Przygotuj się do majówki i wakacji –rezerwacja promu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Planując podróż zastanówmy się nad wyborem najbardziej optymalnej trasy dojazdu i połączenia promowego, jeśli będzie konieczne. Weźmy pod uwagę czy chcemy jak najszybciej dostać się do celu, czy zatrzymać się na zwiedzanie ciekawych atrakcji występujących po drodze. Na przykład wybierając się autem do Maroko, możemy dotrzeć do włoskiego portu Genua i zabrać prom do Tangieru. Rejs trwa prawie 2 dni, ale relaksujemy się na promie i nabieramy sił na pobyt w afrykańskim kraju. Alternatywnie możemy jechać przez Niemcy, Francję i Hiszpanię i przedostać się przez Cieśninę Gibraltarską z portu Algeciras do Tangieru w ok.2.5h. Trzeba zatem przeanalizować koszty paliwa na dojazd na południe Hiszpanii do cen promu z Włoch. Ceny promu Genoa- Tangier Med zaczynają się od £403 w jedną stronę za auto+2. Podobnie z wyprawą do Grecji. Albo pojedziemy lądem albo weźmiemy prom z Wenecji do Patras.
REKLAMA
Wybór odpowiedniej trasy promowej może być dobrym urozmaiceniem naszego urlopu oraz dobrym odpoczynkiem przed dalszą jazdą pojazdem do celu naszej wyprawy. Dzięki nocnej przeprawie możemy przespać się na promie i wciąż kontynuować przybliżanie się do celu, co nie jest możliwe jeśli zatrzymamy się na noc w motelu. W sezonie niektórzy przewoźnicy oferują usługę Camping onboard, dzięki której możemy przespać się na promie we własnym kamperze lub przyczepie kempingowej bez konieczności wykupowania kabiny.
Zobacz też: Polacy spóźniają się przez przepisową jazdę
Bilety promowe najlepiej rezerwować wcześniej online, np. z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, aby było taniej. Niektórzy operatorzy promowi mogą oferować specjalną zniżkę w ramach wcześniejszej rezerwacji, tzw. Early Bird Booking lub first minute. Rozsądnie byłoby też porównać ceny kilku przewoźników pływających na tej samej trasie przed dokonaniem rezerwacji promu. Jest to możliwe np. na stronach Aferry.pl. Ci, którzy lubią być spontaniczni i kupować bilet w porcie lub na ostatnią chwile mogą spotkać się z nieprzyjemnymi sytuacjami, jak wykupione bilety lub droższe bilety. Dotyczy to szczególnie tras promowych do popularnych destynacji turystycznych, np. na niektóre greckie wyspy lub do miejsc, gdzie ilość lotów jest ograniczona lub w ogóle nie ma lotniska.
Zobacz też: Przeprawa promowa z vanem – bilet pasażerski czy cargo?
Warto zwrócić uwagę kupując tańsze bilety promowe z wyprzedzeniem czy jest możliwość ich zmiany lub anulacji na wypadek nagłej zmiany naszych planów. Czasami lepiej dopłacić i mieć pewność, że w razie potrzeby można zmienić datę/ godzinę wypłynięcia niż ryzykować stratę całego biletu. Pamiętajmy o czytaniu warunków przewozu każdego przewoźnika promowego zanim kupimy bilet.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.