REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?

Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?
Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Widoczność to jeden z kluczowych aspektów bezpiecznej podróży. A jak inaczej zapewnić widoczność, jak nie poprzez sprawne wycieraczki. Zatem kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?

Czemu wycieraczki samochodowe zużywają się? Powód jest jeden. Wodę na powierzchni szyby zbiera naprawdę cienka warstwa gumy. A ta może zostać nie tylko uszkodzona mechanicznie w wyniku np. tarcia po szybie pokrytej zimą lodem, ale też naturalnie zużywa się. Guma podlega procesom starzenia. W wyniku ich działania pióra tracą elastyczność, twardnieją, a co za tym idzie nie są w stanie idealnie dolegać do powierzchni szyby. Skutek? Nie pełnią swojej roli, a konkretnie nie zbierają prawidłowo zabrudzeń z powierzchni szkła.

REKLAMA

Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie? Trzy powody.

Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie? Są trzy podstawowe objawy mówiące o tym, że pióra zużyły się. Pierwszym jest pojawienie się smug na powierzchni szyby po pracy wycieraczki. Te mogą być wąskie i punktowe lub bardziej przypominać mgłę. Skutek jest jeden - wycieraczka nie jest w stanie prawidłowo zbierać zabrudzeń. A to może się okazać brzemienne w skutkach w sytuacji, w której auto porusza się np. w czasie deszczu za ciężarówką. Warto w tym momencie zaznaczyć, że przed podjęciem decyzji o wymianie piór, kierowca powinien wykonać jeszcze jeden zabieg. W pierwszej kolejności warto dokładnie oczyścić i wycieraczki, i szybę. Czasami o niesprawności decydują zalegające zabrudzenia.

Zobacz również: Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Tak, to możliwe!

Drugim z objawów jest głośna praca wycieraczek. Te podczas poruszania się po szybie szarpią lub piszczą. Powód? Guma stwardniała pod wpływem zbyt długiego okresu pracy, ewentualnie ramię wywiera na nią zbyt duży nacisk. Po trzecie zdarza się tak, że po tym jak wycieraczki przetrą przednią szybę, na jej powierzchni zostaje jedno lub więcej miejsc z pozostającymi zabrudzeniami. Przyczyny? Winny takiego stanu rzeczy może być zbyt mały nacisk, który pióro kładzie na powierzchnię szkła. To wynika na ogół ze zużycia gumowej powierzchni, ewentualnie mechanicznego odkształcenia ramienia wycieraczki np. w czasie zdarzenia drogowego.

Czasami to nie wycieraczki są winne brudnej szyby!

W związku z pracą wycieraczek mogą pojawić się jeszcze inne uszkodzenia. Te nie będą już jednak dotyczyć samych piór. Przykład? Najczęściej zdarzają się dwie usterki. Pierwszą jest awaria spryskiwacza. Najczęściej pompka zamontowana w układzie psuje się wtedy, gdy przed pierwszymi mrozami kierowca nie zdąży pozbyć się z układu płynu letniego. Ten zamarza i uszkadza mechanizm. Drugą usterką jest spalenie się silnika napędzającego wycieraczki. W takim przypadku albo ramię nie ruszy się z miejsca po poruszeniu manetki przy kierownicy, albo będzie się poruszać po szybie niezwykle powolnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zamarznięty płyn do spryskiwaczy. Co robić?

Wymiany wycieraczek w samochodzie nie należy odwlekać. Wycieraczki gwarantują właściwe pole widzenia w czasie trudnych warunków drogowych w postaci opadów deszczu, śniegu czy zalegania na drodze błota. Tym samym mają potężny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. O tym, że wycieraczki warto wymieniać regularnie, powoduje jeszcze jeden przypadek. Wymiana piór jest jednym z najmniejszych wydatków eksploatacyjnych! W sytuacji, w której kierowca postawi na niemarkowy produkt z dolnej części przedziału cenowego, będzie się mógł cieszyć nowymi wycieraczkami już za 10 złotych za sztukę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA