REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić samochód przed kunami? Jest kilka sposobów!

Jak chronić samochód przed kunami? Jest kilka sposobów!
Jak chronić samochód przed kunami? Jest kilka sposobów!
Materiały prasowe Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Zwierzęta potrafią utrudnić życie zmotoryzowanym. W nocy przegryzają różnej maści przewody, przez co o poranku niemożliwy może się stać rozruch silnika. Jak chronić samochód przed kunami?

REKLAMA

Kuny to problem nie tylko terenów podmiejskich. Zwierzęta te świetnie zaadoptowały się do życia także w miastach. Szczególnie że za sprawą śmietników rozstawionych przy każdym z bloków, nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pożywienia. Samo funkcjonowanie kun na osiedlach nie stanowi problemu. Problem pojawia się dopiero w sytuacji, w której ciekawskie drapieżniki postanowią spędzić trochę czasu pod maską auta. Pół biedy gdy zagrzeją się przy silniku zaparkowanego przed chwilą pojazdu. Gorzej gdy zainteresują się elementami silnika lub zaczną traktować komorę silnika jak gniazdo.

REKLAMA

Kuny potrafią zrobić prawdziwe spustoszenie. W najlepszym przypadku są w stanie na strzępy pogryźć wygłuszenie maski silnika. W najgorszym zaczną przegryzać różnej maści przewody - nie tylko elektryczne czy zapłonowe, ale także układu chłodzenia czy hamulcowe. W takim przypadku kierowca o poranku może mieć naprawdę przykrą niespodziankę. Zatem jak chronić samochód przed kunami? Bardzo ważne jest też doszczelnienie komory silnika. W tym celu warto upewnić się, że osłona jednostki napędowej nie ma pęknięć lub uszkodzeń, ewentualnie należy założyć akcesoryjną osłonę w sytuacji, w której fabrycznie nie została ona przewidziana.

Jak chronić samochód przed kunami? Najpierw umyj komorę silnika!

REKLAMA

Jeżeli kierowca ujawni niedawną obecność drapieżnika pod maską, powinien w pierwszej kolejności dokładnie umyć komorę silnika. Zdaniem specjalistów pierwszym z afrodyzjaków przyciągających kuny są zapachy. Podczas mycia komory silnika kierowca powinien użyć specjalistycznego detergentu. Ten można kupić praktycznie w każdym sklepie motoryzacyjnym. Aby mycie było wykonane możliwie najbezpieczniej dla jednostki napędowej, usługę warto zlecić pracownikom myjni. Zazwyczaj oznacza to koszt na poziomie 30 - 40 złotych.

Samo mycie nie daje jeszcze gwarancji, że drapieżniki nie powrócą pod maskę auta. Jak chronić samochód przed kunami na dalszym etapie? Na rynku dostępne są preparaty w sprayu, których zadaniem jest odstraszanie zwierząt. Środek kosztujący na ogół 15 - 30 złotych i zawierający zestaw olejków eterycznych należy obficie rozpylić pod maską - szczególnie w tych miejscach, przez które mogą się dostać do pojazdu lub w których mogą próbować uwić gniazdo. Legendy miejskie głoszą, że specjalne spraye można zastąpić domowymi metodami. Ponoć równie skuteczne jest zamontowanie pod maską kostki toaletowej lub umieszczenie sierści psa.

Jak chronić samochód przed kunami? A może elektronika?

W walce z kunami pomóc może też technologia. Na rynku dostępne są urządzenia odstraszające drapieżniki. Emitowane przez nie dźwięki o częstotliwości od 22 do 24 kHz choć okazują się niesłyszalne dla człowieka, są wyjątkowo nieprzyjemne dla zwierząt. Urządzenia tego typu kosztują na ogół co najmniej 100 złotych. Można je zamontować bezpośrednio w komorze silnika (posiadają zasilanie bateryjne), ewentualnie umieścić np. w okolicy drzwi prowadzących do garażu. Głosy w ich sprawie są podzielone. Część kierowców twierdzi że działają. Niektórzy specjaliści - np. dziennikarze Auto Bilda - są innego zdania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Technologia ma jeszcze jeden pomysł na kuny. Otóż pod maską kierowca musi umieścić sterownik i kilka kabelków. Przewody umiejscawia się przede wszystkim tam, gdzie mogą poruszać się zwierzęta. Drapieżnik po zetknięciu z nimi zostaje porażony prądem o natężeniu 200 - 300 V. I to powinno go skutecznie zniechęcić do dalszego penetrowania komory silnika, niestety może też spowodować u niego obrażenia. Urządzenia przypominające nieco elektrycznego pastucha podłącza się do akumulatora w samochodzie. Koszt ich zakupu sięga zazwyczaj jakiś 200 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA