Kurorty narciarskie w Polsce: Województwa zapraszają na stoki
REKLAMA
REKLAMA
Województwo Świętokrzyskie
REKLAMA
Na jego terenie znajdują się najstarsze w Polsce góry - Góry Świętokrzyskie i choć obecnie nie są w stanie konkurować wysokością z reszta polskich gó,r są często odwiedzanym miejscem przez turystów. Ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu, na obszarze całego województwa przygotowano kilka wyciągów narciarskich. Warto wspomnieć o stoku Telegraf, usytuowanym na terenie miasta Kielce, będącego stolicą województwa. Znajduje się na wysokości 406 m n.p.m. Pierwszy wyciąg na górze Telegraf został zainstalowany w latach 70-tych ubiegłego wieku. Stok jest naśnieżany i oświetlony, a narciarzy obsługuje czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. Trasa zjazdowa ma ok. 500 m długości i jest najbardziej nachylona w górnej części. Na dole stacji można skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego, serwisu oraz szkółki i gastronomii. Ze względu na bliskie położenie od miasta, stok jest miejscem często odwiedzanym przez całe rodziny.
REKLAMA
Kolejny stok położony na terenie miasta to Stadion na Górze Pierścienicy (365 m n.p.m.). Długość położonej po północnej stronie stoku trasy zjazdowej wynosi 500 m. Narciarze korzystają z wyciągu orczykowego i teleskopowego. Stok jest oczywiście w sezonie oświetlony i naśnieżany. Można dojechać do niego komunikacją miejską. Stacja dysponuje także wypożyczalnią sprzętu i serwisem oraz szkółką narciarską. Prowadzi małą gastronomię i zapewnia parking dla 200 pojazdów. Na terenie Centrum rekreacji Stadion można też skorzystać z sezonowego lodowiska. Miłośnicy narciarstwa mogą wybrać się do Bałtowa, gdzie czeka na nich stok z nowoczesną infrastrukturą. Do użytku narciarzy są dwie niebieskie trasy o długości 340 i 570 m. Oprócz tego przygotowano osobną trasę i wyciąg dla początkujących. Szeroki stok jest oświetlany, ratrakowany, naśnieżany i w razie potrzeby odwadniany. Na górę stacji wjeżdża się jednym z dwóch wyciągów orczykowych.
Zobacz też: Kurorty narciarskie: Francja
REKLAMA
Przy stoku można znaleźć wypożyczalnię sprzętu, serwis nart i gastronomię. Inną atrakcją Bałtowa jest JuraPark, kraina dinozaurów odwiedzana przez całe rodziny. Wszystkich mieszkających bliżej Bodzentyna zainteresuje może wyciąg na Miejskiej Górze o wysokości 426 m n.p.m. Przygotowano tam stok z trasą o długości ponad 600 m, który jest oświetlony, nasnieżany i ratrakowany. Na górę wjeżdża się na wyciągu orczykowym. Nie ma problemów z wypożyczeniem sprzętu i znalezieniem miejsca parkingowego. Na dole znajduje się karczma. Istnieje możliwość indywidualnego umówienia się z instruktorem.
Park Rozrywki i Miniatur Sabat w Krajnie, który jest w trakcie rozbudowywania oferty letniej dla swoich gości (otwarcie planowane na V 2012, m.in. park linowy, aleja miniatur, paintball i quady) dysponuje wyciągiem narciarskim. Stok narciarski „Sabat” (425 m n.p.m.) znajduje się u podnóża Łysicy (612m n.p.m.), będącego najwyższym wzniesieniem Gór Świętokrzyskich. Niebieska trasa zjazdowa liczy ok. 1 km długości, z dwoma bardziej stromymi odcinkami. Stok jest oświetlony, a trasa naśnieżana i przygotowywana ratrakami. Wjazd na stok możliwy jest dwoma wyciągami orczykowymi i od sezonu 2011/12 wyciągiem taśmowym. Wypożyczalnia sprzętu oferuje komplety nart, deski snowboardowe i wszystko bez czego narciarz nie może wyjść na stok. Każdy kto chce zacząć swoją przygodę z nartami może skorzystać z pomocy instruktora.
W pobliżu hotelu w Ameliówce (12 km od Kielc) znajduje się wyciąg orczykowy. Stok jest oświetlony, naśnieżany, a trasa zjazdowa liczy 500 m. Tumlin Sport Ski znajduje się w Tumlinie, na zboczu góry Wykieńskiej (409 m n.p.m.). Do dyspozycji narciarzy są dwa oświetlone i ratrakowane wyciągi, które mogą być sztucznie naśnieżane. Wyciąg główny, talerzykowy "Sztokfisz" liczy 500 m długości, a mniejszy, orczykowy "Bachleda" ma 300 m. Na miejscu można skorzystać z usług instruktora narciarstwa i snowboardu oraz wypożyczalni sprzętu. Ośrodek narciarski w Niestachowie, położony jest na górze Otrocz (372 m n.p.m.). Pięć wyciągów i łagodne, szerokie trasy czekają na narciarzy i snowboardzistów. Ośrodek jest szczególnie przyjazny dla rodzin z dziećmi. Wszystkie trasy są naśnieżane sztucznie, oświetlone i ratrakowane. Tym, którzy nie posiadają własnego sprzętu pomoże wypożyczalnia. Atrakcją jest także tor snowtubingowy. Mniejsze wyciągi można znaleźć także w Radostowej i Widełkach.
Zobacz też: Narty w Polsce: Śląsk
Województwo Lubelskie
Stok w miejscowości Batorz oferuje swoim narciarzom dwie trasy: 500 m i 700 m, obie poprowadzone przez las. Stacja dysponuje systemem oświetlenia i zaśnieżania. Na miejscu znajduje się ,,ośla łączka’’, wypożyczalnia sprzętu oraz tor snowtubingowy. Wyciągi w miejscowości Bobliwo są sztucznie naśnieżane. Wyciąg talerzykowy o długości 650 m zadowoli początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu i szkółki narciarskiej. Ośrodek Nartraj w Chrzanowie Lubelskim zapewnia narciarzom pięć tras o różnym poziomie trudności i długości ponad 2 km i cztery wyciągi. Trasy są oświetlone, naśnieżane i ratrakowane. Na snowboardzistów czekają atrakcje. W obrębie stacji funkcjonuje wypożyczalnia i szkółka narciarska.
Stok narciarski Parchatka położony jest w okolicach Puław i Kazimierza Dolnego. Przygotowano tu dwie łatwe trasy narciarskie o długości 360 m każda. Obie są oświetlone, ratrakowane i sztucznie naśnieżane. Na szczyt zabierają narciarzy dwa wyciągi talerzykowe. Przy stoku zlokalizowana jest szkoła narciarska wspomagająca początkujących oraz wypożyczalnia sprzętu. Krasnobród- Chełmowa Góra oferuje gościom trzy trasy zjazdowe o długości 450-600 m, z czego dwie są oświetlone i nasnieżane. Wszystkie obsługuje wyciąg orczykowy. Tak jak poprzedni ośrodek, Chełmowa Góra dysponuje wypożyczalnią i wsparciem instruktorskim.
Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy
Stok w miejscowości Sulów, położony 13 km od Kraśnika ma dla narciarzy dwie trasy zjazdowe o łącznej długości ok. 0,5 km oraz narciarskie trasy biegowe. Stacja organizuje kuligi i inne regionalne atrakcje. Celejów posiada dwa wyciągii narciarskiei. Na oświetlonym i naśnieżonym stoku można zjechać trasą o długości 250m. Obiekt w Józefowie dysponuje dwoma wyciągami obsługującymi 5 tras zjazdowych o długości 200, 300 i 400 m, z których można korzystać zależnie od ilości śniegu na stoku. Jacnia z kolei posiada dwa wyciągi o długości 460 i 200m oraz możliwość jazdy na pontonach śnieżnych. Trasy są oświetlone i naśnieżane, ponadto dość szerokie, tak aby bezpiecznie mogły zjeżdżać całe rodziny i snowboardziści. Każdy może wypożyczyć tu sprzęt i umówić się na szkolenie z instruktorem w zakresie narciarstwa bądź snowboardu.
Do szusowania na nartach na pięciu trasach zaprasza ośrodek w Rąblowie. Trasy o długości 160, 180, 200, 300, 420 m są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Dodatkowo na dzieci czeka ,,ośla łączka’’, a na snowboardzistów snowpark z przeszkodami. W Lublinie tez można znaleźć wyciąg narciarski na terenie Globus SKI. Narciarze mają do dyspozycji dwie trasy zjazdowe, łatwiejszą i trudniejszą, snowpark oraz odkryte lodowisko. Organizatorzy poinformowali, że ośrodek wyjątkowo będzie nieczynny w sezonie zimowym 2011/12.
Zobacz też: Narty w Polsce: Dolny Śląsk
Województwo Mazowieckie
Do szaleństw na nartach zaprasza całoroczny stok narciarski Szczęśliwice w Warszawie, zlokalizowany na terenie Parku Szczęśliwickiego w dzielnicy Ochota. Można tam pojeździć na nartach i snowboardzie, korzystając wcześniej z wypożyczalni sprzętu. Istnieje możliwość zapisania się na szkolenia z instruktorami narciarstwa i snowboardu. Na stoku umieszczono też zjeżdżalnię grawitacyjną „Alpine Coaster”.
Województwo Łódzkie
Ośrodek Rekreacji i Sportu Góra Kamieńsk zapewnia kilka tras, w tym główną o długości 760 m. Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Narciarze mogą podróżować na górę czteroosobową koleją linową i dwoma wyciągami talerzykowymi. Sprzęt narciarski i snowboardowy można wypożyczyć na miejscu. Szkółka narciarska jest do dyspozycji dzieci i dorosłych. Zgierz to miasto dysponujące SKI PARKiem " MALINKA ", położonym na stoku Góry Wilamowskiej. Na stoku wytyczono dwie nartostrady - 400 i 200 metrowe. Stok jest sztucznie naśnieżany i oświetlony, by narciarze mogli szaleć do późnych godzin wieczornych. Znajduje się tam także teren zjazdowy dla saneczkarzy. Miłośników białego szaleństwa obsługują dwa wyciągi orczykowe. Można także skorzystać z wypożyczalni sprzętu do narciarstwa i snowboardu oraz usług instruktorów.
Województwo Opolskie
Jarnołtówek to miejsce szczególnie polecane dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na nartach i snowboardzie. Wyciąg ma długość 300 m i jest położony w sąsiedztwie gospodarstwa agroturystycznego.
Zobacz też: Narty w Polsce: Podkarpacie
Województwo Zachodniopomorskie
Tutaj też można wykorzystać narty, na Szczecińskiej Gubałówce. Są tu trasy narciarskie, tor saneczkowy oraz lodowisko, jednym słowem - czego chcieć więcej. Dwie trasy; łatwiejsza (360 m) i trudniejsza (280m) są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oczywiście oświetlone. Funkcjonuje też wypożyczalnia łyżew, nart i snowboardu.
Województwo warmińsko- mazurskie
Jazda na nartach - czemu nie i to w kilku ośrodkach. Zacznijmy od Góry Chrobrego w Elblągu, wyciągu położonego na terenie Parku Krajobrazowego Bażantarnia. Oświetlony stok posiada cztery trasy zjazdowe (450 m, 410 m i 130 m, 90 m), które wspomagają cztery wyciągi orczykowe. Oprócz tego biegacze narciarscy mogą skorzystać ze specjalnie wyznaczonych tras, snowboardziści doskonalić swoje akrobatyczne umiejętności na terenie snowparku, a miłośnicy zabawy skorzystać ze snowtubingu. Należy zaznaczyć, że działa także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz szkoła jazdy. Teren przeznaczony do rekreacyjnego uprawiania sportów zimowych. Krzyżowa Góra położona w Lidzbarku Warmińskim to kompleks sportowy dla narciarzy posiadający cztery trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, od bardzo łatwej do trudnej, po to by każdy mógł znaleźć trasę odpowiadającą jego umiejętnościom. Stok zjazdowy jest oświetlony i sztucznie naśnieżany.
Zobacz też: Co warto mieć w aucie jadąc na narty?
Kolejnym wyciągiem jest Góra Czterech Wiatrów o niezwykle interesującym położeniu - na półwyspie, wcinającym się w jezioro Czos. Znajduje się na terenie miasta i gminy Mrągowo. Narciarskie tradycje trwają na tym obszarze już od lat przedwojennych. Ośrodek zapewnia pięć tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, które są obsługiwane przez dwa wyciągi. Poza tym miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać ze snowparku, toru saneczkowego oraz wypożyczalni nart i snowboardu oraz szkółki narciarskiej. O siłę do aktywności dba zaplecze gastronomiczne. Wyciąg narciarski Kartasiówka w Rusi koło Olsztyna posiada trzy trasy zjazdowe, o długości 280 m każda, które obsługiwane są przez trzy orczyki. Funkcjonuje zaplecze sprzętowo - instruktorskie oraz tor saneczkowy. Gołdap - Piękna Góra to ośrodek położony najbliżej Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej, bo tuż przy granicy. Trzy trasy narciarskie wspólnie tworzą "Ski Arene".
Wszystkie są sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Czerwona (350 m) i niebieska (650 m) są usytuowane przy wyciągach orczykowych, przy czym na drugiej znajduje się snowpark. Trasę 750 metrową obsługuje 2-osobowa kolej krzesełkowa, pozwalająca wjechać na stok spod samego hotelu. Przy dobrych warunkach śniegowych funkcjonuje także tor saneczkowy o długości 1,2 km. ,,Ośla łączka" czeka na początkujących, a na dzieci specjalny, bezpieczny teren do zjazdów. Można nauczyć się tu jeździć pod okiem instruktorów na własnym lub wypożyczonym, także na miejscu, sprzęcie. Ośrodek organizuje także kuligi, ogniska, oraz zawody, szczególnie atrakcyjne Zjazdy na Byle Czym. W miejscowości Wygoda na terenie Parku Krajobrazowego Gór Dylewskich usytuowany jest wyciąg, z trzema trasami, z których najdłuższa liczy prawie 0.5 km. Atrakcją jest również tor saneczkowy o długości 200 m.
Zobacz też: Narty w Polsce: Małopolska
Województwo Wielkopolskie
Teren do uprawy sportów zimowych mają także Poznaniacy. MALTA SKI (Poznań) to centrum sportowo-rekreacyjne oferujące wiele atrakcji zarówno w sezonie zimowym jak i letnim. Zimą oferuje mieszkańcom Poznania i okolic dwa stoki narciarskie. Stok główny – o długości 150 m z dwoma wyciągami: krzesełkowym i talerzykowym oraz .mały stok przeznaczony do nauki jazdy o długości 30 m. Na gości centrum sportowego czeka dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu oraz kadra instruktorów oferująca pomoc w czasie pierwszych zjazdów. Podczas gdy pogoda nie dopisuje zaletą ośrodka jest posiadanie sztucznej nawierzchni oraz systemu sztucznego zaśnieżania, dzięki czemu bardzo rzadko ośrodek jest nieczynny. Z kolei ośrodek narciarki w Chodzieży oferuje oświetlony stok o długości 550m, z czego na trasę zagospodarowano 250 m. Obsługuje ją wyciąg talerzykowy.
Województwo Lubuskie
Góra Tatrzańska w Zielonej Górze to wyciąg usytuowany w pobliżu Amfiteatru na Wzgórzach Piastowskich. Stok narciarski o długości 175 m jest obsługiwany przez wyciąg orczykowy. Oprócz tego można zjechać na sankach na specjalnym torze.
Województwo Podlaskie
To województwo także ma się czym pochwalić w zakresie infrastruktury i aktywności narciarskiej. Ogrodniczki umiejscowione są 8 km za Białymstokiem w kierunku Supraśla. Stok dysponuje 200 metrową, bezpieczną, szeroką i oświetlaną trasą zjazdową, obsługiwaną przez wyciąg orczykowy. Ośrodek posiada sprzęt do sztucznego zaśnieżania. Do dyspozycji narciarzy są także: wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz snowboardu, instruktorzy i restauracja. Istnieje możliwość organizacji kuligu. Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment oddaje do dyspozycji narciarzy sześć oświetlanych narciarskich tras zjazdowych oraz pięć wyciągów, w tym jeden przeznaczony dla najmłodszych. Wszystkie trasy są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Zjazdy są zróżnicowane pod względem trudności więc każdy znajdzie coś dla siebie. Stacja Dąbrówka położona jest w pobliżu Suwałk, niedaleko Wigierskiego Parku Narodowego i przejścia granicznego z Litwą. Wyciąg narciarski jest oświetlony, a zjazd liczy ponad 300 m. Stok jest oświetlony i naśnieżany, a na górę prowadzi wyciąg talerzykowy. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i uczyć się jeździć pod okiem zawodowców ze szkółki narciarskiej. Stacja narciarska Rybno znajduje się w odległości 10 km od Łomży. Narciarze mogą zjeżdżać na trasach liczących łącznie 1,5 km, w czym pomagają im cztery wyciągi. W obrębie stacji nie brakuje wypożyczalni i szkoły narciarskiej, oraz miejsca gdzie można się ogrzać i posilić. Na stok można dojechać z Łomży środkami komunikacji miejskiej.
Zobacz też: Kurorty narciarskie: Słowacja
Województwo Pomorskie
Ośrodek Narciarski "Zielona Brama" w Przywidzu przygotował dla narciarzy oświetlony, sztucznie naśnieżany stok o długości 600m , który obsługują 2 wyciągi orczykowe. Nie zapomniano o dzieciach, które mają dla siebie specjalny wyciąg - baby lift , oraz o narciarzach biegowych, którzy mogą skorzystać ze specjalnej trasy. Kolejną atrakcją jest tor do snowtubingu. Potrzeby narciarza zaspokajają: wypożyczalnia i serwis narciarski, szkoła narciarska i karczma. Latem można szukać adrenaliny w Parku Przygody i stadninie koni. Położony w centrum Kaszub wyciąg w miejscowości Amalka posiada sztucznie oświetlony i naśnieżany stok o długości 260 m.
Dla narciarzy są dwa wyciągi orczykowe i wypożyczalnia sprzętu. Wyciąg Kotlinka w Wieżycy dysponuje trasą zjazdową o długości 320 m. Nie brakuje sprzętu do zaśnieżania oraz wypożyczalni. Właściciele wyciągu organizują kuligi, ciągnięte przez konie z ich stadniny. W Wieżycy jest jeszcze jeden wyciąg - Koszałkowo, posiadający trzy trasy od bardzo łatwej do średnio trudnej, które są obsługiwane przez trzy orczyki. Można tu wypożyczyć sprzęt narciarski i snowboardowy oraz skorzystać z pomocy instruktora. Koszałkowo otworzyło też tor snowtubingowy. Trzepowo - miejscowość zlokalizowana ok. 35 km Gdańska. Kilka wyciągów zapewnia tu dobrą zabawę na stoku: dwa wyciągi narciarskie orczykowe o długości 300m, dwa wyciągi do snowtubingu z najdłuższym torem zjazdowym na Pomorzu oraz wyciąg do nauki jazdy na nartach i snowboardzie.
Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę
Miłośnicy snowboardu znajdą raj dla siebie na terenie snowparku. Stok jest sztucznie naśnieżany, ratrakowany i oświetlony. Łysa Góra w Sopocie to miejsce lokalizacji wyciągu narciarskiego o długości 286 metrów. Ze szczytu można podziwiać widok na Zatokę Gdańską, Gdańsk i Żuławy Wiślane. Można tu uprawiać narciarstwo zjazdowe, biegowe, snowboard i skoki narciarskie. Stację uatrakcyjnia snowpark i tor saneczkowy.
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Na początek stok w Myślęcinku, gdzie działają trzy wyciągi, od małego dla początkujących do dwóch średnich. Przy wyciągach utworzono 3 trasy. Na terenie stacji działa szkółka narciarska oraz serwis i wypożyczalnia nart. Dla zgłodniałych czekają dwie restauracje. Stacja narciarska w Unisławiu na oświetlonym, sztucznie naśnieżanym stoku zamontowała dwa wyciągi talerzykowe i przygotowała trasy zjazdowe, poza tym wyciąg do snowtubingu i serpentynową trasę zjazdową. Funkcjonuje także wypożyczalnia, szkółka oraz snowpark z licznymi atrakcjami.urorty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.