Co należy zawrzeć w umowie sprzedaży samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa sprzedaży samochodu powinna być zawarta w formie pisemnej. Wynika to choćby z kwestii związanych ze zgłoszeniem faktu zawarcia takiej umowy do ubezpieczyciela, czy także do starosty celem przerejestrowania.
REKLAMA
W poniższym artykule można znaleźć informacje co należy wpisać do umowy, a także jakie dodatkowe postanowienia mogą w niej się znaleźć. Należy jednak pamiętać o absolutnej podstawie. Umowa powinna być sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach. Oba powinny też być podpisane przez obydwie strony.
Zobacz również: Jakie czynności przy zakupie samochodu?
Określenie stron, data
Sporządzając umowę powinniśmy wpierw rozpocząć od określenia miejscowości, w której jest zawarta, jak również daty jest zawarcia. To drugie ma znaczenie choćby ze względu na termin wypowiedzenia ubezpieczenia OC (30 dni od daty zawarcia umowy). Następnie istotne jest określenie stron umowy w sposób umożliwiający identyfikację bez żadnych wątpliwości. Mniej istotny, aczkolwiek też potrzebny, jest tytuł samej umowy, który nie ma większego znaczenia przy wykładni postanowień umowy (z racji tego, iż o kwalifikacji umowy świadczy jej treść, a nie tytuł).
Pamiętaj o tym, by jako strony byli oznaczeni wszyscy współwłaściciele jeżeli samochód jest objęty współwłasnością.
POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży samochodu
Określenie przedmiotu sprzedaży
Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Z tego też względu istotne będzie dokładne i nie pozostawiające żadnych wątpliwości określenie przedmiotu sprzedaży (czyli samochodu). Warto zatem nie tylko nie poprzestać na określeniu marki i rocznika, ale wskazać dalsze dane, które będą pozwalały oznaczyć samochód co do tożsamości. Warto wpisać indywidualne dla każdego samochodu numery silnika, numer VIN, czy też numer rejestracyjny.
Kwestia ceny
O ile przedmiot sprzedaży musi być wyraźnie określony, o tyle mniejszy rygoryzm może cechować postanowienia określające cenę. Nie musi być ona konkretnie wskazana, a strony mogą poprzestać na wskazaniu podstaw jej ustalenia (art. 536 Kodeksu cywilnego). Cena może być określona za pomocą określonych klauzul: „według ceny giełdowej”, „według ceny rynkowej”. Ważne jest jednak wskazanie czasu i miejsca ustalenia ceny zgodnie z powyższymi klauzulami. Ceny rynkowe, jak i giełdowe ulegają wahaniom, mogą być również odmienne na różnych rynkach.
Zobacz również: Czy sprzedawca może nie odpowiadać za wady samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.