Samochód używany sprzedasz bez PIT
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. – zwana dalej ustawą o PIT) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
REKLAMA
REKLAMA
Nabycie i zbycie rzeczy następuje w wyniku zawarcia umowy przenoszącej własności tej rzeczy – np. przez umowę sprzedaży. Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Warto zauważyć, że w myśl art. 589 ww. ustawy, jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym.
Zobacz też: Jak rozliczyć w VAT wykup samochodu z leasingu operacyjnego?
Jak stanowi art. 19 ust. 1 ustawy o PIT, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy
a) jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i
b) zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie
- jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
Warto wiedzieć, że jeżeli cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.
Dochodem natomiast w myśl art. 24 ust. 6 ustawy o PIT, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.
Zasadniczo uzyskany dochód tego typu należy wykazać w rocznym zeznaniu PIT-36 w pozycji "inne źródła", w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i w tym terminie wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również zaliczek pobranych przez płatników, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 45 ust. 1 i ust. 4 pkt 1 ustawy o PIT.
Zobacz też: Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?
REKLAMA
Jednak przychód uzyskany ze sprzedaży rzeczy używanych (minęło 6 miesięcy od końca miesiąca w którym daną rzecz nabyto) po terminie określonym w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z tego przepisu wynika zatem, że odpłatne zbycie rzeczy (np. samochodu) dokonane po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie stanowi źródła przychodu w świetle ustawy o PIT, co w konsekwencji oznacza, iż dochód uzyskany z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Pamiętajmy jednocześnie, że nie dotyczy to samochodów, których zakup i eksploatacja miała związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Polecamy: serwis Urząd Skarbowy
Pan Karol kupił samochód w USA na aukcji. 20 października 2010 r. podpisał umowę kupna-sprzedaży samochodu, natomiast w dniu 22 listopada 2010 r. odebrał samochód z Urzędu Celnego. Pan Karol pojeździł trochę tym samochodem w Polsce ale stwierdził, że auto jest za drogie w eksploatacji i postanowił je sprzedać. Sprzedaż przedmiotowego samochodu nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej i najprawdopodobniej uda się mu sprzedać auto z zyskiem.
Rada: Trzeba poczekać ze sprzedażą 6 miesięcy od końca października 2010 r. aby nie płacić podatku. Jeżeli pan Karol sprzeda auto po 1 maja 2011 r. - nie zapłaci PIT, bo auto zyska status używanego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.