Jak sformułować umowę sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli?
REKLAMA
REKLAMA
To czy samochód jest objęty współwłasnością będzie wynikać m.in. z dowodu rejestracyjnego, w którym będą zapisane dane współwłaścicieli.
REKLAMA
Współwłasność
REKLAMA
Współwłasność to stan, w którym do jednej rzeczy prawo własności przysługuje więcej niż jednemu podmiotowi. W zależności od sytuacji może być to współwłasność ułamkowa lub też łączna (np. samochód objęty wspólnością majątkową małżonków). W przypadku współwłasności małżeńskiej samochód może być sprzedany przez jednego z małżonków, bez koniecznej zgody drugiego małżonka. Może on jednak wyrazić sprzeciw wobec takiej czynności, który jednak musiałby dotrzeć do osoby trzeciej przed zawarciem umowy (art. 36(1) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
W odniesieniu do współwłasności w częściach ułamkowych, która jest uregulowana w Kodeksie cywilnym, aby nabyć cały samochód, konieczne jest zawarcie umowy z wszystkimi współwłaścicielami. Pojedynczy współwłaściciel nie może bowiem przenieść na nas więcej praw, niż sam posiada.
Zobacz również: Na co zwrócić uwagę w umowie leasingu samochodu?
Jak sformułować umowę
Umowa, której przedmiotem będzie samochód objęty współwłasnością, powinna uwzględniać ten fakt. Powinna być ona zawarta pomiędzy wszystkimi współwłaścicielami, oznaczonymi zbiorczo jako sprzedający oraz kupującym.
Jeden współwłaściciel może mieć pełnomocnictwo do zawarcia umowy w imieniu pozostałych współwłaścicieli. W takiej sytuacji do umowy należałoby dołączyć pełnomocnictwo z upoważnieniem do zawarcia tej umowy. Oprócz tego fakt reprezentowania pozostałych współwłaścicieli musi być wskazany w treści umowy.
Zobacz również: Jakie czynności przy zakupie samochodu?
Umowa zawarta dnia ................................... w ..........................................
pomiędzy
Janem Kowalskim, zam. .......................... u. ................................ ../..., xx - yyy .........................., leg. się dow. os. ............................., reprezentowanym przez
Mariana Kowalskiego zam. .......................... u. ................................ ../..., xx - yyy .........................., leg. się dow. os. .............................
Określenie przedmiotu sprzedaży
REKLAMA
Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Z tego też względu istotne będzie dokładne i nie pozostawiające żadnych wątpliwości określenie przedmiotu sprzedaży (czyli samochodu).
Warto zatem nie tylko nie poprzestać na określeniu marki i rocznika, ale wskazać dalsze dane, które będą pozwalały oznaczyć samochód co do tożsamości. Warto wpisać indywidualne dla każdego samochodu numery silnika, numer VIN, czy też numer rejestracyjny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.