REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ograniczyć rękojmię za wady sprzedanego samochodu?

W umowie strony mogą wyłączyć przepisy o rękojmi za wady.
W umowie strony mogą wyłączyć przepisy o rękojmi za wady.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Poinformowanie kupującego o istniejących wadach samochodu oraz wskazanie wad w umowie zdejmie z nas odpowiedzialność z tytułu rękojmi. W umowie między prywatnymi osobami przepisy o rękojmi mogą być ograniczone a nawet wyłączone.

Zakup używanego samochodu wiąże się niekiedy z ryzykiem, iż w zamian za zapłaconą cenę otrzymamy samochód obarczony wadami fizycznymi. W tej kwestii warto dowiedzieć się jak przepisy Kodeksu cywilnego określają odpowiedzialność sprzedawcy za wady sprzedanej rzeczy.

REKLAMA

Rękojmia za wady rzeczy

Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego za wystąpienie wady w sprzedanej rzeczy. Odpowiedzialność ta zwana rękojmią za wady (fizyczne i prawne) trwa przez rok.

Co jednak istotne zakres uprawnień kupującego, a zarazem odpowiedzialności sprzedającego zależy w dużej mierze również od tego jakie postanowienia zostaną zawarte w umowie sprzedaży. Może bowiem zdarzyć się tak, że sama umowa wyłączy w ogóle przepisy o rękojmi i zdejmie ze sprzedawcy ciężar odpowiedzialności.

Zobacz serwis: Zakup i rejestracja samochodu

Wyłączenie odpowiedzialności

W przypadku umowy, zawartej między osobami prywatnymi, strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub w ogóle wyłączyć. Takich możliwości nie ma w przypadku obrotu konsumenckiego (art. 558 kodeksu cywilnego).

REKLAMA

Rozszerzenie uprawnień z rękojmi może rozciągać w czasie istnienie odpowiedzialności. Ograniczenie może okres skrócić. Możliwe jest również jakościowe zmodyfikowanie odpowiedzialności przez np. wyłączenie odpowiedzialności za określone wady.

Nawet jednak umowne wyłączenie przepisów o rękojmi nie będzie skuteczne w sytuacji, gdy sprzedawca podstępnie zatai wadę przed kupującym. Niemniej jednak wykazanie podstępnego zatajenia będzie już spoczywało na kupującym.

Zobacz: Jakie czynności przy zakupie samochodu?

Należyte zabezpieczenie przed roszczeniami

Sprzedawca może jednak zmniejszyć ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności poprzez odpowiednie sformułowanie umowy. Aby uniknąć takiej sytuacji w których będziemy pociągnięci do odpowiedzialności, warto wcześniej poinformować kupującego o wszelkich stwierdzonych wadach pojazdu, np. o braku poduszek powietrznych, zepsutym radiu, niedziałającej klimatyzacji.

O tym, że samochód ma określony wady należy również zapisać w samej umowie, jako że zgodnie z art. 557 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Kupujący zaś nie będzie mógł wykazać, że o wadach nie wiedział, jeżeli zostaną one określone w umowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    REKLAMA

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    REKLAMA

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA