REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić samochód przed gradem?

Naprawa auta po gradobiciu.
Naprawa auta po gradobiciu.
informacja prasowa

REKLAMA

REKLAMA

Gradobicie jest jednym z najczarniejszych scenariuszy za kierownicą. Spadające z nieba kule lodu mogą bowiem nie tylko przerwać podróż, ale wręcz zniszczyć auto. Jak chronić samochód przed gradem?

REKLAMA

Producenci już na etapie projektowania przygotowują nadwozie - a konkretnie blacharkę - do odpierania skutków działania czynników atmosferycznych. W efekcie karoserii nie straszne są opady deszczu latem. Jest jednak pewien scenariusz, na który pojazdy nie są i nie będą gotowe. Mowa o opadach gradu. Kule lodu spadające na samochód z dużej wysokości są w stanie zrobić prawdziwe spustoszenie! Mogą nie tylko potłuc szyby, ale przede wszystkim powodują powstanie serii wgłębień na wszystkich elementach nadwozia.

REKLAMA

Punktowe uszkodzenia - zwane popularnie wgniotkami - można niwelować bez konieczności naruszania konstrukcji lakieru. W Polsce nie brakuje warsztatów oferujących tego typu usługi. Mimo wszystko w sytuacji, w której po opadach gradu uszkodzeniami jest pokryta cała karoseria, koszt spokojnie sięgnąłby co najmniej 2 tysięcy złotych. A to suma, która może skutecznie odstraszyć kierowców. Co więcej, "wyciąganie" wgnieceń może zostawić ślady. W efekcie elementy nadwozia nie będą tak gładkie jak przed uderzeniem gradu.

Samochód po gradobiciu: kilkanaście tysięcy za lakierowanie!

Jeszcze droższą opcją jest szpachlowanie i ponowne lakierowanie. Pomijając fakt, że po takiej procedurze auto zacznie wyglądać na powypadkowe, lakiernik wyceni swoją pracę nawet na kilkanaście tysięcy złotych. Naprawy uszkodzeń powstałych podczas gradobicia są niezwykle drogie. Bez naprawy pojazd bardzo mocno traci na wartości. Zatem jak chronić samochód przed gradem i być mądrym przed szkodą? Jest kilka sposobów. A podstawowym jest umieszczenie pojazdu w garażu, ewentualnie krytym parkingu.

Zobacz również: Czy polisa może ochronić przed gradem?

Niestety czasami kierowca albo nie ma dostępu do garażu lub krytego parkingu, ewentualnie zostanie zaskoczony przez gradobicie. W takim przypadku może ratować się domowymi sposobami. Dobrym przykładem jest chociażby obłożenie nadwozia kocami lub ręcznikami. Te mogą zamortyzować uderzenia i uchronić pojazd przed powstaniem uszkodzeń. Gdy informacje o ewentualnym gradobiciu pojawią się wcześniej, prowadzący może kupić np. piankę wykorzystywaną podczas montażu paneli podłogowych i plandekę. W ten sposób za mniej więcej 200 - 250 złotych będzie mógł własnoręcznie stworzyć coś na kształt pokrowca.

Jak chronić samochód przed gradem? Pomóc może pokrowiec!

REKLAMA

Oczywiście może się okazać, że kierowca nie pomyśli o własnoręcznym tworzeniu zabezpieczenia. Zatem jak chronić samochód przed gradem metodami bardziej profesjonalnymi? W tym celu wystarczy kupić specjalny pokrowiec. Produkty tego typu są wykonywane z kilku materiałów. W każdym przypadku płachta jest jednak wzmocniona solidną warstwą amortyzującą składającą się zazwyczaj z pianki. Grubość pokrowców sięga na ogół 7 - 8 mm. W ten sposób są one w stanie zabezpieczyć karoserię w czasie opadów gradu przed powstawaniem punktowych wgłębień.

Pokrowce są wygodne. Nie wymagają od kierowcy pracy, a do tego są wyposażone w odpowiednie punkty montażowe. Mają jednak pewną wadę. Okazują się drogie! Aby właściciel wszedł w posiadanie pokrowca zapewniającego ochronę przed gradem, musi najpierw wydać jakieś 370 - 400 złotych. Czy to oznacza, że zakup jest nieopłacalny? W obliczu kosztów, które oznacza naprawa uszkodzonego nadwozia, suma przestaje robić wrażenie wygórowanej.

Kierowca może też nie tyle chronić samochód przed gradem, co bardziej zabezpieczyć swój portfel na wypadek wystąpienia gradobicia. A sposobem na to jest wykupienie polisy AC. Wybór właściwej opcji podczas konfigurowania ubezpieczenia (np. minimalny udział własny, zabezpieczenie przed zjawiskami atmosferycznymi) sprawi, że właściciel auta będzie mógł liczyć na bezpłatną naprawę, ewentualnie uzyskanie dużego odszkodowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA