Boliwia
REKLAMA
REKLAMA
Klimat - kiedy jechać?
REKLAMA
Obszar wysokich partii Andów Boliwijskich cechuje chłodny klimat, zimowe poranki są mroźne. W okresie od końca kwietnia do października, a nawet listopada panuje pora sucha. W okresie zimowym (czerwiec – lipiec) opady są wyjątkowo rzadkie, występują w formie krótkotrwałych ulew wzbogaconych opadem drobnego gradu. W dzień temperatura jest przyjemna, jednak po zachodzi słońca gwałtownie spada. Mimo tego pogoda jest do zniesienia, mimo ostrego wiatru, bowiem powietrze jest bardzo suche.
REKLAMA
Pora sucha zimą występuje również na terenach północnych równin i południowa – wschodnich wyżyn. Centrum Kraju pozostaje pod wpływem ciepłego, wilgotnego klimatu Amazonii. W dzień jest ciepło, w lipcu i czerwcu trochę chłodniej za sprawą zimnych wiatrów znad Argentyny, w noce jest chłodno.
Lato trwa od listopada do marca, w tym czasie następuje pora deszczowa na terenie całego kraju z wyjątkiem obszaru położonego przy granicy z Chile (to jeden z najbardziej suchych regionów na świecie, gdzie pora deszczowa jest praktycznie niezauważalna). Temperatura na wyżej położonych obszarach niewiele różni się od tej, która jest zima. Latem na równinach jest upalnie i parno, przez bliskość dorzecza Amazonki, a częste ulewy uniemożliwiają wędrówki.
Najlepszym okresem na podróż po obszarze boliwijskiego Altiplano (La Paz, jezioro Titicaca, Salar de Uyuni i Potosi) jest zima. A na zwiedzanie całego kraju najlepiej wybrać się w kwietniu, maju, wrześniu i listopadzie, zaczynając podróż od wysokich partii kraju w dwóch pierwszych miesiącach, a w dwóch pozostałych podróżować po niższych częściach Boliwii.
Wiza, przepisy wjazdowe
Polscy turyści udający się do Boliwii są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach turystycznych do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Osoby udające się na okres dłuższy niż 3 miesiące winny ubiegać się o wizę w Ambasadzie Boliwii w Berlinie. Wymogi dotyczące wizy z prawem do pracy lub pobytowej określa konsulat indywidualnie dla każdego przypadku. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe ani wykazania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD od osoby.
Przepisy celne
Wwóz, wymiana i wywóz pieniędzy nie podlegają ograniczeniom. W Boliwii honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express. Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie stosowanych.
Przepisy prawne
Posiadanie narkotyków jest surowo karane.
Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.
Ubezpieczenie
Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe.
Szczepienia, służba zdrowia
Szczepienia nie są obowiązkowe, jednak wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze, jeśli planuje się podróże do dżungli. W dżungli na wschodzie i północy kraju istnieje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Na większości obszarów górskich występuje ryzyko zakażenia chorobą Chagasa, przenoszoną przez pluskwiaki. Ponieważ znaczna część Boliwii leży na obszarze wysokogórskim (np. stolica La Paz na wysokości ok. 3800 m n.p.m.), trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia objawów choroby wysokościowej (soroche), takich jak bóle głowy, jamy brzusznej i torsje. Objawy te na ogół ustają po mniej więcej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży. By uniknąć efektu soroche lub przynajmniej go złagodzić, należy przestrzegać odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) na dzień przed i w pierwszym dniu pobytu w rejonie wysokogórskim. W większych miastach turyści mogą korzystać z ogólnie dostępnej pomocy i opieki lekarskiej. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi 15 USD, wizyta u dentysty kosztuje 15 USD, doba w klinice prywatnej to wydatek od 60 do 120 USD.
Podróżowanie po kraju
REKLAMA
Nie ma ograniczeń urzędowych. Na trasach w całym kraju znajduje się bardzo dużo punktów kontroli antynarkotykowej. Drogi w Boliwii, nawet te łączące główne miasta, są niebezpieczne ze względu na warunki terenowe i zły stan nawierzchni. W związku z tym należy wyjątkowo uważnie wybierać linie autobusowe, zwracając też uwagę na stan techniczny pojazdów. Protesty różnych grup społecznych często przejawiają się w formie blokad dróg, co stanowi poważne utrudnienie w podróżach po kraju. Działa linia kolejowa łącząca La Paz z Argentyną.
W Boliwii czynne są lotniska międzynarodowe w La Paz, Santa Cruz i Cochabamba oraz większe krajowe porty lotnicze w Potosi, Sucre i Tarija obsługiwane przez narodową linię lotniczą Lloyd oraz kilku innych lokalnych przewoźników. Samoloty są w złym stanie technicznym, bilety w ruchu krajowym są drogie, a linie krajowe często wymuszają nieprzewidziane dodatkowe opłaty, m.in. za zmianę rezerwacji. Dość częste są przypadki odwoływania lotów, także w ostatniej chwili. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę (25 USD od osoby) oraz przy przelotach na liniach krajowych (15 BOB).
Bezpieczeństwo
Na skutek utrzymującej się w ostatnich latach niestabilnej sytuacji politycznej i społecznej, której przejawem są m.in. protesty różnych grup społecznych i blokady dróg, Boliwia przestała być uznawana za kraj bezpieczny dla turystów. Oprócz pospolitych napadów rabunkowych i przypadków kradzieży zdarzają się agresywne zachowania miejscowej ludności, szczególnie na obszarach górskich oddalonych od większych ośrodków miejskich. Napady odnotowuje się na atrakcyjnym szlaku turystycznym z La Paz do Yungas. Niebezpieczny ze względu na uprawy koki jest nizinny obszar Chapare, położony na północ od Santa Cruz.
W dużych miastach należy zachować szczególną ostrożność w miejscach wzmożonego ruchu turystycznego (place, muzea, kościoły, targi, dworce) ze względu na częste kradzieże dokumentów i mienia osobistego. Zdarzają się przypadki okradania turystów przez ubrane po cywilnemu osoby podające się za policjantów i posługujące się fałszywymi dokumentami tożsamości lub legitymacjami policyjnymi. Policja w La Paz informuje, że tylko umundurowani policjanci mają prawo zażądać okazania dokumentów od cudzoziemców. W żadnym razie nie należy podawać nikomu, nawet osobom umundurowanym, numerów PIN posiadanych kart kredytowych lub debetowych.
Święta
Nowy Rok, poniedziałek i wtorek karnawału, 1 maja, 6 sierpnia – Święto Narodowe, 1 i 2 listopada – Wszystkich Świętych i Zaduszki, 25 grudnia – Boże Narodzenie.
Przydatne informacje
- W Boliwii honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express;
- Urzędy pracują od 8.30 do 16.30, a sklepy otwarte są w godzinach 10.00–13.00 i 15.00–19.00;
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Boliwia podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Limie (Peru). W La Paz działa konsulat honorowy RP. Adres i telefony konsulatu dostępne są na stronie internetowej Ambasady RP w Limie: www.lima.polemb.net.
Stolica: La Paz (siedziba rządu i parlamentu),
Sucre (stolica konstytucyjna),
Waluta: boliviano (BOB), w obiegu też USD;
1 USD = 8,2 BOB,
Języki urzędowe: hiszpański, keczua, Amara.
źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.