REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fidżi

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

 

Klimat - kiedy jechać?

REKLAMA

Od czerwca do października panuje pora chłodna, która jest najlepszym okresem na podróż na te rajskie wyspy. W tym czasie panuje pora sucha. Podczas pory deszczowej (listopad – kwiecień) wyspy i rafy koralowe nawiedzane są przez trąby wodne. Deszcze są obfite, ale nie trwają zbyt długo. Wilgotny i duszny upał jest czynnikiem zniechęcającym do wypoczynku. W tym czasie nasilają się również sztormy i cyklony.

Temperatura morza, w zależności od pory roku, waha się od 24 do 28 stopni, przy czym w lagunach jest zdecydowanie cieplejsza.

Wiza, przepisy wjazdowe

Posiadacze polskich paszportów mogą otrzymać wizę bezpłatnie na granicy na okres 30 dni (może to być również stempel potwierdzający wjazd, który uprawnia do pobytu przez 30 dni). Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Na miejscu można uzyskać przedłużenie maksymalnie do 6 miesięcy (należy udokumentować wystarczające środki na utrzymanie). Wniosek o przedłużenie wizy składa się w Ministerstwie ds. Imigracji w Suva, Lautoka lub Nadi. Paszport przy wjeździe powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty przewidywanego wyjazdu. Przy wyjeździe należy wnieść opłatę w wysokości 30 USD (płatna w walucie kraju).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy prawne

Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków pociąga za sobą automatycznie karę co najmniej 3 miesięcy więzienia. Na Fidżi nie można przywozić żadnej żywności, owoców i nasion.

Ubezpieczenie

Zalecane jest posiadanie pełnego ubezpieczenia (zwłaszcza zdrowotnego – z uwagi na bardzo niski poziom opieki zdrowotnej i konieczność ewakuacji chorego lub rannego w wypadku).

Szczepienia, służba zdrowia

W miesiącach letnich, od listopada do kwietnia, występuje zagrożenie dengą. W regionach wiejskich należy spożywać wodę tylko w zamkniętych oryginalnie butelkach. Lekarze oczekują natychmiastowej zapłaty gotówką, często przed udzieleniem pomocy.

Informacje dla kierowców

Istnieje możliwość wynajęcia samochodu. Obowiązuje ruch lewostronny. Należy unikać prowadzenia samochodów nocą ze względu na zagrożenie przestępczością, nieuważnych przechodniów, bardzo zły stan dróg oraz pojawiające się na nich zwierzęta.

Bezpieczeństwo

Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy zachować dużą ostrożność, nie nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, kosztowności przechowywać w sejfach hotelowych, unikać samotnych spacerów w nocy, trzymać oddzielnie fotokopię paszportu, prawa jazdy, biletów lotniczych, czeki podróżne itp. Turyści powinni liczyć się z tym, że w każdej chwili może dojść do rozruchów społecznych. Należy unikać wszelkich zgromadzeń publicznych i demonstracji.

Przydatne informacje

  • Fidżi leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi. Od listopada do kwietnia występuje pora cyklonów, dobrze jednak funkcjonuje system ostrzegania.
  • Informacja dla nurkujących: należy liczyć się z atakami rekinów. Na Fidżi są tylko dwie komory dekompresyjne. Zabronione jest przebywanie i kąpiel bez ubioru w miejscach publicznych.
  • Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych (np. www.fiji.gov.fj).
  • Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Fidżi. Najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).

Stolica: Suva
Waluta: dolar fidżijski (FJD); 1 FJD = 100 centów;
1 EUR = 2 FJD
Język urzędowy: angielski
Inne języki: hindi

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA