REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewodnik po Hiszpanii

Interhome, www.interhome.pl
Nowoczesny Madryd - starożytna, egipska świątynia
Nowoczesny Madryd - starożytna, egipska świątynia

REKLAMA

REKLAMA

Zamiast aromatu olejku kokosowego i Sangrii, dolatującego z sąsiednich, plażowych leżanek, wdychają korzenny zapach górskich ziół, rozkoszują się wiejską idyllą, wędrują lasami pełnymi dębów korkowych, obserwują orły i sępy. Postępując zgodnie z mottem »odkrywać Hiszpanię na nowo«, miejscowi jak i zagraniczni turyści coraz częściej odrywają się od kąpielisk, dryfując w kierunku soczyście zielonych dolin i górskich zboczy. Hiszpania ma bowiem wiele twarzy.

Ponad 50 milionów odwiedzających rocznie to już nie przypadek, znajdują oni tysiące celów i setki powodów, aby pojechać do Hiszpanii, aby potem z entuzjazmem wracać tu znowu i znowu. España jest symbolem fascynującej kultury i krajobrazów, dzikich fiest i swobodnego życia z tradycjami wieczornych wypraw na miasto i tapa (małych przekąsek, podawanych w barach do przykrywanych talerzykiem napojów).

REKLAMA

Powrót do natury

REKLAMA

Obojętne czy jest to Andaluzja, Galicia czy Nawarra: powrót do natury jest absolutnie trendy. Modne stały się również ferie w siodle, hotele termalne płyną na fali wellness. Ponadto prężnie rozwija się turystyka przygodowa, z wyprawami do grot i canyoningiem, co daje uczestnikom możliwość prawdziwie pionierskich przeżyć, bowiem zwiedzane miejsca nie są jeszcze tak znane, jak te w innych częściach Europy.

Do szeregu nowych i ponownych odkryć, jakich możemy dokonywać w Hiszpanii, należy również zagłębienie się w atmosferę średniowiecza: wycieczka na górę Jakuba, Camino de Santiago, do grobu Apostoła Jakuba w galicijskim Santiago de Compostela. Od przełęczy pirenejskich Ibañeta i Somport droga prowadzi przez około 800 km w kierunku zachodnim, mijając liczne klasztory, kościoły i warowne zamki. Do najbardziej imponujących miejsc zaliczane są gotyckie katedry w Burgos i w León, a schroniska dla pątników oferują noclegi pieszym turystom i rowerzystom.

Słońce i wino, czyli dobre jedzenie i samopoczucie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stres jest tu dla wielu obcym słowem, i nigdzie nie zaniedbuje się dobrego traktowania żołądka. Ludzie pozostawiają sobie dostatecznie wiele czasu na pielęgnowanie cielesnych uciech, na wyprawy do barów i restauracji w poszukiwaniu smakołyków, obejmujące także rozkoszowanie się winem.

W Rioja i w regionie Duerogebiet dojrzewają wspaniałe czerwone wina najlepszego gatunku, Galicia znana jest ze swych białych win Albariños a andaluzyjski Jerez de la Frontera ze swych różnorodnych sherry i brandy. Również inne sprawy są w Hiszpanii w porządku, nie tylko jedzenie i picie. Na południowych obszarach kraju odnotowuje się ponad 300 słonecznych dni w roku.

Odkrywanie Españy

Na wybrzeżach Morza Śródziemnego znajdziemy to, czego szukamy. Torremolinos, Benidorm i Lloret del Mar zaliczane są do niezniszczalnych klasyków letniej rozrywki i pękają w szwach od niezliczonych muzycznych barów, dyskotek i letniego highlife-u.


To samo dotyczy turystów planujących wycieczki do takich miast jak Madryt i Barcelona.

REKLAMA

Każda z tych metropolii zachwyca własnym stylem: Madryt swobodną atmosferą otwartego Plaza Mayor i wspaniałymi muzeami jak chociażby Prado, Barcelona dzięki spacerom po łączących się w jedną uliczkach, nazywanych razem Les Rambles i niedokończonego jak na razie kościoła Sagrada Familia (Świętej Rodziny), autorstwa katalońskiego mistrza architektury Antoni Gaudí.

Ten gigantyczny kościół pokutny zaliczany jest do światowego dziedzictwa UNESCO, tak samo jak cały szereg znanych i mniej znanych miast, położonych wzdłuż i w poprzek kraju, spośród których każde warte jest oddzielnej podróży: rzymski zespół archeologiczny w Mérida, Starówki w Cáceres i Toledo, preromańskie kościoły Asturii, Segowia ze swym akweduktem i kopalnia złota Las Médulas.

Na zalanym słońcem południu kraju miłośników sztuki i kultury przyciąga mauretańskie dziedzictwo Andaluzji. W Granadzie, Kordobie i Sewilli można się odurzyć bajkową atmosferą niczym z tysiąca i jednej nocy. Silnie ufortyfikowane, warowne zamki w Almería i w Jaén sięgają czasów mauretańskich, w mieście Ronda znajdziemy staroarabskie łaźnie a pośrodku kasztelu w Jerez de la Frontera odnajdziemy pozostałości meczetu.

Plaże, góry i turystyka alternatywna

Jakość plaż i morza jest w całym kraju znakomita i co roku wyróżniana jest przez europejską fundację ekologiczną setkami błękitnych flag. Z północy kraju bliżej jest do atrakcji położonych w głębi lądu, takich jak charakteryzujące się romantyzmem wysokogórskie krajobrazy Picos de Europa lub Pirenejów, obszary parków narodowych: Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido i Parque Nacional Aigüestortes. Istnieje również alternatywa kulturalna: Muzeum Guggenheima w Bilbao z błyszczącą srebrzyście powłoką z tytanu.

Imponującej wysokości grzbiety górskie rzucają się w oczy nie tylko na północy. Przeciętna wysokość wynosząca 650 m n.p.m. stawia Hiszpanię pod tym względem na drugim miejscu w Europie, zaraz po Szwajcarii. W centrum rozprzestrzenia się płaskowyż Meseta, na północy Andaluzji na zboczach falują gaje drzew oliwnych, dalej na południe sięga chmur Sierra Nevada o wysokości 3478m.

Zimą Sierra ubiera się w widoczne z daleka korony śnieżne, wabiąc od grudnia do lutego entuzjastów narciarstwa. W okolicach Almería góry przechodzą w czerwono-brązowy krajobraz półpustynny, skąpo porośnięty krzewami i kaktusami – idealne kulisy dla westernów, przez które galopowali już nieraz tacy wielcy gwiazdorzy ekranu jak Burt Lancaster czy Clint Eastwood.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom na wakacje w Hiszpanii:

Niedokończona katedra Sagrada Familia w Barcelonie
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA