Irak: co musisz wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Obywatele Polski mogą wjeżdżać do Iraku na podstawie wiz uzyskiwanych w konsulatach oraz innych irackich placówkach dyplomatycznych. Od niedawna obowiązuje prawo nakazujące każdemu cudzoziemcowi udanie się do biura meldunkowego i zgłoszenie swojego pobytu w ciągu 10 dni od daty przyjazdu. Obowiązkowe jest wykonanie testu na AIDS.
REKLAMA
Jak się poruszać
REKLAMA
Wjazd do Iraku możliwy jest praktycznie ze strony wszystkich sąsiadujących z nim państw. Z racji licznych zagrożeń, na jakie narażeni są głównie cudzoziemcy, odradza się podróżowanie po Iraku samochodem czy taksówką. Najbezpieczniejsze są cywilne linie lotnicze. Połączenia obsługuje jordańska linia Royal Jordanian, iracka – Iraqi Airways, Turkish Airways oraz Kurdistan Airlines (z lotniska w Erbilu). Możliwe loty z Bagdadu to: Amman, Damaszek, Ka¬ir, Dubaj, Bejrut, Istambuł i Teheran. Funkcjonują także połączenia lokalne, do Erbilu, Suleimanii i Basry. Lotnisko w Erbilu, z uwagi na lepsze warunki bezpieczeństwa, obsługuje dodatkowo loty do Frankfurtu, Amsterdamu, Londynu, Sztokholmu, Istambułu, Wiednia, Kopenhagi, Aten i Oslo.
Podróż drogą lądową wygląda następująco: najczęściej wybierana trasa z Ammanu (Jordania) do Bagdadu (przejście graniczne Al Walid – Trebil) jest szczególnie niebezpieczna w re¬jonie Faludży i Ramadi. Równie niebezpiecznie prezentuje się droga z Damaszku (Syria) do Bagdadu (przejście graniczne Al Tanf). Osoby udające się wyłącznie do Kurdystanu (północna część Iraku) wykorzystują drogę z Adany (Turcja) do granicy turecko-irackiej (przejście graniczne Kabur – Zakho) i stąd taksówką iracką do Mosulu, Erbilu czy Sulejmaniji. Możliwy jest także wjazd do Iraku z Kuwejtu (przejście graniczne Al Adali – Safwan), Arabii Saudyjskiej (przejście graniczne Al Arar) oraz z Iranu (przejścia graniczne Hadż Umran, Chorsravi – Khanakin, Baramadad – Badrah, Szalamszahr). Wybierający się do Iraku powinni liczyć się z możliwością zamknięcia przejścia granicznego czy linii lotniczych, z racji niestabilnej sytuacji politycznej i militarnej.
Przepisy, ubezpieczenie i służba zdrowia
Choć irackie prawo nadal się kształtuje, należy zapoznać się z kilkoma ważnymi regułami, które tam obowiązują. Prawo celne zakazuje wwożenia materiałów wybuchowych, broni oraz narkotyków. Niemożliwe jest wywiezienie żywności, surowców naturalnych czy wykopalisk. Ze względu na ciągłe zagrożenie ze strony terrorystów kontrole są bardzo częste.
Dokonanie ubezpieczenia na życie jest możliwe, jednak nie ma dokładnych informacji, co do jego wysokości i ewentualnych stawek, w razie odszkodowania. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w rodzinnym kraju.
Stan służby zdrowia nie należy do najlepszych. Większość szpitali i przychodni jest słabo wyposażona. Brakuje wszystkiego. Począwszy od wyspecjalizowanego personelu po podstawowe środki higieniczne. Istnieją wprawdzie prywatne praktyki, jednak ich ocena to bardzo trudne zadanie.
Podróżuj bezpiecznie
REKLAMA
Wyjazd poza Bagdad, choć dopuszczalny, dla obcokrajowca wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Bardzo często zdarzają się obstrzały samochodów wojskowych, konwojów, a także cywilnych pojazdów. Obywatel obcego kraju narażony jest na porwania np. dla okupu bądź ze względów politycznych. Odradza się opuszczanie Bagdadu bez odpowiedniej ochrony.
Nieustanny konflikt oraz liczne bojówki walczące o powrót dawnego ustroju spowodowały wprowadzenie rygorystycznych przepisów. Należy podporządkować się zaleceniom patroli zarówno amerykańskich jak i irackich. Nie zatrzymanie się lub nie wykonanie polecenia zostanie odebrane jako próba ataku, a tym samym doprowadzi do użycia broni. Dla własnego bezpieczeństwa powinno poruszać się w obrębie miejsc publicznych i chronionych, unikać wyjazdów poza miasto i samotnych spacerów.
Budynki prywatne jak i rządowe są tak samo narażone na ataki ze strony terrorystów. Mimo przeprowadzanych akcji prewencyjnych, nie udaje się uniknąć kolejnych zamachów.
Religia
Irak w większości zamieszkują muzułmanie, choć nie są tak restrykcyjni ja Arabia Saudyjska, to warto przyjąć i zastosować obowiązujące tam zasady:
- nie należy nawiązywać kontaktów z kobietą w miejscach publicznych;
- pokazywanie rozmówcy spodniej części buta, uchodzi za niegrzeczne;
- w czasie rozmowy należy zachowywać wszystkie niezbędne formy grzecznościowe;
- cudzoziemcy cieszyli się w Iraku dużym szacunkiem, wojna jednak to zmieniła, dlatego, też zaleca się uprzejmość, powściągliwość, bardzo dużym nietaktem będzie okazanie wyższości;
- powinno się unikać demonstracji, zgromadzeń i wchodzenia do meczetu w porze modlitwy;
- w czasie ramadanu obowiązuje zakaz palenia, jedzenia oraz picia zwłaszcza w okolicach świątyń.
- Poruszanie się po Bagdadzie w ciągu dnia to bardzo trudne zadanie, wiąże się z ciągłym zagrożeniem atakiem, dotarcie do zamkniętej i chronionej strefy zlokalizowanej w centrum miasta wymaga przepustki, bez niej tam nie dotrzemy, wydają je Międzynarodowe Siły Koalicyjne, przede wszystkim pracownikom misji zagranicznych, agend ONZ oraz miejscowym pracownikom ministerstw.
- Środkiem płatniczym są dinary, jednak powszechnie używane są dolary amerykańskie.
- Komunikacja telefoniczna nie jest w najlepszym stanie, w większości dużych miast działają centrale telefoniczne oferujące połączenia międzynarodowe, funkcjonują również sieci komórkowe, jednak trzeba liczyć się z problemami z zasięgiem, na szczęście coraz łatwiejsze stają się połączenia satelitarne.
- Urzędy pocztowe, choć działają, zakres ich usług jest ograniczony, w Iraku swoje siedziby mają firmy kurierskie takie jak: DHL, Fedex i TNT.
- Cena wynajmu pokoju w hotelu waha się między 40–400 USD (zależnie od lokalizacji); niektóre z nich nie przyjmują gości z krajów nie arabskich, w obawie przed zamachami.
- Popularnym środkiem transportu jest taksówka, nie mają one jednak zamontowanych taksometrów, dlatego cenę za kurs należy ustalić od razu, istnieje również możliwość wynajmu samochodu z kierowcą.
- Nie ma większych problemów z zaopatrzeniem się w podstawowe produkty, większość z nich pochodzi z importu a ceny dla cudzoziemców są zawyżane; problemem mogą być jedynie lekarstwa, dlatego warto zaopatrzyć się w nie przed podróżą.
- Dniem wolnym od pracy jest piątek, jak we wszystkie święta religijne urzędy oraz sklepy są zamknięte.
Źródło: MSZ
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.