REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są sankcje karne skarbowe za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od wydatków na samochód

Wykorzystywanie do celów prywatnych służbowego samochodu z pełnym odliczeniem VAT jest zabronione i surowo karane. Fot. Fotolia
Wykorzystywanie do celów prywatnych służbowego samochodu z pełnym odliczeniem VAT jest zabronione i surowo karane. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli auto przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej będzie wykorzystywane w celach osobistych, a mimo to odliczane będzie od niego 100% VAT-u to właścicielowi grożą poważne sankcje karne.

Auto z pełnym odliczeniem VAT wykorzystywane w celach osobistych

Jakie czekają mnie sankcje w przypadku, gdy złożyłem VAT-26 i będę prowadził ewidencję oraz odli­czał 100% VAT, ale w praktyce samochód będzie wykorzystywany w celach osobistych?

REKLAMA

Ze względu na ciężar gatunkowy (wielkość uszczuplenia) naruszenie przepisów o odliczaniu VAT nali­czonego od samochodów zagrożone karą na podstawie art. 56a k.k.s. może stanowić przestępstwo albo wykroczenie skarbowe. W zależności od kwalifikacji czynu prawodawca przewiduje różne kary:

 • gdy czyn zabroniony z art. 56a § 1 k.k.s. stanowi przestępstwo - podlega karze grzywny do 720 sta­wek dziennych (minimalna wartość grzywny to 10 stawek dziennych); ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe (art. 23 § 3 k.k.s.); stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części mini­malnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności; zatem graniczne wartości jednej stawki dziennej wynoszą od 56 zł do 22 400 zł; wartość grzywny za wskazany powyżej czyn zabroniony kształtuje się więc w granicach od 560 zł do 16 128 000 zł;
 • gdy czyn zabroniony z art. 56a § 2 k.k.s. stanowi wykroczenie - odpowiedzialność ta występuje w wy­padku mniejszej wagi; wówczas sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe; przypo­mnijmy, że karą za wykroczenia skarbowe jest kara grzywny określona kwotowo; graniczne kwoty tej grzywny w 2014 r. wynoszą od 168 zł do 33 600 zł (od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia - art. 48 § 1 k.k.s.). Jednocześnie czyn zabroniony może być mniejszej wagi, jeśli jego społeczna szkodliwość jest niska - zob. art. 53 § 8 k.k.s. Z taką zaś będziemy mieli do czynienia, w szczególności gdy uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publicznopraw­na nie przekracza ustawowego progu (art. 53 § 6 k.k.s.) - obecnie to 8400 zł - a sposób i okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie wskazują na rażące lekceważenie przez sprawcę porządku finan- sowo-prawnego lub reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach.

Granice kar za przestępstwo z art. 56a § 1 k.k.s.

Należy przy tym zauważyć, że wskazany próg ustawowy nie jest wartością wysoką. Jego przekrocze­nie następuje już w przypadku, w którym podatnik odliczy w pełni VAT od samochodu, którego wartość netto wynosi niecałe 75 000 zł - zakładając, że przysługiwało mu prawo wyłącznie do odliczenia tego podatku w wysokości 50%. Dodatkowo należy zauważyć, że wskazany próg nie ulega zmianie w sytuacji, gdy podatnik nabywa kilka samochodów i w sposób nieuprawniony odlicza od nich pełną wartość VAT (np. 3 samochody o wartości około 25 000 zł każdy). Powyższe wskazuje, że na podstawie przywołanej regulacji, na łagodniejsze, w kontekście prawa karnego, traktowanie może liczyć wyłącznie wąska grupa podatników, którzy odliczą VAT od stosunkowo tanich pojazdów.

Granice kar za przestępstwa i wykroczenia określone w art. 56a k.k.s., tj. kary za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od samochodów

1. Przestępstwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kara grzywny w wysokości od 10 do 720 stawek dziennych

W 2014 r. grzywna określona w stawkach dzien­nych może być orzeczona w granicach od 560 zł do 16 128 000 zł

2. Wykroczenie

Granice kar za wykroczenie z art. 56a § 2 k.k.s. - w 2014 r. wykroczenie występuje, gdy należność publicznoprawna uszczuplona lub narażona na uszczuplenie nie przekroczyła kwoty 8400 zł

Kara grzywny w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wyna­grodzenia

W 2014 r. grzywna za wykroczenie może być orze­czona w granicach od 168 zł do 33 600 zł

Należy zaznaczyć, że prawodawca przewiduje sytuacje, w których co prawda mogłoby się wydawać, że dochodzi do popełnienia czynu zabronionego, jednak przez wzgląd na pewne okoliczności wyłączona jest ich karalność.

Zgodnie z art. 56a § 3 k.k.s. nie podlega karom opisanym powyżej (zarówno z tytułu popełnienia przestępstwa skarbowego, jak i wykroczenia skarbowego) podatnik, który złożył właściwemu organowi podatkowemu informację VAT-26 po terminie, jeżeli złożenie tej informacji nastąpiło przed dniem:

 • rozpoczęcia czynności sprawdzających w zakresie podatku od towarów i usług,
 • doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego w ramach kontroli skarbowej w zakresie podatku od towarów i usług, a w przypadku gdy nie stosuje się zawiadomienia - przed dniem wszczęcia takiej kontroli lub postępowania, jeżeli nie miał miejsca przypadek wskazany w pkt 1,
 • wszczęcia postępowania podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, jeżeli nie miał miejsca przypadek wskazany w pkt 1 lub 2.

Zatem nie będzie Pan ukarany nawet w sytuacji, w której spóźni się ze złożeniem informacji VAT-26, jeśli dokona Pan tej czynności przed zaistnieniem ściśle określonych okoliczności.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
 • art. 23 § 3, art. 48 § 1, art. 53 § 3, 6 i 8, art. 56a ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

  Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

  Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

  Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

  Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

  Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

  Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

  Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

  REKLAMA

  Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

  Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

  AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

  AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

  Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

  Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

  Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

  Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

  REKLAMA

  Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

  Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

  Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

  REKLAMA