Afganistan
REKLAMA
REKLAMA
Ciągłe konflikty i niestabilna sytuacja polityczna nie czyni z Afganistanu raju dla turystów. Wyjazdy w tamte rejony powinny mieć jedynie charakter służbowy lub wiązać się z wykonywanym zawodem. Niezbędne jest skontaktowanie się z ONZ w celu poznania obecnej sytuacji oraz poinformowanie o pobycie Polskiej Ambasady w Kabulu. Można to zrobić drogą elektroniczną bądź listownie.
REKLAMA
Wiza, prawo i ubezpieczenie
Polskich obywateli wybierających się do Afganistanu dotyczy obowiązek posiadania wizy. Należy ją uzyskać w ambasadzie, gdyż nie są wydawane na przejściach granicznych. Przepisy ściśle regulują to, co wolno a czego nie. Za posiadanie i konsumpcję narkotyków czy alkoholu, a nawet wieprzowiny można trafić do wiezienia. Niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia osobowego z możliwością transportu i leczenia chorego w innym kraju.
Ochrona zdrowia
Nie najlepszy stan służby zdrowia oraz brak podstawowych środków higieny czy czystości wymaga od każdego wybierającego się do Afganistanu odpowiedniego zabezpieczenia. Należy zasięgnąć informacji w krajowych placówkach o wymaganych szczepieniach. W niektórych regionach można zarazić się malarią czy gruźlicą. Występują tam również tak niebezpieczne dla zdrowia choroby jak: żółtaczka zakaźna, leiszmanoza (biały trąd), dengo, dur brzuszny, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, cholera oraz częste infekcje dróg oddechowych, szczególnie w porze suchej.
Jak poruszać się po kraju
Większość dróg jest w bardzo złym stanie. Kierowcy nie przestrzegają wymogów technicznych, jakie powinien spełniać pojazd ani zasad ruchu drogowego oraz nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia. W przypadku stłuczki miejscowa ludność potrafi być bardzo agresywna. Ze względu na liczne porwania cudzoziemców oraz ładunki wybuchowe, często rozmieszczane przy drogach odradza się transport drogą lądową. W Afganistanie działają dwie linie lotnicze – miejscowa „Ariana” oraz specjalna agenda ONZ UNHAS.
Środki bezpieczeństwa
Afganistan to kraj, gdzie ryzyko zamachu terrorystycznego jest bardzo wysokie. Ataki skierowane są nie tylko na obcokrajowców, zwłaszcza z koalicji antyterrorystycznej, ale i hotele, w których mieszkają. Celami stają się również organizacje rządowe i humanitarne. Zaleca się unikanie bocznych, nieznanych uliczek oraz terenów niezabudowanych, ponieważ można tam nadal natrafić na pozostałości po działaniach wojennych np. miny. Równie niebezpieczne są wyjazdy poza miasto i obszary podlegające jurysdykcji państw koalicji. Największą niesławą cieszy się południowa oraz wschodnia prowincja kraju, tam najczęściej dochodzi do zagrożeń. Polscy obywatele są narażeni na niebezpieczeństwo z racji obecności Polskiego Kontyngentu od 2007r.
Religia
Afganistan to kraj muzułmański, bardzo ściśle przestrzega on wszystkich zasad i reguł wypływających z islamu, a innowierca traktowany jest jak wróg. Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest przyjęcie obowiązujących tam praw, noszenia ubioru zakrywającego ciało. Kobiety powinny ukryć pod chustą lub szalem włosy i szyję. Dobrym rozwiązaniem jest nabycie miejscowego ubrania, tak by nie rzucać się w oczy. Krótkie spodenki czy spódnica są niedopuszczalne.
- W większości placówek nie możliwa jest płatność kartą oraz realizacja czeków podróżnych, respektowane są jedynie w dużych miastach, obowiązującymi walutami są USD i EUR.
- Urzędy oraz wszelkie instytucje działają według lokalnego kalendarza i uwzględniają wszystkie muzułmańskie święta oraz wolne piątki. W czasie ramadanu ich działalność jest ograniczona. Od wschodu do zachodu słońca publiczne jedzenie czy picie jest zabronione.
- Afgańczycy bardzo chętnie się fotografują, trzeba jednak pamiętać, że zrobienie zdjęcia kobiecie może prowadzić do niemałych kłopotów, portretowanie niektórych budynków rządowych może być zakazane.
- Telekomunikacja naziemna nie funkcjonuje tam najlepiej, na szczęście działają, i to całkiem sprawnie sieci komórkowe, zaraz po przyjeździe warto zaopatrzyć się w tzw. starter jednego z czterech lokalnych operatorów.
- Jeśli kupujemy przedmioty o wartości historycznej, czy kolekcjonerskiej bardzo ważne jest zachowanie dokumentu kupna (rachunku), pozwoli to uniknąć kłopotów przy licznych kontrolach.
Źródło: MSZ
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA