REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Gra w bule w cieniu parkowych platanów, publiczność ciągnąca do starożytnych amfiteatrów niczym przed 2000 laty, kontrowersyjne walki byków… Podróż do Prowansji może upłynąć pod znakiem nietypowych rozrywek.

Kto odwiedza Prowansję, ten podąża śladami starożytności. Czy to w Arles, w Nîmes czy w Orange, wszędzie natrafimy na pomniki starożytnej architektury i wykopaliska. Szczególną cechą tych śladów antyku jest jednak fakt, że włączono je do współczesnego życia, jak np. amfiteatry w Arles i Nîmes. Odbywają się w nich imprezy kulturalne, święta ludowe i walki byków.

REKLAMA

Do rzymskich teatrów w Arles, Orange i Vaison-la-Romaine publiczność ściąga tak jak przed 2000 lat. I, jakby to było zupełnie naturalne, jeszcze dziś przejeżdża się przez stare kamienne mosty, tak jakby starożytni rzymscy budowniczowie wznieśli je na wieczność.

Pétanque

REKLAMA

Gdzie tylko znajdzie się piaszczysty lub żwirowy placyk i kilka dających cień platanów, tam natychmiast może rozpocząć się gra w bule, czyli petankę, w której co najmniej dwóch mężczyzn ma pod ręką trzy stalowe kule (boules) i drewnianą kulkę zwaną cochonnet (świnką). Kiedyś rozgrywano jedynie jeu provençal na torze o długości 25 m, przy której gracze przed rzutem kulą brali trzy kroki rozbiegu.

Z powodu swej niepełnosprawności Jules Le Noir wynalazł w roku 1910 w La Ciotat pétanque, obecnie najbardziej popularną grę w Prowansji: bez rozbiegu, na torze o długości najwyżej 15 m. Poza tym reguły pozostały niezmienione. Wygrywa drużyna, która umieści swoje kule najbliżej kuleczki cochonnet. Najważniejsze turnieje organizowane są przez prasę codzienną i odbywają się każdego lata w Marsylii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Walki byków

Szczególnie na południowym zachodzie Prowansji, w Camargue i jej okolicach organizowane są regularnie walki byków. Podczas corridy, podobnie jak w Hiszpanii, byk zostaje zabity przez zawodowego matadora. Podczas novilladas dzieje się podobnie, tyle że byki są młodsze, matadorzy mniej doświadczeni, a bilety tańsze.

Krwawe walki byków wprowadził dopiero Napoleon III pod koniec XIX wieku. Całe wieki ludność prowansalska znała jedynie bezkrwawe cocardes, w których razeteur (toreador) musiał zdobyć umieszczoną między rogami byka kokardę z frędzlami. Najważniejsze walki obu rodzajów rozgrywane są w amfiteatrach Arles (Les Arènes) i Nîmes. W rejonie Camargue czy w Alpilles organizowane są ponadto pokazy walk farmerów na koniach (gardians) oraz przepędzanie byków przez ulice miasteczek.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

Wynajmij dom na wakacje w Prowansji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA