REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sport i aktywny wypoczynek w Szwajcarii

Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Sporty zimowe, wspinaczka, kolarstwo górskie, ale i paralotniarstwo, rafting, trekking… Szwajcaria to kraj wszelkich sportów związanych ze śniegiem, ale przeżywa również boom nowych dyscyplin.

Wspinaczki & wędrówki

Szwajcaria jest i pozostanie tradycyjnym krajem wędrówek i wspinaczek górskich. Szwajcarzy wędrują chętnie i często. Łącznie istnieje ponad 60 000 km oznakowanych tras wędrówek. Drogę wskazują żółte tabliczki z czarnymi napisami oraz żółte oznakowania umieszczone na skraju dróg.

REKLAMA

Zarezerwuj apartament/dom wakacyjny w Szwajcarii.

REKLAMA

Obecnie w modzie jest wytyczanie szlaków wędrówek tematycznych, cieszących się znaczną popularnością. Są to na przykład szlaki wędrówek na bosaka, wędrówek ścieżkami świstaków, szlaki poświęcone opowieściom biblijnym, legendom i posągom lub też » Szwajcarska Droga«, wiodąca nad jeziorem Czterech Kantonów. Klasycznymi kantonami wędrówek i wycieczek górskich są Gryzonia, Berno i Wallis. Lecz wiele interesujących tras znajdziemy również w mniej trudnych i niebezpiecznych regionach. Materiały i mapy, dotyczące klasycznych terenów wędrówek, znajdziecie Państwo w biurach turystycznych.

Każdy, kto chciałby uprawiać wspinaczkę w wyższych regionach gór, powinien to robić wyłącznie pod fachową opieką, najlepiej z lokalnym przewodnikiem górskim. Szczeliny w lodowcach, kruche i łamliwe skały oraz błyskawiczne zmiany pogody, to poważne zagrożenia czyhające w Alpach i nie wolno ich lekceważyć. Na szczęście istnieje związek szwajcarskich przewodników górskich, którzy ściśle przestrzegają zasad honorowego kodeksu, możemy także skorzystać z nauki, uczestnicząc w kursach wspinaczki sportowej, wspinaczki wysokogórskiej, trekkingu lub paralotniarstwa. Chodząc po Alpach, należy zawsze mieć w pamięci numer telefonu Szwajcarskiego Lotniczego Pogotowia Ratowniczego (Rettungsflugwacht): 1414.

Inlineskating

Cała Szwajcaria jest zafascynowana jazdą na rolkach: chyba żaden inny kraj na świecie nie ma tylu miłośników tego sportu. Niezwykle popularne są różnorodne konkursy i zawody, jak na przykład maraton na rolkach organizowany latem w Engadin. Na rolkach możecie Państwo przejechać bez przeszkód prawie całą Szwajcarię. Istnieją trzy piękne trasy: wzdłuż Rodanu, wzdłuż Renu oraz przez Szwajcarski Mittelland. Łącznie jest to 600 km wyasfaltowanych dróg…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jazda rowerem & kolarstwo górskie

Rower nazywany jest w Szwajcarii »Velo«. A Szwajcarię nazwać można bez żadnej przesady krajem rowerów. Na dowód kilka liczb: w roku 2002 3,4 miliona rowerzystów przejechało około 200 milionów km. Przez wszystkie regiony Szwajcarii przebiega dziewięć krajowych tras rowerowych o łącznej długości 3300 km. Te dziewięć tras, opisanych szczegółowo w broszurach »Veloland Szwajcaria« - jest w jednolity sposób oznakowanych (czerwone tabliczki z rysunkiem roweru, punktem docelowym i danymi, dotyczącymi odległości oraz różnicy poziomów). Jeżeli zechcemy z nich skorzystać, poprowadzą nas w najbardziej urokliwe regiony Szwajcarii.


Krajowa sieć tras rowerowych uzupełniona jest ponad 3000 km siecią regionalnych ścieżek rowerowych. Różnice poziomów oznaczane są na równinach dopiero od 100 m a w regionach górskich od 200 m wzwyż. Miłośnicy kolarstwa górskiego odnajdą dla siebie prawdziwy raj w regionie Flims/Laax/Falera: 237 km dróg i ścieżek przez łąki lasy i obszary górskie, trasy przełajowe i zjazdowe.

Nowe rodzaje sportów

Dzięki swym warunkom naturalnym Szwajcaria jest po prostu stworzona do uprawiania modnych rodzajów sportu. Rafting na rwących rzekach, paralotniarstwo, canyoning, skoki z bungee, trekking i wspinanie się, to zaledwie kilka spośród nowoczesnych rodzajów sportu, połączonych z wielką przygodą, przeżywających obecnie w Szwajcarii prawdziwy boom. Niezliczone rzesze śmiałków naśladują Jamesa Bonda i jego słynny skok z bungee, uwieczniony w filmie »Goldeneye«. Skoki wykonują z 220 m wysokości, z zapory w dolinie Verzasca w Ticino. Berner Oberland, Ticino i Gryzonia słyną z licznych parowów i rzek, oferujących idealne warunki do raftingu, hydrospeed’u i canyoningu.

Sporty zimowe

REKLAMA

Szwajcaria jest także albo przede wszystkim krajem sportów zimowych, nie pozostawiając w tej dziedzinie wiele do życzenia. Można tu uprawiać każdy wiążący się ze śniegiem rodzaj sportu. Klasyczne formy to np. narciarstwo zjazdowe i biegi narciarskie, snowboard, saneczkarstwo i jazda na łyżwach.

Dochodzą do nich nowe rodzaje sportu: carven, freeriden (jazda po świeżym śniegu), bieg na rakietach śnieżnych, Snowbiken (»pedałowanie po śniegu«) i zimowe wędrówki, Halfpipe (specjalna konstrukcja śnieżna w kształcie rynny) i oczywiście Snowparty (Hip-Hop pod gołym niebem).

Prawie każdy ośrodek sportów zimowych oferuje szeroki wachlarz atrakcji, przeznaczonych zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych. Liczne szkółki sportowe uczą dorosłych i dzieci (od trzech lat wzwyż) jazdy na nartach. Potrzebne wyposażenie można wypożyczyć w każdym sklepie sportowym: znajdziecie tam Państwo wszystko, poczynając od nart, snowboardów i sanek, poprzez buty z łyżwami, aż do zimowej odzieży sportowej.

Najpiękniejsze tereny narciarskie kraju to region Jungfrau, Gstaad/Saanenwald, Adelboden/Lenk w Berneńskim Oberland, Les Quatres Vallées (z Verbier), Crans Montana, Zermatt i SaasFee w Wallis, Davos/Kloster, Flims/Laax, Oberengadin (z St. Moritz) a także Lenzerheide/Valbella w Gryzonii. Pod telefonem 187 uzyskacie Państwo informacje o warunkach śniegowych i zagrożeniu lawinowym.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".


Wynajmij dom na wakacje - www.interhome.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA