REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Irak: co musisz wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

Irak uchodzi za kraj terrorystów i ciągłych konfliktów zbrojnych. Dlatego też Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega i odradza wyjazd w ten region. W sytuacji, gdy wizytę w Iraku wymuszają na nas interesy, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Obywatele Polski mogą wjeżdżać do Iraku na podstawie wiz uzyskiwanych w konsulatach oraz innych irackich placówkach dyplomatycznych. Od niedawna obowiązuje prawo nakazujące każdemu cudzoziemcowi udanie się do biura meldunkowego i zgłoszenie swojego pobytu w ciągu 10 dni od daty przyjazdu. Obowiązkowe jest wykonanie testu na AIDS.

REKLAMA

Jak się poruszać

REKLAMA

Wjazd do Iraku możliwy jest praktycznie ze strony wszystkich sąsiadujących z nim państw. Z racji licznych zagrożeń, na jakie narażeni są głównie cudzoziemcy, odradza się podróżowanie po Iraku samochodem czy taksówką. Najbezpieczniejsze są cywilne linie lotnicze. Połączenia obsługuje jordańska linia Royal Jordanian, iracka – Iraqi Airways, Turkish Airways oraz Kurdistan Airlines (z lotniska w Erbilu). Możliwe loty z Bagdadu to: Amman, Damaszek, Ka¬ir, Dubaj, Bejrut, Istambuł i Teheran. Funkcjonują także połączenia lokalne, do Erbilu, Suleimanii i Basry. Lotnisko w Erbilu, z uwagi na lepsze warunki bezpieczeństwa, obsługuje dodatkowo loty do Frankfurtu, Amsterdamu, Londynu, Sztokholmu, Istambułu, Wiednia, Kopenhagi, Aten i Oslo.

Podróż drogą lądową wygląda następująco: najczęściej wybierana trasa z Ammanu (Jordania) do Bagdadu (przejście graniczne Al Walid – Trebil) jest szczególnie niebezpieczna w re¬jonie Faludży i Ramadi. Równie niebezpiecznie prezentuje się droga z Damaszku (Syria) do Bagdadu (przejście graniczne Al Tanf). Osoby udające się wyłącznie do Kurdystanu (północna część Iraku) wykorzystują drogę z Adany (Turcja) do granicy turecko-irackiej (przejście graniczne Kabur – Zakho) i stąd taksówką iracką do Mosulu, Erbilu czy Sulejmaniji. Możliwy jest także wjazd do Iraku z Kuwejtu (przejście graniczne Al Adali – Safwan), Arabii Saudyjskiej (przejście graniczne Al Arar) oraz z Iranu (przejścia graniczne Hadż Umran, Chorsravi – Khanakin, Baramadad – Badrah, Szalamszahr). Wybierający się do Iraku powinni liczyć się z możliwością zamknięcia przejścia granicznego czy linii lotniczych, z racji niestabilnej sytuacji politycznej i militarnej.

Przepisy, ubezpieczenie i służba zdrowia

Choć irackie prawo nadal się kształtuje, należy zapoznać się z kilkoma ważnymi regułami, które tam obowiązują. Prawo celne zakazuje wwożenia materiałów wybuchowych, broni oraz narkotyków. Niemożliwe jest wywiezienie żywności, surowców naturalnych czy wykopalisk. Ze względu na ciągłe zagrożenie ze strony terrorystów kontrole są bardzo częste.

Dokonanie ubezpieczenia na życie jest możliwe, jednak nie ma dokładnych informacji, co do jego wysokości i ewentualnych stawek, w razie odszkodowania. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w rodzinnym kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stan służby zdrowia nie należy do najlepszych. Większość szpitali i przychodni jest słabo wyposażona. Brakuje wszystkiego. Począwszy od wyspecjalizowanego personelu po podstawowe środki higieniczne. Istnieją wprawdzie prywatne praktyki, jednak ich ocena to bardzo trudne zadanie.

Podróżuj bezpiecznie

REKLAMA

Wyjazd poza Bagdad, choć dopuszczalny, dla obcokrajowca wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Bardzo często zdarzają się obstrzały samochodów wojskowych, konwojów, a także cywilnych pojazdów. Obywatel obcego kraju narażony jest na porwania np. dla okupu bądź ze względów politycznych. Odradza się opuszczanie Bagdadu bez odpowiedniej ochrony.

Nieustanny konflikt oraz liczne bojówki walczące o powrót dawnego ustroju spowodowały wprowadzenie rygorystycznych przepisów. Należy podporządkować się zaleceniom patroli zarówno amerykańskich jak i irackich. Nie zatrzymanie się lub nie wykonanie polecenia zostanie odebrane jako próba ataku, a tym samym doprowadzi do użycia broni. Dla własnego bezpieczeństwa powinno poruszać się w obrębie miejsc publicznych i chronionych, unikać wyjazdów poza miasto i samotnych spacerów.

Budynki prywatne jak i rządowe są tak samo narażone na ataki ze strony terrorystów. Mimo przeprowadzanych akcji prewencyjnych, nie udaje się uniknąć kolejnych zamachów.

Religia

Irak w większości zamieszkują muzułmanie, choć nie są tak restrykcyjni ja Arabia Saudyjska, to warto przyjąć i zastosować obowiązujące tam zasady:

  • nie należy nawiązywać kontaktów z kobietą w miejscach publicznych;
  • pokazywanie rozmówcy spodniej części buta, uchodzi za niegrzeczne;
  • w czasie rozmowy należy zachowywać wszystkie niezbędne formy grzecznościowe;
  • cudzoziemcy cieszyli się w Iraku dużym szacunkiem, wojna jednak to zmieniła, dlatego, też zaleca się uprzejmość, powściągliwość, bardzo dużym nietaktem będzie okazanie wyższości;
  • powinno się unikać demonstracji, zgromadzeń i wchodzenia do meczetu w porze modlitwy;
  • w czasie ramadanu obowiązuje zakaz palenia, jedzenia oraz picia zwłaszcza w okolicach świątyń.

- Poruszanie się po Bagdadzie w ciągu dnia to bardzo trudne zadanie, wiąże się z ciągłym zagrożeniem atakiem, dotarcie do zamkniętej i chronionej strefy zlokalizowanej w centrum miasta wymaga przepustki, bez niej tam nie dotrzemy, wydają je Międzynarodowe Siły Koalicyjne, przede wszystkim pracownikom misji zagranicznych, agend ONZ oraz miejscowym pracownikom ministerstw.
- Środkiem płatniczym są dinary, jednak powszechnie używane są dolary amerykańskie.
- Komunikacja telefoniczna nie jest w najlepszym stanie, w większości dużych miast działają centrale telefoniczne oferujące połączenia międzynarodowe, funkcjonują również sieci komórkowe, jednak trzeba liczyć się z problemami z zasięgiem, na szczęście coraz łatwiejsze stają się połączenia satelitarne.
- Urzędy pocztowe, choć działają, zakres ich usług jest ograniczony, w Iraku swoje siedziby mają firmy kurierskie takie jak: DHL, Fedex i TNT.
- Cena wynajmu pokoju w hotelu waha się między 40–400 USD (zależnie od lokalizacji); niektóre z nich nie przyjmują gości z krajów nie arabskich, w obawie przed zamachami.
- Popularnym środkiem transportu jest taksówka, nie mają one jednak zamontowanych taksometrów, dlatego cenę za kurs należy ustalić od razu, istnieje również możliwość wynajmu samochodu z kierowcą.
- Nie ma większych problemów z zaopatrzeniem się w podstawowe produkty, większość z nich pochodzi z importu a ceny dla cudzoziemców są zawyżane; problemem mogą być jedynie lekarstwa, dlatego warto zaopatrzyć się w nie przed podróżą.
- Dniem wolnym od pracy jest piątek, jak we wszystkie święta religijne urzędy oraz sklepy są zamknięte.

Źródło: MSZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA