REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Irak: co musisz wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

Irak uchodzi za kraj terrorystów i ciągłych konfliktów zbrojnych. Dlatego też Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega i odradza wyjazd w ten region. W sytuacji, gdy wizytę w Iraku wymuszają na nas interesy, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Obywatele Polski mogą wjeżdżać do Iraku na podstawie wiz uzyskiwanych w konsulatach oraz innych irackich placówkach dyplomatycznych. Od niedawna obowiązuje prawo nakazujące każdemu cudzoziemcowi udanie się do biura meldunkowego i zgłoszenie swojego pobytu w ciągu 10 dni od daty przyjazdu. Obowiązkowe jest wykonanie testu na AIDS.

REKLAMA

Jak się poruszać

REKLAMA

Wjazd do Iraku możliwy jest praktycznie ze strony wszystkich sąsiadujących z nim państw. Z racji licznych zagrożeń, na jakie narażeni są głównie cudzoziemcy, odradza się podróżowanie po Iraku samochodem czy taksówką. Najbezpieczniejsze są cywilne linie lotnicze. Połączenia obsługuje jordańska linia Royal Jordanian, iracka – Iraqi Airways, Turkish Airways oraz Kurdistan Airlines (z lotniska w Erbilu). Możliwe loty z Bagdadu to: Amman, Damaszek, Ka¬ir, Dubaj, Bejrut, Istambuł i Teheran. Funkcjonują także połączenia lokalne, do Erbilu, Suleimanii i Basry. Lotnisko w Erbilu, z uwagi na lepsze warunki bezpieczeństwa, obsługuje dodatkowo loty do Frankfurtu, Amsterdamu, Londynu, Sztokholmu, Istambułu, Wiednia, Kopenhagi, Aten i Oslo.

Podróż drogą lądową wygląda następująco: najczęściej wybierana trasa z Ammanu (Jordania) do Bagdadu (przejście graniczne Al Walid – Trebil) jest szczególnie niebezpieczna w re¬jonie Faludży i Ramadi. Równie niebezpiecznie prezentuje się droga z Damaszku (Syria) do Bagdadu (przejście graniczne Al Tanf). Osoby udające się wyłącznie do Kurdystanu (północna część Iraku) wykorzystują drogę z Adany (Turcja) do granicy turecko-irackiej (przejście graniczne Kabur – Zakho) i stąd taksówką iracką do Mosulu, Erbilu czy Sulejmaniji. Możliwy jest także wjazd do Iraku z Kuwejtu (przejście graniczne Al Adali – Safwan), Arabii Saudyjskiej (przejście graniczne Al Arar) oraz z Iranu (przejścia graniczne Hadż Umran, Chorsravi – Khanakin, Baramadad – Badrah, Szalamszahr). Wybierający się do Iraku powinni liczyć się z możliwością zamknięcia przejścia granicznego czy linii lotniczych, z racji niestabilnej sytuacji politycznej i militarnej.

Przepisy, ubezpieczenie i służba zdrowia

Choć irackie prawo nadal się kształtuje, należy zapoznać się z kilkoma ważnymi regułami, które tam obowiązują. Prawo celne zakazuje wwożenia materiałów wybuchowych, broni oraz narkotyków. Niemożliwe jest wywiezienie żywności, surowców naturalnych czy wykopalisk. Ze względu na ciągłe zagrożenie ze strony terrorystów kontrole są bardzo częste.

Dokonanie ubezpieczenia na życie jest możliwe, jednak nie ma dokładnych informacji, co do jego wysokości i ewentualnych stawek, w razie odszkodowania. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w rodzinnym kraju.

Stan służby zdrowia nie należy do najlepszych. Większość szpitali i przychodni jest słabo wyposażona. Brakuje wszystkiego. Począwszy od wyspecjalizowanego personelu po podstawowe środki higieniczne. Istnieją wprawdzie prywatne praktyki, jednak ich ocena to bardzo trudne zadanie.

Podróżuj bezpiecznie

REKLAMA

Wyjazd poza Bagdad, choć dopuszczalny, dla obcokrajowca wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Bardzo często zdarzają się obstrzały samochodów wojskowych, konwojów, a także cywilnych pojazdów. Obywatel obcego kraju narażony jest na porwania np. dla okupu bądź ze względów politycznych. Odradza się opuszczanie Bagdadu bez odpowiedniej ochrony.

Nieustanny konflikt oraz liczne bojówki walczące o powrót dawnego ustroju spowodowały wprowadzenie rygorystycznych przepisów. Należy podporządkować się zaleceniom patroli zarówno amerykańskich jak i irackich. Nie zatrzymanie się lub nie wykonanie polecenia zostanie odebrane jako próba ataku, a tym samym doprowadzi do użycia broni. Dla własnego bezpieczeństwa powinno poruszać się w obrębie miejsc publicznych i chronionych, unikać wyjazdów poza miasto i samotnych spacerów.

Budynki prywatne jak i rządowe są tak samo narażone na ataki ze strony terrorystów. Mimo przeprowadzanych akcji prewencyjnych, nie udaje się uniknąć kolejnych zamachów.

Religia

Irak w większości zamieszkują muzułmanie, choć nie są tak restrykcyjni ja Arabia Saudyjska, to warto przyjąć i zastosować obowiązujące tam zasady:

 • nie należy nawiązywać kontaktów z kobietą w miejscach publicznych;
 • pokazywanie rozmówcy spodniej części buta, uchodzi za niegrzeczne;
 • w czasie rozmowy należy zachowywać wszystkie niezbędne formy grzecznościowe;
 • cudzoziemcy cieszyli się w Iraku dużym szacunkiem, wojna jednak to zmieniła, dlatego, też zaleca się uprzejmość, powściągliwość, bardzo dużym nietaktem będzie okazanie wyższości;
 • powinno się unikać demonstracji, zgromadzeń i wchodzenia do meczetu w porze modlitwy;
 • w czasie ramadanu obowiązuje zakaz palenia, jedzenia oraz picia zwłaszcza w okolicach świątyń.

- Poruszanie się po Bagdadzie w ciągu dnia to bardzo trudne zadanie, wiąże się z ciągłym zagrożeniem atakiem, dotarcie do zamkniętej i chronionej strefy zlokalizowanej w centrum miasta wymaga przepustki, bez niej tam nie dotrzemy, wydają je Międzynarodowe Siły Koalicyjne, przede wszystkim pracownikom misji zagranicznych, agend ONZ oraz miejscowym pracownikom ministerstw.
- Środkiem płatniczym są dinary, jednak powszechnie używane są dolary amerykańskie.
- Komunikacja telefoniczna nie jest w najlepszym stanie, w większości dużych miast działają centrale telefoniczne oferujące połączenia międzynarodowe, funkcjonują również sieci komórkowe, jednak trzeba liczyć się z problemami z zasięgiem, na szczęście coraz łatwiejsze stają się połączenia satelitarne.
- Urzędy pocztowe, choć działają, zakres ich usług jest ograniczony, w Iraku swoje siedziby mają firmy kurierskie takie jak: DHL, Fedex i TNT.
- Cena wynajmu pokoju w hotelu waha się między 40–400 USD (zależnie od lokalizacji); niektóre z nich nie przyjmują gości z krajów nie arabskich, w obawie przed zamachami.
- Popularnym środkiem transportu jest taksówka, nie mają one jednak zamontowanych taksometrów, dlatego cenę za kurs należy ustalić od razu, istnieje również możliwość wynajmu samochodu z kierowcą.
- Nie ma większych problemów z zaopatrzeniem się w podstawowe produkty, większość z nich pochodzi z importu a ceny dla cudzoziemców są zawyżane; problemem mogą być jedynie lekarstwa, dlatego warto zaopatrzyć się w nie przed podróżą.
- Dniem wolnym od pracy jest piątek, jak we wszystkie święta religijne urzędy oraz sklepy są zamknięte.

Źródło: MSZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UE wprowadza normę Euro 7. Surowsze warunki homologacji samochodów i silników

  Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 września 2023 r. swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów (w tym samochodów) i silników. Chodzi o wprowadzenie normy Euro 7. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

  Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

  Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

  UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

  Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

  Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

  REKLAMA

  Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

  Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

  Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

  Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

  Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

  W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

  Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

  Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

  REKLAMA

  Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

  Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

  Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

  Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

  REKLAMA