REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Afganistan jest obecnie jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Zanim udamy się w podróż do tego kraju, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i prawami obowiązującymi w tym kraju.

Ciągłe konflikty i niestabilna sytuacja polityczna nie czyni z Afganistanu raju dla turystów. Wyjazdy w tamte rejony powinny mieć jedynie charakter służbowy lub wiązać się z wykonywanym zawodem. Niezbędne jest skontaktowanie się z ONZ w celu poznania obecnej sytuacji oraz poinformowanie o pobycie Polskiej Ambasady w Kabulu. Można to zrobić drogą elektroniczną bądź listownie.

REKLAMA

Wiza, prawo i ubezpieczenie

Polskich obywateli wybierających się do Afganistanu dotyczy obowiązek posiadania wizy. Należy ją uzyskać w ambasadzie, gdyż nie są wydawane na przejściach granicznych. Przepisy ściśle regulują to, co wolno a czego nie. Za posiadanie i konsumpcję narkotyków czy alkoholu, a nawet wieprzowiny można trafić do wiezienia. Niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia osobowego z możliwością transportu i leczenia chorego w innym kraju.

Ochrona zdrowia

Nie najlepszy stan służby zdrowia oraz brak podstawowych środków higieny czy czystości wymaga od każdego wybierającego się do Afganistanu odpowiedniego zabezpieczenia. Należy zasięgnąć informacji w krajowych placówkach o wymaganych szczepieniach. W niektórych regionach można zarazić się malarią czy gruźlicą. Występują tam również tak niebezpieczne dla zdrowia choroby jak: żółtaczka zakaźna, leiszmanoza (biały trąd), dengo, dur brzuszny, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, cholera oraz częste infekcje dróg oddechowych, szczególnie w porze suchej.

Jak poruszać się po kraju

Większość dróg jest w bardzo złym stanie. Kierowcy nie przestrzegają wymogów technicznych, jakie powinien spełniać pojazd ani zasad ruchu drogowego oraz nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia. W przypadku stłuczki miejscowa ludność potrafi być bardzo agresywna. Ze względu na liczne porwania cudzoziemców oraz ładunki wybuchowe, często rozmieszczane przy drogach odradza się transport drogą lądową. W Afganistanie działają dwie linie lotnicze – miejscowa „Ariana” oraz specjalna agenda ONZ UNHAS.

Środki bezpieczeństwa

Afganistan to kraj, gdzie ryzyko zamachu terrorystycznego jest bardzo wysokie. Ataki skierowane są nie tylko na obcokrajowców, zwłaszcza z koalicji antyterrorystycznej, ale i hotele, w których mieszkają. Celami stają się również organizacje rządowe i humanitarne. Zaleca się unikanie bocznych, nieznanych uliczek oraz terenów niezabudowanych, ponieważ można tam nadal natrafić na pozostałości po działaniach wojennych np. miny. Równie niebezpieczne są wyjazdy poza miasto i obszary podlegające jurysdykcji państw koalicji. Największą niesławą cieszy się południowa oraz wschodnia prowincja kraju, tam najczęściej dochodzi do zagrożeń. Polscy obywatele są narażeni na niebezpieczeństwo z racji obecności Polskiego Kontyngentu od 2007r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Religia

Afganistan to kraj muzułmański, bardzo ściśle przestrzega on wszystkich zasad i reguł wypływających z islamu, a innowierca traktowany jest jak wróg. Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest przyjęcie obowiązujących tam praw, noszenia ubioru zakrywającego ciało. Kobiety powinny ukryć pod chustą lub szalem włosy i szyję. Dobrym rozwiązaniem jest nabycie miejscowego ubrania, tak by nie rzucać się w oczy. Krótkie spodenki czy spódnica są niedopuszczalne.

- W większości placówek nie możliwa jest płatność kartą oraz realizacja czeków podróżnych, respektowane są jedynie w dużych miastach, obowiązującymi walutami są USD i EUR.

- Urzędy oraz wszelkie instytucje działają według lokalnego kalendarza i uwzględniają wszystkie muzułmańskie święta oraz wolne piątki. W czasie ramadanu ich działalność jest ograniczona. Od wschodu do zachodu słońca publiczne jedzenie czy picie jest zabronione.
- Afgańczycy bardzo chętnie się fotografują, trzeba jednak pamiętać, że zrobienie zdjęcia kobiecie może prowadzić do niemałych kłopotów, portretowanie niektórych budynków rządowych może być zakazane.
- Telekomunikacja naziemna nie funkcjonuje tam najlepiej, na szczęście działają, i to całkiem sprawnie sieci komórkowe, zaraz po przyjeździe warto zaopatrzyć się w tzw. starter jednego z czterech lokalnych operatorów.
- Jeśli kupujemy przedmioty o wartości historycznej, czy kolekcjonerskiej bardzo ważne jest zachowanie dokumentu kupna (rachunku), pozwoli to uniknąć kłopotów przy licznych kontrolach.

Źródło: MSZ

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA