Jak rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały, wykorzystywanego przez przedsiębiorcę również na cele prywatne?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Do kosztów uzyskania przychodów może Pani zaliczać odpisy amortyzacyjne w pełnej wysokości. Mimo, że organy podatkowe twierdzą, że podatnicy mogą rozliczać w kosztach wydatki związane z eksploatacją samochodów osobowych stanowiących środki trwałe, które są wykorzystywane zarówno na cele działalności gospodarczej, jak i prywatnie tylko częściowo (patrz odpowiedź na pytanie nr 24) to jednocześnie pozwalają na zaliczanie do kosztów pełnych odpisów amortyzacyjnych od takich samochodów. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 sierpnia 2014 r., sygn. ITPB1/415-574/14/WM, czytamy, że:
REKLAMA
(...) w przypadku samochodu osobowego zakupionego na potrzeby działalności gospodarczej, zaliczonego do środków trwałych i wykorzystywanego w tej działalności w 95%, możliwe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów pełnych odpisów amortyzacyjnych, niezależnie od tego, że samochód będzie częściowo wykorzystywany dla celów prywatnych Wnioskodawczyni.
Zobacz też: Jak amortyzować samochód osobowy o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł?
Takie samo stanowisko przedstawił Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 27342/2014. Czytamy w niej, że:
Jeżeli samochód spełnia definicję środka trwałego (...), podatnik ma prawo wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych niezależnie od tego, w jakiej części (100% czy 50%) odliczył VAT przy zakupie tego samochodu. Wyjaśnić przy tym należy, że biorąc pod uwagę literalne brzmienie art. 22a ust. 1 ustawy o PIT (...), ustawa nie wymaga, by dany składnik majątku był wykorzystywany wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jako warunek zaliczenia go do środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Zobacz też: Jak ustalić wartość początkową samochodu kupionego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?
PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
REKLAMA
REKLAMA