Nieuczciwy ubezpieczyciel - pomoc w uzyskaniu odszkodowania
REKLAMA
REKLAMA
Drobne stłuczki, akty wandalizmu czy anomalie pogodowe bardzo często stanowią zaczątek prawdziwych problemów prawnych i finansowych. Aby zaradzić tego typu sytuacjom właściciele pojazdów mechanicznych ubezpieczają je od następstw wypadków czy zdarzeń losowych. Okazuje się, że mimo posiadania aktywnej polisy, w wielu przypadkach ubezpieczyciel odmawia wypłacenia należnego odszkodowania.
REKLAMA
W sytuacji, gdy firma ubezpieczeniowa nie chce zwrócić kosztów naprawy pojazdu nie trzeba od razu kierować sprawy do sądu. Warto skorzystać z usług instytucji, dla których walka z nieuczciwymi ubezpieczycielami to chleb powszedni.
Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy
Odmowa przyznania odszkodowania : Rzecznik Ubezpieczonych
Najbardziej rozpoznawany w tego typu sporach jest Rzecznik Ubezpieczonych. Mimo braku narzędzi prawnych do bezpośredniego wpływania na decyzje zakładów ubezpieczeń to dzięki jego autorytetowi i pozycji firmy się z nim liczą. Rzecznik ubezpieczonych pomoże w takich sprawach jak :
- zaniżanie wysokości kwoty odszkodowania;
- odmowa przyznania odszkodowania;
- przedłużaniem terminu wypłaty środków z polisy;
- problemach związanych z dodatkowymi kosztami za pojazd zastępczy udostępniony na czas naprawy szkody.
Kontakt z Rzecznikiem Ubezpieczonych można uzyskać poprzez:
- stronę internetową www.rzu.gov.pl
- telefonicznie po nr (22) 333 73 28 .
Zobacz też: Maksymalna suma odszkodowania z OC sprawcy
Kolizja z obcokrajowcem : Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Inną organizacją, która może w likwidacji szkody komunikacyjnej jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Sprawy, które tu trafiają dotyczą sytuacji, kiedy dochodzi do zniszczenia lub uszkodzenia mienia z winy obcokrajowca. Jeśli jest on obywatelem państwa, które należy do Systemu Zielonej Karty i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. strefy wolnego handlu).
Zapisy umowy niezgodne z prawem : Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Zdarza się, lecz bardzo rzadko, że problem z odszkodowaniem wynika z niezgodnych z prawem zapisach umowy pomiędzy ubezpieczonym a ubezpieczającym. W tego typu sprawach można szukać pomocy także w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Trzeba jednak pamiętać, że organ ten nie rozpatruje indywidualnych spraw, ale zajmuje się rozpatrywaniem zbiorowych interesów konsumentów. Nieuczciwe zapisy w umowie są zatem wystarczającym powodem, aby UOKiK wziął pod lupę ubezpieczyciela.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.