Fidżi
REKLAMA
REKLAMA
Klimat - kiedy jechać?
REKLAMA
Od czerwca do października panuje pora chłodna, która jest najlepszym okresem na podróż na te rajskie wyspy. W tym czasie panuje pora sucha. Podczas pory deszczowej (listopad – kwiecień) wyspy i rafy koralowe nawiedzane są przez trąby wodne. Deszcze są obfite, ale nie trwają zbyt długo. Wilgotny i duszny upał jest czynnikiem zniechęcającym do wypoczynku. W tym czasie nasilają się również sztormy i cyklony.
Temperatura morza, w zależności od pory roku, waha się od 24 do 28 stopni, przy czym w lagunach jest zdecydowanie cieplejsza.
Wiza, przepisy wjazdowe
Posiadacze polskich paszportów mogą otrzymać wizę bezpłatnie na granicy na okres 30 dni (może to być również stempel potwierdzający wjazd, który uprawnia do pobytu przez 30 dni). Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Na miejscu można uzyskać przedłużenie maksymalnie do 6 miesięcy (należy udokumentować wystarczające środki na utrzymanie). Wniosek o przedłużenie wizy składa się w Ministerstwie ds. Imigracji w Suva, Lautoka lub Nadi. Paszport przy wjeździe powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty przewidywanego wyjazdu. Przy wyjeździe należy wnieść opłatę w wysokości 30 USD (płatna w walucie kraju).
Przepisy prawne
Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków pociąga za sobą automatycznie karę co najmniej 3 miesięcy więzienia. Na Fidżi nie można przywozić żadnej żywności, owoców i nasion.
Ubezpieczenie
Zalecane jest posiadanie pełnego ubezpieczenia (zwłaszcza zdrowotnego – z uwagi na bardzo niski poziom opieki zdrowotnej i konieczność ewakuacji chorego lub rannego w wypadku).
Szczepienia, służba zdrowia
W miesiącach letnich, od listopada do kwietnia, występuje zagrożenie dengą. W regionach wiejskich należy spożywać wodę tylko w zamkniętych oryginalnie butelkach. Lekarze oczekują natychmiastowej zapłaty gotówką, często przed udzieleniem pomocy.
Informacje dla kierowców
Istnieje możliwość wynajęcia samochodu. Obowiązuje ruch lewostronny. Należy unikać prowadzenia samochodów nocą ze względu na zagrożenie przestępczością, nieuważnych przechodniów, bardzo zły stan dróg oraz pojawiające się na nich zwierzęta.
Bezpieczeństwo
Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zachować dużą ostrożność, nie nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, kosztowności przechowywać w sejfach hotelowych, unikać samotnych spacerów w nocy, trzymać oddzielnie fotokopię paszportu, prawa jazdy, biletów lotniczych, czeki podróżne itp. Turyści powinni liczyć się z tym, że w każdej chwili może dojść do rozruchów społecznych. Należy unikać wszelkich zgromadzeń publicznych i demonstracji.
Przydatne informacje
- Fidżi leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi. Od listopada do kwietnia występuje pora cyklonów, dobrze jednak funkcjonuje system ostrzegania.
- Informacja dla nurkujących: należy liczyć się z atakami rekinów. Na Fidżi są tylko dwie komory dekompresyjne. Zabronione jest przebywanie i kąpiel bez ubioru w miejscach publicznych.
- Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych (np. www.fiji.gov.fj).
- Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Fidżi. Najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).
Stolica: Suva
Waluta: dolar fidżijski (FJD); 1 FJD = 100 centów;
1 EUR = 2 FJD
Język urzędowy: angielski
Inne języki: hindi
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.