REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie wyjazdu na majówkę

Subskrybuj nas na Youtube
Majówka 2016 - w jakim zakresie się ubezpieczyć? fot. Fotolia
Majówka 2016 - w jakim zakresie się ubezpieczyć? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jakim zakresie ubezpieczyć swój wyjazd na majówkę? Na jakie zapisy w umowie zwrócić uwagę?

Nad morzem, w górach, w Polsce, za granicą – wypadki zdarzają się wszędzie. Jeżeli właśnie planujesz wyjazd na majówkę, zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci prawdziwą ochronę.

REKLAMA

1. EKUZ lub darmowe ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy

EKUZ czyli darmowa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków wyjeżdżających na urlop za granicę. Pamiętaj jednak, że nie daje ona pełnej ochrony.

Co w praktyce zapewnia EKUZ? Jeżeli masz tę kartę i przebywasz w jednym z krajów członkowskich UE / EFTA jesteś traktowany przez służbę zdrowia tak samo jakbyś był obywatelem tego państwa. Czyli np. w Niemczech płacisz tylko za to, za co płacą także Niemcy. Pamiętaj jednak, że w tym kraju za dzień pobytu w szpitalu płacisz 10 euro.

Zobacz też: Przygotowanie samochodu do Majówki

Jeżeli natomiast wykupujesz wycieczkę w biurze podróży, w cenie otrzymujesz zwykle także ubezpieczenie kosztów leczenia. Sprawdź jednak dokładnie, jaką ochronę Ci ono
w rzeczywistości zapewnia. Zakres darmowych polis jest zazwyczaj bardzo mały, a lista wyłączeń odpowiedzialności bardzo długa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego jeśli chcesz mieć zapewnioną rzeczywistą ochronę, we własnym zakresie dokup polisę turystyczną. Jak wybrać dobre ubezpieczenie?

2. Zakres ubezpieczenia

Na polisę turystyczną składa się wiele niezależnych ubezpieczeń. Oprócz standardowego ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy assistance możesz dobrać wiele różnych elementów:

  • ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW),
  • ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej,
  • ubezpieczenie utraty bagażu,
  • ubezpieczenie utraty sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej,
  • ubezpieczenie kosztów odwołania noclegu,
  • ubezpieczenie kosztów anulowania biletu,
  • ubezpieczenie ryzyka uprawiania sportów (zarówno amatorko, jak i wyczynowo),
  • ubezpieczenie ryzyka wykonywania pracy,
  • bierne uczestnictwo w aktach terroru,
  • ubezpieczenie ryzyka zaostrzenia chorób przewlekłych.

To, które ubezpieczenia wykupisz, powinno zależeć od tego, co i gdzie planujesz robić. Zwiedzanie dużego miasta? Górska wspinaczka? Odpoczynek na plaży? W każdym przypadku zagrożenia będą nieco inne.

3. Likwidacja szkody: gotówkowo czy bezgotówkowo?

Kiedy wybierzesz już zakres ubezpieczeń, zastanów się jeszcze który wariant likwidacji szkody wolisz: gotówkowy cz bezgotówkowy?

  • Gotówkowa likwidacja polega na tym, że kiedy np. złamiesz rękę, korzystasz
    z prywatnej pomocy i sam regulujesz należność. Po powrocie do domu dokumentujesz koszty i przedstawiasz je ubezpieczycielowi, który zwraca należne Ci pieniądze.
  • Bezgotówkowa likwidacja – kiedy zdarzy się wypadek, dzwonisz do centrum alarmowego Ubezpieczyciela, który sam organizuje pomoc i rozlicza się z tym usługodawcą, z którym ma podpisaną umowę.

Zobacz też: Kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć wysokość odszkodowania?

4. Do jakiej sumy się ubezpieczyć?

Bardzo ważną sprawą jest także suma ubezpieczenia, czyli kwota do której sięga odpowiedzialność ubezpieczyciela. W przypadku polis turystycznych to ubezpieczony określa, na jaką sumę chce się zabezpieczyć. Oczywiście im większa suma, tym droższa polisa. Ustalenie za małej sumy sprawi jednak, że będzie trzeba zapłacić podwójnie: najpierw za ubezpieczenie, a potem dopłacić do leczenia – przypomina Nina Kuczyńska z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Ubea.pl. Dlatego wyjeżdżając za granicę, zorientuj się, jakie są koszty pomocy lekarskiej w danym kraju i odpowiednio do tego dostosuj sumę polisy.

5. Kiedy nie dostanę odszkodowania?

REKLAMA

Ostatnią ważną sprawą są wyłączenia odpowiedzialności. Warto na nie spojrzeć zwłaszcza w przypadku ubezpieczenia utraty bagażu. Ubezpieczyciele bowiem dokładnie określają, od kradzieży czego można się ubezpieczyć oraz w jakich sytuacjach roszczenie będzie uznane.

Zostawiłeś auto na niestrzeżonym parkingu i skradziono Ci bagaż? Niestety, nie możesz liczyć na otrzymanie odszkodowania. Dlatego zanim podpiszesz umowę przeczytaj uważnie wyłączenia odpowiedzialności, tak abyś wiedział, o co sam musisz zadbać, a w czym pomoże Ci ubezpieczyciel.

Źródło: materiały prasowe Ubea.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

REKLAMA

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA