Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Węgrzech?
REKLAMA
REKLAMA
Kto i za co może nas zatrzymać?
Do kontroli kierowców uprawnieni są wszyscy funkcjonariusze policji, jednak na drogach spotkamy głównie policję drogową. Jeśli chodzi o oznaczenia mundury i wzorce zachowań, Węgrzy przyjęli model niemiecki. Radiowozy są biało zielone (flota powoli zastępowana jest przez pojazdy srebrno – niebieskie), a policjanci mają mundury ciemnozielone lub granatowe.
REKLAMA
Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?
Co ważne policja po węgiersku to „rendőrség” - tak oznaczone są zarówno policyjne auta jak i komisariaty!
Jak się zachować? O co poprosi policjant?
Jeśli chodzi o samą procedurę kontroli to jest ona standardowa – tak jak w przypadku Niemiec, Polski, Czech czy Włoch. Nie wysiadamy z samochodu, podajemy tylko te dokumenty o które zostaniemy poproszeni.
REKLAMA
Ważne! Komunikacja z policjantami może być utrudniona bo język węgierski jest bardzo specyficzny, a nie każdy z policjantów potrafi się posłużyć angielskim. Funkcjonariusze zdają sobie jednak sprawę z takich (oczywistych) trudności i mają dużo cierpliwości.
Z drugiej strony dodajmy, że zatrzymania przez drogówkę do rutynowej kontroli są stosunkowo rzadkie a jeśli już występują to głównie w okolicach Balatonu, gdzie co tydzień (od maja do października) organizowana jest akcja trzeźwość.
Co najczęściej sprawdzają policjanci?
- prawo jazdy (polskie dokumenty są ważne i obowiązujące we Francji)
- dokument o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego (dowód rejestracyjny). Zazwyczaj zostaniemy też o pokazanie miejsca z aktualnym stemplem
- pełnomocnictwo w razie prowadzenia czyjegoś pojazdu – TO BARDZO WAŻNE jeśli w pojeździe nie ma prawowitego właściciela! Jeśli nie będziemy mieli takiego dokumentu żandarmi nie pozwolą kontynuować jazdy.
- ważny paszport lub dowód osobisty
- polisa OC (co ciekawe we Francji słabo znana jest tzw. zielona karta)
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu:
- apteczka
- trójkąt ostrzegawczy
- gaśnica
- komplet żarówek
- kamizelka odblaskowa
Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania
To co trzeba wiedzieć dotyczy przede wszystkim autostrad i opłat za nie, które uiszczamy wykupując winietę.
To ważne, żeby przed wyjazdem upewnić się czy potrzebujemy naklejki czy nie, bo mogą być problemy z jej kupnem tuż przed wjazdem na autostradę, a to chyba jedyny przypadek w którym policjanci zupełnie nie mają litości i taryfy ulgowej. A co warto podkreślić na 3/4 wjazdów na autostradę ustawione są bramki kontrolne z kamerami, a na większych parkingach stoją patrole policji – szanse pozostania niezauważonym są zatem mizernie małe.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?
W pozostałych przypadkach jeśli nie będziemy się kłócić i denerwować możemy odjechać bez ponoszenia poważniejszych konsekwencji finansowych. Węgierska policja ma bardzo dużo cierpliwości i wyrozumiałości dla obcokrajowców. Należy to docenić, ale nadużywać ich uprzejmości (nagminnie łamać przepisów), bo patrole przekazują sobie informacje o „szybkich z zagranicy” (szczególnie jeśli jedziemy charakterystyczną kolumną aut).
REKLAMA
REKLAMA