Jakie są rodzaje wosków do polerowania?
REKLAMA
REKLAMA
Na rynku dostępne są woski w postaci pasty, mleczka oraz olejku. Wpływ na karoserię na pewno ma konsystencja wosku oraz jego przeznaczenie. Musimy stosować najlepszy możliwy rodzaj wosku, który akurat przystosowany jest do naszego typu karoserii. Do samochodów starszych polecane są woski w paście. Ich konsystencja pozwala na lepsze usuwanie drobnych utlenień lakieru, które często pojawiają się na powierzchni starszych karoserii.
REKLAMA
Olejki są idealne do czarnych elementów nadwozia, które mogą być pobrudzone przez inny rodzaj wosku.
Ponadto nowe powłoki najlepiej przyswajają właśnie tego rodzaju wosk, ponieważ cechuje się on doskonałą ochroną i nabłyszczaniem lakieru. Do nowych lakierów powinniśmy używać olejków. Nie należy stosować ich do lakierów starszych niż rok, ponieważ negatywnie wpłynęło by to na ich stan. Domeną olejków jest długotrwałe działanie – nawet do kilku miesięcy. Woski zawierające w swoim składzie substancję PTFE, utrzymują się na powierzchni karoserii ok. 12 miesięcy. Po użyciu takiego środka woda lepiej spływa z karoserii i tego rodzaju produkty zaleca się używać przed nadejściem zimy.
Zobacz również: Konserwacja auta przed zimą
Niektóre typy wosków można nakładać zaraz po wymyciu auta – na mokry lakier. Jest to opcja dla osób ceniących czas oraz tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wielogodzinne polerowanie swojej karoserii. Jeśli wybierzemy już odpowiedni rodzaj wosku to powinniśmy wiedzieć, dlaczego ten proces ma aż tak duże znaczenie w konserwacji naszego samochodu. Woskowanie zapewnia czyszczenie powłoki, nadawanie połysku oraz ochronę nadwozia przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Jeśli regularnie polerujemy i woskujemy nasz samochód to będzie odznaczał się on oryginalna barwą lakieru, będzie odporny na utlenianie oraz odświeży to jego jakość.
Zobacz również: Wady i zalety myjni automatycznej
Jeżeli jednokrotne woskowanie nie daje zadowalających efektów to musimy pokryć naszą karoserię drugą warstwą. Wypełni to przestrzenie pominięte podczas pierwszego polerowania. Jeśli nasz samochód cechuje starszy lakier, to druga warstwa pomoże mu w uzyskaniu bardziej olśniewającego efektu. Pamiętajmy, że nasz samochód powinien być woskowany regularnie. Najlepiej jeśli ta czynność jest wykonywana 2 lub 4 razy do roku, ponieważ niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na zmatowienie lakieru.
REKLAMA
REKLAMA