REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ulic Wielkie Brytanii są czerwone budki telefoniczne.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ulic Wielkie Brytanii są czerwone budki telefoniczne.

REKLAMA

REKLAMA

Anglia kojarzy się nam z wieloma rzeczami: charakterystycznymi taksówkami, czerwonymi budkami telefonicznymi, królową i narodową potrawą fish&chips (ryba z frytkami). Kierowcy przede wszystkim kojarzą Anglię z ruchem lewostronnym. Oprócz tego, którą stroną drogi należy jeździć w ojczyźnie Beatlesów, warto zapoznać się z kilkoma szczegółami dotyczącymi podróży po Anglii.

Promem

Jeśli wybieramy się do Londynu, najwygodniej będzie wybrać jeden z promów przemierzających najwęższy odcinek Morza Północnego dzielącego Wielką Brytanię od kontynentalnej Europy. Jednym z najpopularniejszych jest prom Norfolkline płynący z Dunkierki (Dunkerque) do Dover. Statek wypływa co dwie godziny, przez całą noc i dzień. Podróż trwa 1 godzinę i 45 minut i kosztuje od ok. 45 euro.  Na każdą odprawę przyjeżdżamy najpóźniej godzinę przed planowanym rozpoczęciem rejsu. Można także skorzystać z tzw. szybkiego promu, z którym podróż trwa zaledwie 55 minut. Wypływa on z francuskiego Boulogne (www.speedferries.com). Popularnym rozwiązaniem jest także prom z miasteczka Calais do Dover (www.poferries.com/tourist). Cena biletu, kupionego trzy tygodnie przed wyjazdem, wynosi ok. 44 euro. Do podanych cen trzeba doliczyć opłatę paliwową w wysokości ok. 7 euro.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Eurotunelem

Eurotunel ma jedną, niewątpliwą zaletę – można nim podróżować niezależnie od warunków atmosferycznych. Krótki jest także czas przejazdu, podróż trwa zaledwie 35 minut. Każdy skład jeżdżącego tunelem pociągu zabiera 120 samochodów osobowych i 12 autokarów. Pociąg kursuje co 15 minut, przez całą dobę. Ceny są bardzo wysokie, od 60 do 350 euro. Żeby dojechać do terminalu, należy kierować się na Calais-Coąuelles według znaków „Tunnel sous la Manche". Do odprawy zgłaszamy się co najmniej 30 minut przed odjazdem. Po wjechaniu na terminal , kierujemy się na peron, a następnie do wskazanego przez pracownika wagonu. Przed wjazdem do pociągu trzeba oddać do kontroli swój paszport. Ze względów bezpieczeństwa z Eurotunelu nie mogą korzystać samochody z instalacją gazową LPG.

Samochodem do Anglii - podstawowe przepisy:

- Obowiązuje ruch lewostronny.

- Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, o ile są zamontowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego, apteczki, gaśnicy.

-  Zakaz korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego. Jest to traktowane na równi z prowadzeniem auta po alkoholu.

- Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest zabronione. Alkohol obecny w organizmie może zostać zmierzony w oddechu, krwi lub moczu. Limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 80 mg (w przeliczeniu na 100 mililitrów krwi).

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Dokumenty podróży: uprawniające do bezwizowego wjazdu i pobytu w Anglii do 180 dni: – paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu, lub – dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy  

Obowiązkowe ubezpieczenie: trzeba posiadać ubezpieczenie OC, albo w formie zielonej karty (ubezpieczenie dla pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym) albo z firmy ubezpieczeniowej UK. Zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Waluta angielska: 1 funt szterling (GBP) = 100 pensów.

Cena paliwa:

E95: 6.98 zł

ON: 7.40 zł

LPG: 3.90 zł

Zobacz też: Samochodem do Danii

Ograniczenia prędkości  w Anglii:

W terenie zabudowanym – 30 mph (48 km/h)
Na obrzeżach terenu zabudowanego – 40 mph (64 km/h)
Na głównych drogach – 60 mph (96 km/h)
Na autostradach – 70 mph (112 km/h)

Przykładowe kary za niektóre wykroczenia w Anglii

Prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia:  maksymalnie 5 tys. funtów.

Przekroczenie dozwolonej prędkości: maksymalnie 1 tys. funtów.

Nieprawidłowy przejazd przez sygnalizację świetlną: maksymalnie 1 tys. funtów.

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa: maksymalnie 500 funtów.

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Anglii

47 Portland Place

Londyn W1B 1JH

Tel: + 44 (0) 207 2913 520

Fax: + 44 (0) 207 2913 575

E-mail: london@msz.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA