REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd autem w góry poza granice Polski

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Bagażnik na narty Fot. Audi
Bagażnik na narty Fot. Audi

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazd na narty za granicę to tylko z pozoru łatwa sprawa. Okazuje się, że w wielu państwach Europy obowiązują precyzyjne przepisy regulujące nie tylko wyposażenie pojazdu, ale i sposób transportowania nart w pojeździe.

Kiedy w Polsce obserwujemy pierwsze oznaki wiosny, a termometry pokazują temperatury powyżej 10 stopni, wielu Polaków postanawia wykorzystać kończącą się zimę i wyjechać na narty poza granice kraju, gdzie nadal można wykorzystać świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące wyposażenie samochodu w czasie zimy, dlatego przygotowaliśmy zestawienie krajów najczęściej wybieranych przez amatorów sportów zimowych.

REKLAMA

Wyjazd autem na narty za granicę

REKLAMA

Wyjeżdżając za granicę należy zwrócić uwagę na zasady ruchu drogowego oraz ograniczenia, które mogą się różnić od tych stosowanych w Polsce. Musimy jednak pamiętać także o odpowiednim wyposażeniu naszego samochodu oraz o przewożeniu nart w sposób określony w przepisach dla danego kraju. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej wybieranych krajów oraz przepisów w nich obowiązujących:

Austriasamochód poruszający się w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia zobowiązany jest do posiadania opon zimowych, których bieżnik powinien wynosić co najmniej 4mm. Natomiast łańcuchy przeciwślizgowe są obowiązkowe podczas niesprzyjających warunków zimowych oraz w miejscach oznaczonych znakami drogowymi „łańcuchy obowiązkowe”. W Austrii obowiązuje zakaz przewożenia nart we wnętrzu samochodu.

Zobacz też: Przewożenie nart samochodem

Niemcy – nowe prawo drogowe określa, że pojazd powinien być wyposażony zgodnie z warunkami atmosferycznymi. Oznacza to, że w zimie samochód powinien mieć opony zimowe oraz mrozoodporny płyn do wycieraczek. Kierowca, który prowadzi pojazd nieprzystosowany do warunków panujących na drodze, ukarany zostanie mandatem w wysokości 40 EUR, a jeżeli pojazd utrudnia ruch, mandat wzrasta do 80 Euro. O konieczności używania łańcuchów przeciwślizgowych przypominają znaki drogowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Szwajcaria – wyposażenie samochodu w opony zimowe nie jest obowiązkowe, jednak kiedy z powodu nieprzystosowania do warunków atmosferycznych będzie utrudniał ruch, zostanie ukarany mandatem. Łańcuchy przeciwślizgowe obowiązkowe są w rejonach oznaczonych znakami „łańcuchy obowiązkowe”. Powinny się one znajdować przynajmniej na kołach napędowych.

Słowacja – każdy samochód poruszający się w okresie od 15 listopada do 15 marca ma obowiązek używania opon zimowych. Łańcuchy przeciwślizgowe dopuszczone są jedynie w przypadku znacznego ośnieżenia lub oblodzenia dróg.

Francja – zaleca się używania opon zimowych o bieżniku min. 3.5 mm. Na terenach górskich stosowane są znaki informujące o obowiązku jazdy na oponach zimowych w danym regionie.

Łańcuchy przeciwślizgowe powinny być wożone w każdym samochodzie, aby założyć je w miejscach, gdzie nakazują znaki drogowe. Niestosowanie się do tego przepisu grozi mandatem.

Włochy – w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia istnieje obowiązek używania opon zimowych oraz wożenia w samochodzie łańcuchów przeciwślizgowych. Jedynie w regionie Val d’Aoste obowiązek ten obowiązuje od 15 października do 15 kwietnia.

Zobacz też: Wszystko o kontrolach drogowych

Zamocowanie nart w samochodzie

Zanim jednak wyruszymy na zimowy odpoczynek  do jednego z tych krajów, musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy przewozić nasz sprzęt narciarski.

Najlepszym wyjściem będzie kupno bagażnika dachowego, w którego skład wchodzą belki bazowe, które są wyposażone w uchwyty dla 2 lub 6 par nart. Mocujemy je na dachowych relingach do krawędzi dachu lub do fabrycznych relingów (o ile samochód posiada). Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup tzw. kufra, który oprócz nart pomieści również buty narciarskie czy kaski.

Kiedy już w naszej głowie zrodzi się pomysł wyjazdu na ferie zimowe, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie się do podróży. Poprawnie umiejscowiony w naszym samochodzie sprzęt pozwoli bezpiecznie dowieźć na stok zarówno naszych pasażerów, jak i nasze akcesoria zimowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA