REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narty we Włoszech

Narty we Włoszech. Fot. Fotolia
Narty we Włoszech. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyruszając samochodem na narty do Włoch warto wcześniej zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w tym kraju, a także z przepisami obowiązującymi na stokach.

Wysokość mandatów we Włoszech

REKLAMA

Włoskie prawo zobowiązuje zagranicznych kierowców do natychmiastowego uiszczenia mandatu. Co zrobić jeżeli nie mamy przy sobie odpowiedniej sumy? W takiej sytuacji samochód musi zostać odstawiony na specjalny parking depozytowy, który wskaże nam osoba wystawiająca mandat. Warto dodać, że za taki przymusowy postój trzeba dodatkowo zapłacić, w skrajnych przypadkach nawet 250 euro za dobę. Przy czym jeżeli do zatrzymania doszło np. w piątek po południu, to samochód będziemy mogli odebrać dopiero w poniedziałek. Naturalnie zapłacimy przy odbiorze za weekendowy postój auta.

REKLAMA

 Ograniczenie prędkości we Włoszech jest uzależnione od rodzaju drogi. Rozróżnia się aż pięć typów dróg: autostrady (do 130 km/h), drogi główne (110 km/h), drogi drugorzędne (90 km/h), drogi w terenie zabudowanym (50 km/h), obwodnice miejskie (do 70 km/h). Przekroczenie dozwolonej prędkości może zubożyć kierowcę o kwotę od 38 do nawet  2168 euro.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Jak jest dopuszczalna norma alkoholu u kierowcy we Włoszech?

W czasie zimowego urlopu trudno odmówić sobie szklanki grzanego wina. Dopuszczalna we Włoszech zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila – jeśli przekroczymy tę normę możemy otrzymać karę grzywny, aresztu bądź ryzykować konfiskatę samochodu. Troska o trzeźwość to jednak nie koniec. Kierowcy i pasażerowie powinni pamiętać o zapinaniu pasów. W samochodzie zaleca się trzymanie apteczki oraz gaśnicy, kamizelka odblaskowa jest obligatoryjna. Kierowca auta, który w trakcie awarii opuści pojazd, musi ją na siebie założyć. Konieczne jest także wożenie ze sobą trójkąta ostrzegawczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Francja

Mandaty na stokach narciarskich we Włoszech

Wybierając się na zimowe ferie do Włoch warto również zapoznać się z zasadami panującymi na stokach. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że we Włoszech zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich są uregulowane ustawowo, a nad ich przestrzeganiem czuwają specjalnie wyznaczone do tego służby. W przypadku naruszenia obowiązujących przepisów można otrzymać mandat. Wysokość mandatu zależy od regionu oraz wykroczenia. Nałożona kara może zubożyć nasz portfel o 20 do 250 euro. To jednak nie wszystkie koszty. Jeśli spowodujemy szkody materialne albo obrażenia ciała u innych osób, musimy się liczyć także z możliwością wszczęcia postępowania cywilnego lub karnego przed sądem.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Czy na włoskich stokach trzeba używać kasków?

Niezależnie od tego czy wybierzemy narty czy snowboard, obowiązki osób uprawiających sporty narciarskie są takie same. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo i ochronę. Obowiązkowe jest używanie kasku ochronnego z homologacją przez dzieci do lat 14. Każdy zobowiązany jest też do dostosowania zachowania do warunków panujących na stoku i warunków meteorologicznych w taki sposób, aby nie stanowić zagrożenia dla innych osób. Warto mieć na uwadze, że na skrzyżowaniach pierwszeństwo ma osoba nadjeżdżająca z prawej strony albo wskazana przez szczegółowe oznaczenia. Jeśli napotkamy pojazdy używane do utrzymania stoku to także należy ustąpić im pierwszeństwa, bez względu na sytuację. Należy pamiętać o tym, że w razie upadku należy jak najszybciej zejść na brzeg stoku, a schodzenie w dół możliwe jest wyłącznie brzegiem stoku.

Zobacz też: Samochodem na narty: Norwegia

W przypadku kolizji między narciarzami, zakłada się współwinę obu stron w równej części, chyba że istnieją dowody wskazujące czyjąś winę. Co ważne, w razie wypadku wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu są zobowiązane do zasygnalizowania zdarzenia innym za pomocą dostępnych środków. Obowiązkowe jest także udzielenie pomocy i zgłoszenie obsłudze stoku zaobserwowanego wypadku. Jeśli tego nie zrobimy, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej lub otrzymać grzywnę.

Źródło: Materiały prasowe Starter24.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA