REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?

Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?
Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Widoczność to jeden z kluczowych aspektów bezpiecznej podróży. A jak inaczej zapewnić widoczność, jak nie poprzez sprawne wycieraczki. Zatem kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?

Czemu wycieraczki samochodowe zużywają się? Powód jest jeden. Wodę na powierzchni szyby zbiera naprawdę cienka warstwa gumy. A ta może zostać nie tylko uszkodzona mechanicznie w wyniku np. tarcia po szybie pokrytej zimą lodem, ale też naturalnie zużywa się. Guma podlega procesom starzenia. W wyniku ich działania pióra tracą elastyczność, twardnieją, a co za tym idzie nie są w stanie idealnie dolegać do powierzchni szyby. Skutek? Nie pełnią swojej roli, a konkretnie nie zbierają prawidłowo zabrudzeń z powierzchni szkła.

REKLAMA

Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie? Trzy powody.

Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie? Są trzy podstawowe objawy mówiące o tym, że pióra zużyły się. Pierwszym jest pojawienie się smug na powierzchni szyby po pracy wycieraczki. Te mogą być wąskie i punktowe lub bardziej przypominać mgłę. Skutek jest jeden - wycieraczka nie jest w stanie prawidłowo zbierać zabrudzeń. A to może się okazać brzemienne w skutkach w sytuacji, w której auto porusza się np. w czasie deszczu za ciężarówką. Warto w tym momencie zaznaczyć, że przed podjęciem decyzji o wymianie piór, kierowca powinien wykonać jeszcze jeden zabieg. W pierwszej kolejności warto dokładnie oczyścić i wycieraczki, i szybę. Czasami o niesprawności decydują zalegające zabrudzenia.

Zobacz również: Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Tak, to możliwe!

Drugim z objawów jest głośna praca wycieraczek. Te podczas poruszania się po szybie szarpią lub piszczą. Powód? Guma stwardniała pod wpływem zbyt długiego okresu pracy, ewentualnie ramię wywiera na nią zbyt duży nacisk. Po trzecie zdarza się tak, że po tym jak wycieraczki przetrą przednią szybę, na jej powierzchni zostaje jedno lub więcej miejsc z pozostającymi zabrudzeniami. Przyczyny? Winny takiego stanu rzeczy może być zbyt mały nacisk, który pióro kładzie na powierzchnię szkła. To wynika na ogół ze zużycia gumowej powierzchni, ewentualnie mechanicznego odkształcenia ramienia wycieraczki np. w czasie zdarzenia drogowego.

Czasami to nie wycieraczki są winne brudnej szyby!

W związku z pracą wycieraczek mogą pojawić się jeszcze inne uszkodzenia. Te nie będą już jednak dotyczyć samych piór. Przykład? Najczęściej zdarzają się dwie usterki. Pierwszą jest awaria spryskiwacza. Najczęściej pompka zamontowana w układzie psuje się wtedy, gdy przed pierwszymi mrozami kierowca nie zdąży pozbyć się z układu płynu letniego. Ten zamarza i uszkadza mechanizm. Drugą usterką jest spalenie się silnika napędzającego wycieraczki. W takim przypadku albo ramię nie ruszy się z miejsca po poruszeniu manetki przy kierownicy, albo będzie się poruszać po szybie niezwykle powolnie.

Zobacz również: Zamarznięty płyn do spryskiwaczy. Co robić?

Wymiany wycieraczek w samochodzie nie należy odwlekać. Wycieraczki gwarantują właściwe pole widzenia w czasie trudnych warunków drogowych w postaci opadów deszczu, śniegu czy zalegania na drodze błota. Tym samym mają potężny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. O tym, że wycieraczki warto wymieniać regularnie, powoduje jeszcze jeden przypadek. Wymiana piór jest jednym z najmniejszych wydatków eksploatacyjnych! W sytuacji, w której kierowca postawi na niemarkowy produkt z dolnej części przedziału cenowego, będzie się mógł cieszyć nowymi wycieraczkami już za 10 złotych za sztukę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Edzio
    2023-10-30 20:23:27
    Regularna wymiana wycieraczek jest bardzo ważna, nie wyobrażam sobie nie wymienić wycieraczek po zimie ;) Trzeba też odpowiednio je dobrać, akurat słyszałam, że Oximo ma bardzo duży wybór i fajne ceny
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA

Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

REKLAMA

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

REKLAMA