REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurorty narciarskie w Polsce: Podkarpacie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Miernikiewicz
Podkarpacie owszem, kojarzy się ze sportami górskimi, lecz dotyczy to głównie chodzenia po górach i wspinaczki.
Podkarpacie owszem, kojarzy się ze sportami górskimi, lecz dotyczy to głównie chodzenia po górach i wspinaczki.

REKLAMA

REKLAMA

Po Małopolsce czas na Podkarpacie. Ośrodki narciarskie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są bardziej kameralną, lecz interesującą alternatywą dla przepełnionego Zakopanego czy Szklarskiej Poręby.

Województwo podkarpackie jest bogate w walory przyrodnicze i krajoznawcze. Turysta może liczyć na piękne krajobrazy podczas wędrówek i ciekawe zabytki, a także teren do odpoczynku - także zimą. Na mapie zimowych kurortów można znaleźć kilka miejscowości godnych odwiedzenia.

REKLAMA

Zobacz też: Narty w Polsce: Małopolska

Ustrzyki Dolne

Jest to największy ośrodek narciarski na Podkarpaciu, położony w pobliżu wschodniej granicy Polski. Posiada dwie stacje - Laworta (długość tras ponad 3,5 km) i Gromadzyń (długość tras ok. 2,5 km). Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Pierwsza stacja posiada trzy wyciągi oraz oferuje wypożyczalnie, serwis sprzętu i szkółkę narciarską. Z górnych partii prowadzą dwie nartostrady o największej różnicy poziomów na tym obszarze, jedna dla zaawansowanych, a druga dla początkujących. Dla tych drugich przygotowano także specjalny wyciąg przeznaczony do nauki. Gromadzyń z kolei posiada cztery wyciągi i trzy różne trasy. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Nie brakuje też wypożyczalni i szkółki narciarskiej.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Słowacja

Arłamów

Miejscowość położona na północ od Ustrzyk Dolnych. Działają tu dwa wyciągi orczykowe i funkcjonują trzy trasy: bardzo łatwa, łatwa i trudna. Stok jest nasłoneczniony, oświetlony oraz naśnieżany, dzięki czemu jest tu odpowiednia warstwa śniegu nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje. Warunki narciarskie utrzymują się tutaj od połowy grudnia do połowy marca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Babica

Stacja narciarska "Lodowiec Babica" położona jest na wysokości 320 m n.p.m., w odległości 17 km od Rzeszowa. Do dyspozycji narciarzy są trzy wyciągi i dwie oświetlone trasy o łącznej długości prawie 1 km. Przyjazny teren dla początkujących. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Norwegia

Karlików

Wyciąg położony jest na północnym stoku góry Kamień. W Karlikowie do dyspozycji są dwie trasy o długości 1200 metrów i jeden wyciąg do nauki jazdy dla dzieci i początkujących. Teren jest oświetlony, dośnieżany i ratrakowany. Na dole stacji istnieje możliwość noclegu, oraz wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Od sezonu 2011/12 czynny jest snowpark dla miłośników deski. Istnieje również możliwość skorzystania z usług instruktora narciarstwa i snowboardu.

Bystre

Miejscowość położona w Zachodnich Bieszczadach, w pobliżu Baligrodu. Ośrodki wczasowe w okolicy zapewniają bazę noclegową i gastronomiczną. Na turystów czeka jeden wyciąg, którym można wjechać na szczyt góry Dzidowej i dwie trasy narciarskie, oświetlone i naśnieżane. Jedna z nich przeznaczona jest dla początkujących, zaś druga dla zaawansowanych. Przy dolnej stacji znajduje się wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska.

Zobacz też: Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Gogołów

Stacja Pod Dziedzicem oddalona o 30 min jazdy autem od Rzeszowa. Są tu dwa pojedyncze wyciągi orczykowe o długości 500 metrów każdy. Trasy są sztucznie naśnieżane oraz oświetlone. Można także skorzystać z wypożyczalni, bufetu, szkółki narciarskiej oraz parkingu.

Puławy Górne

W środkowej części Beskidu Niskiego, na szczycie góry Kiczery znajduje się Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki, który oferuje trzy wyciągi dla narciarzy i snowboardzistów. Przygotowano trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności (bardzo łatwa, średnia i trudna). Dla początkujących udostępniono krótki wyciąg do nauki jazdy, a dla narciarzy wolących bieganie, trasę biegową. Stok jest oświetlany i naśnieżany. Przy parkingu znajduje się wypożyczalnia sprzętu, szkółki narciarska (narciarstwa i snowboardu) i bar. Znajdujący się w ośrodku snowpark został zmodernizowany na sezon 2011/12, zainstalowano wyciąg talerzykowy, nagłośnienie i urozmaicono tor przeszkód. Zaletą ośrodka jest bardzo długi na tym obszarze sezon narciarski, rozpoczynający się w listopadzie i trwający do końca kwietnia.

Zobacz też: Co należy sprawdzić przed wyjazdem na narty?

Cisna

Bacówka w Cisnej położona na 668 m n.p.m. znajduje się u podnóża góry Hon. Wyciąg i trasa przy bacówce ,,Pod Honem’’ są oświetlone i zapraszają nie tylko swoich gości. Drugi wyciąg i łatwa trasa znajduje się przy gospodarstwie agroturystycznym ,,Dybasiówka’’.

Lesko

Miasteczko nad Sanem, w pobliżu bieszczadzkich szczytów, odległe od Ustrzyk Dolnych o ok. 25 km. W przerwie między nartami można udać się na wycieczkę po okolicy lub do naszych sąsiadów. Jest to bowiem niedaleko przejść granicznych ze Słowacją w Barwinku (60 km), z Ukrainą w Krościenku (30 km) i w Medyce (80 km). Stoki dla dwóch stacji narciarskich, położone na Górze Gruszy. Jedna-Huzele, usytuowana  przy moście na Sanie, dysponuje podwójnym wyciągiem orczykowym. Z górnej stacji prowadzą 3 trasy różniące się pod względem trudności i długości. Stok jest oświetlany i ratrakowany. Przy ośrodku jest możliwość wypożyczenia sprzętu. Druga stacja to Lesko-Ski, gdzie na górę wciągają dwa wyciągi o długości 750 metrów każdy. Prędkość wyciągu może być dostosowana w razie potrzeby do indywidualnych potrzeb narciarzy, np. dla zorganizowanych grup dzieci. Stok, na którym położone są wyciągi jest oświetlany, sztucznie naśnieżany i przygotowywany ratrakiem. Można wybrać jedną z dwóch średnio trudnych tras. Na dole znajduje się parking, hotel, bar i szkółka narciarska. Ośrodek oferuje możliwość wydzielenia miejsca dla saneczkarzy poza głównymi trasami wyciągu. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark z przeszkodami. Poza tym kompleks organizuje wycieczki jednodniowe do Lwowa, na Węgry i Słowację. Można także wybrać się na przejażdżkę skuterem śnieżnym lub kuligiem.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Francja

Handzlówka

Wyciąg narciarski ,,Staś’’ dysponuje dwiema trasami o średniej trudności.

Przemyśl

Stok narciarski usytuowany na północno-zachodnim zboczu góry Zniesienie, jest bardzo dobrze przygotowany. Działają tu dwa wyciągi krzesełkowe i trzy trasy narciarskie o różnym stopniu trudności i nachylenia. Trasy są w razie potrzeby sztucznie naśnieżane, oświetlone i przygotowywane ratrakiem. Na górze działa punkt gastronomiczny oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Do dyspozycji początkujących jest ,,ośla łączka”. Po nartach można poszaleć na całorocznym torze saneczkowym, albo skorzystać z oferowanego przez miasto lodowiska lub basenu. Stacja narciarska w Przemyślu jest największym tego typu obiektem rekreacyjnym w Polsce, mieszczącym się w granicach miasta. Na szczycie stoku, znajduje się także największy w kraju wiadukt narciarski.

Chyrowa

Stacja Chyrowa-ski, położona w Beskidzie Niskim, niedaleko Dukli, dysponuje oświetlonym, naśnieżanym i ratrakowanym stokiem o szerokości 130m. Narciarze mogą skorzystać z trzech wyciągów i czterech tras, o różnej trudności i łącznej długości ok. 3 km. Przy wejściu na stok zlokalizowana jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Kalnica

Wyciąg Kalnica usytuowany jest w centrum Bieszczad Wysokich i oferuje trzy trasy, o różnym stopniu trudności. Do  dyspozycji narciarzy jest także parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i serwis. Działa tam też szkółka narciarska i snowboardowa. Czas po nartach można urozmaicić jazdą skuterami śnieżnymi, kuligiem lub bieganiem na nartach.

Rymanów – Zdrój

Wyciąg znajduje się na północnym stoku góry Mogiła. Stok w ciągu całego sezonu znajduje się w cieniu lasu. Jest sztucznie zaśnieżany, także kiedy śniegu brakuje, trasę przygotowuje się ratrakiem. Trasa jest położona na terenie trawiastym. Dla korzystających ze stoku dostępna jest wypożyczalnia sprzętu. W pobliżu miejscowości znajduje się też drugi wyciąg w Bałuciance, oddający do dyspozycji narciarzy wyciąg orczykowo-talerzykowy i dwie trasy (dla początkujących i bardziej zaawansowanych). Narciarze biegowi i miłośnicy jazdy na sankach też znajdą coś dla siebie. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy instruktora.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA