REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Afganistan jest obecnie jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Zanim udamy się w podróż do tego kraju, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i prawami obowiązującymi w tym kraju.

Ciągłe konflikty i niestabilna sytuacja polityczna nie czyni z Afganistanu raju dla turystów. Wyjazdy w tamte rejony powinny mieć jedynie charakter służbowy lub wiązać się z wykonywanym zawodem. Niezbędne jest skontaktowanie się z ONZ w celu poznania obecnej sytuacji oraz poinformowanie o pobycie Polskiej Ambasady w Kabulu. Można to zrobić drogą elektroniczną bądź listownie.

REKLAMA

Wiza, prawo i ubezpieczenie

Polskich obywateli wybierających się do Afganistanu dotyczy obowiązek posiadania wizy. Należy ją uzyskać w ambasadzie, gdyż nie są wydawane na przejściach granicznych. Przepisy ściśle regulują to, co wolno a czego nie. Za posiadanie i konsumpcję narkotyków czy alkoholu, a nawet wieprzowiny można trafić do wiezienia. Niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia osobowego z możliwością transportu i leczenia chorego w innym kraju.

Ochrona zdrowia

Nie najlepszy stan służby zdrowia oraz brak podstawowych środków higieny czy czystości wymaga od każdego wybierającego się do Afganistanu odpowiedniego zabezpieczenia. Należy zasięgnąć informacji w krajowych placówkach o wymaganych szczepieniach. W niektórych regionach można zarazić się malarią czy gruźlicą. Występują tam również tak niebezpieczne dla zdrowia choroby jak: żółtaczka zakaźna, leiszmanoza (biały trąd), dengo, dur brzuszny, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, cholera oraz częste infekcje dróg oddechowych, szczególnie w porze suchej.

Jak poruszać się po kraju

Większość dróg jest w bardzo złym stanie. Kierowcy nie przestrzegają wymogów technicznych, jakie powinien spełniać pojazd ani zasad ruchu drogowego oraz nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia. W przypadku stłuczki miejscowa ludność potrafi być bardzo agresywna. Ze względu na liczne porwania cudzoziemców oraz ładunki wybuchowe, często rozmieszczane przy drogach odradza się transport drogą lądową. W Afganistanie działają dwie linie lotnicze – miejscowa „Ariana” oraz specjalna agenda ONZ UNHAS.

Środki bezpieczeństwa

Afganistan to kraj, gdzie ryzyko zamachu terrorystycznego jest bardzo wysokie. Ataki skierowane są nie tylko na obcokrajowców, zwłaszcza z koalicji antyterrorystycznej, ale i hotele, w których mieszkają. Celami stają się również organizacje rządowe i humanitarne. Zaleca się unikanie bocznych, nieznanych uliczek oraz terenów niezabudowanych, ponieważ można tam nadal natrafić na pozostałości po działaniach wojennych np. miny. Równie niebezpieczne są wyjazdy poza miasto i obszary podlegające jurysdykcji państw koalicji. Największą niesławą cieszy się południowa oraz wschodnia prowincja kraju, tam najczęściej dochodzi do zagrożeń. Polscy obywatele są narażeni na niebezpieczeństwo z racji obecności Polskiego Kontyngentu od 2007r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Religia

Afganistan to kraj muzułmański, bardzo ściśle przestrzega on wszystkich zasad i reguł wypływających z islamu, a innowierca traktowany jest jak wróg. Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest przyjęcie obowiązujących tam praw, noszenia ubioru zakrywającego ciało. Kobiety powinny ukryć pod chustą lub szalem włosy i szyję. Dobrym rozwiązaniem jest nabycie miejscowego ubrania, tak by nie rzucać się w oczy. Krótkie spodenki czy spódnica są niedopuszczalne.

- W większości placówek nie możliwa jest płatność kartą oraz realizacja czeków podróżnych, respektowane są jedynie w dużych miastach, obowiązującymi walutami są USD i EUR.

- Urzędy oraz wszelkie instytucje działają według lokalnego kalendarza i uwzględniają wszystkie muzułmańskie święta oraz wolne piątki. W czasie ramadanu ich działalność jest ograniczona. Od wschodu do zachodu słońca publiczne jedzenie czy picie jest zabronione.
- Afgańczycy bardzo chętnie się fotografują, trzeba jednak pamiętać, że zrobienie zdjęcia kobiecie może prowadzić do niemałych kłopotów, portretowanie niektórych budynków rządowych może być zakazane.
- Telekomunikacja naziemna nie funkcjonuje tam najlepiej, na szczęście działają, i to całkiem sprawnie sieci komórkowe, zaraz po przyjeździe warto zaopatrzyć się w tzw. starter jednego z czterech lokalnych operatorów.
- Jeśli kupujemy przedmioty o wartości historycznej, czy kolekcjonerskiej bardzo ważne jest zachowanie dokumentu kupna (rachunku), pozwoli to uniknąć kłopotów przy licznych kontrolach.

Źródło: MSZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA