym bardzo szybko, bo pęknięcia idące od brzegu szyby pojawiają niedługo po jej zamontowaniu. Są one spowodowane najczęściej przez fakt, że nie zostały usunięte ślady korozji na podszybiu lub warstwa kleju została nałożona  nieumiejętnie, w nierównomierny sposób. Może się też zdarzyć, że szyba samochodowa miała drobne uszkodzenia brzegów, co często zdarza się w przypadku szyb używanych oraz tanich zamienników szyb samochodowych” – mówi Wojciech Oko, Dyrektor Handlowy Glass4cars.pl.

Sprawdź, czy szyba ma certyfikat ISO/TS 16949:2002

Firmy, które dostarczają części (w tym szyby samochodowe) do koncernów motoryzacyjnych na tzw. „pierwszy montaż”, są zobowiązane do posiadania dziesiątek certyfikatów. Najważniejszym z nich jest: ISO/TS 16949:2002, który jest uniwersalnym znakiem jakości, potwierdzającym spełnienie wszystkich wymogów stawianych częściom samochodowym przez koncerny samochodowe. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy producent interesującej nas szyby ma tego typu certyfikat i czy jego szyby są fabrycznie montowane w renomowanych autach.

Każdy koncern motoryzacyjny co roku przyznaje też swoim najlepszym dostawcom nagrody, co dodatkowo potwierdza dobrą jakość ich produktów. Dlatego przed wymianą szyby warto zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w internecie na temat producenta interesującej nas szyby.

Po wymianie szyby…

Kiedy już wymienisz szybę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:

  • nie myć samochodu myjkami wysokociśnieniowymi,
  • nie stawiać samochodu na nierównej powierzchni i nie najeżdżać na krawężniki,
  • nie podnosić samochodu na podnośniku,
  • nie trzaskać drzwiami.

Zastosowanie się do tych zasad umożliwi dobre związanie kleju, za pomocą którego przymocowano szybę. Dodatkowo po każdej wymianie przedniej szyby należy bezzwłocznie wymienić pióra wycieraczek na nowe, tak żeby nie niszczyły nowej szyby.

Źródło: materiały prasowe www.glass4cars.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA