Kulinarne podróże: jaka jest naprawdę kuchnia galicyjska?
REKLAMA
REKLAMA
Na kuchnię galicyjską największy wpływ miały uwarunkowania historyczne. Jej smak ukształtowany został głównie za sprawą wpływów austro-węgierskich. Wpływy wiedeńskie to na pewno torty Sachera, sznycel wiedeński czy też zimny salceson z mięsa wieprzowego, podawany w sosie musztardowym. Jeśli odwiedzimy kulturalną Stolicę Polski – Kraków stałym elementem krajobrazu będą nie tylko obwarzanki, ale także buchty parowe. Są to drożdżowe bułki z nadzieniem z powideł.
REKLAMA
Zobacz również: Kulinarne podróże: co jada się na Kresach Wschodnich?
REKLAMA
Często popularne obwarzanki są mylone z tradycyjnymi bajglami. Te ostatnie są to wypieki zbliżone do popularnych precli. Są to jednak dwa różne wypieki. Etymologia bajglów sięga XVII wieku i ma związek z dziejami kultury żydowskiej. W pieczywie wypiekanym na terenie województwa małopolskiego obecny jest kminek.
Specjalnościami tej kuchni są również : kaczka po krakowsku z grzybami i kaszą czy też barszcz biały z parzona kiełbasą. Bardzo popularnym daniem jest również schab z karkówki, który jest przyrządzany na setki sposobów. Jeśli przed daniem głównym zamówimy przekąskę w jednej z krakowskich restauracji to jest duże prawdopodobieństwo, że na stole pojawi się kapusta marynowana lub kwaszona.
Zobacz również: Jak współdziałać na drodze z motocyklistami?
Na deser rekomendujemy babkę z kaszy, której składnikiem jest są bakalie. Według źródeł historycznych był to ulubiony deser Anny Jagiellonki.
REKLAMA
REKLAMA