REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chlapacze samochodowe - ich wady, zalety i alternatywne rozwiązania

Obecnie chlapacze samochodowe spotkać można najczęściej  w autach rajdowych. Nowe samochody są w większości przypadków ich pozbawione.
Obecnie chlapacze samochodowe spotkać można najczęściej w autach rajdowych. Nowe samochody są w większości przypadków ich pozbawione.

REKLAMA

REKLAMA

Chlapacze samochodowe były niezwykle popularne w samochodach z lat 70-, 80- i początku 90-tych. Później ze względów estetycznych przestały być w nich wykorzystywane. Jakie są i wady i zalety? Czy istnieje dla nich jakaś alternatywa?

REKLAMA

Osobiście, gdy ktoś napomina przy mnie o chlapaczach samochodowych od razu widzę przed oczami Lancię Deltę Integrale HF i to w rajdowych barwach Martini Racing. Nie da się ukryć, że w tego typu pojeździe są one wręcz niezbędne, aby ochronić nie tylko lakier pojazdu przed kontaktem z kamieniami rzucanymi spod kół, ale przede wszystkim obserwatorów zawodów.

Zobacz też: Jak chronić lakier w okresie zimowym?

Plastikowe chlapacze samochodowe

REKLAMA

W autach seryjnych chlapacze samochodowe miały za zdanie chronić przede wszystkim powłokę lakieru przed uderzeniami kamieni. Wadą tego typu rozwiązania był jednak piach i sól gromadzące się między chlapaczem a nadwoziem auta, co niejednokrotnie prowadziło do pojawienia się rdzy na jego powierzchni. Zdarzało się także, że podczas podjazdu pod krawężnik, niżej zawieszony przedni chlapacz zawadzał o niego i uszkadzał lakier w miejscu mocowania chlapacza do nadwozia.

Usunięcie chlapaczy z wyposażenia seryjnego pojazdów nie obyło się jednak bez negatywnych konsekwencji. W wielu modelach takich jak np. Skoda Yeti czy Renault Megane kombi dochodzi bowiem do szybkiego pojawienia się korozji na błotnikach auta. Wpływa to paradoksalnie na estetykę pojazdu, o którą tak walczono rezygnując z chlapaczy. Poza tym rdza na nadwoziu to kłopot natury także finansowej. Każdy kto miał z nią choć raz  problem zdaje sobie sprawę, że jeśli już raz się pojawiła to niewykluczone, że zrobi to ponownie.

Zobacz też: Oklejanie aut folią - porady

Folia ochronna zamiast chlapaczy

Aby przeciwdziałać niszczeniu powłoki lakierniczej auta, wiele osób decyduje się okleić newralgiczne miejsca specjalną, bezbarwną folią ochronną. Z jednej strony dobrze zabezpiecza ona przed zniszczeniem lakieru, a z drugiej nie wpływa tak wyraźnie na pogorszenie wyglądu pojazdu. Cena kształtuje się na poziomie ok. 50-80 zł za komplet na jedną stronę pojazdu (przód lub tył).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jakim samochodem nie wjedziesz do SCT w Warszawie od 1 lipca 2024 r.? Konkretna lista, a na niej ulubieńcy Polaków

    W strefie czystego transportu w Warszawie nie ma miejsca dla ulubieńców Polaków. Nie wjedzie do niej ani Passat B5, ani Golf IV. A to dopiero początek zestawienia. Oto długa lista modeli, które 1 lipca 2024 r. dostaną "bana" na centrum Warszawy.

    Gołoledź na drogach w tym tygodniu. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    REKLAMA

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    REKLAMA

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA