REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotuj się do majówki i wakacji –rezerwacja promu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Bierla
Przygotuj się do majówki i wakacji –rezerwacja promu
Przygotuj się do majówki i wakacji –rezerwacja promu
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiosna tuż tuż i przed nami kolejne długie weekendy, majówki, wakacje.. Czas pomyśleć o przygotowaniach do wiosenno – letnich wyjazdów. Jak podają media turystyczne, dojazdy własne na miejsce wypoczynku, także za granicę, stają się coraz bardziej popularne. Tracimy zaufanie do biur podroży i wolimy zaplanować swój urlop samodzielnie. Mimo wzrastających cen paliw wyjazd własnym pojazdem czy to samochodem, motocyklem czy kamperem dają nam poczucie większej swobody i bezpieczeństwa, że nie utkniemy w danym resorcie na wypadek bankructwa agencji turystycznej.

REKLAMA

Planując podróż zastanówmy się nad wyborem najbardziej optymalnej trasy dojazdu i połączenia promowego, jeśli będzie konieczne. Weźmy pod uwagę czy chcemy jak najszybciej dostać się do celu, czy zatrzymać się na zwiedzanie ciekawych atrakcji występujących po drodze. Na przykład wybierając się autem do Maroko, możemy dotrzeć do włoskiego portu Genua i zabrać prom do Tangieru. Rejs trwa prawie 2 dni, ale relaksujemy się na promie i nabieramy sił na pobyt w afrykańskim kraju. Alternatywnie możemy jechać przez Niemcy, Francję i Hiszpanię i przedostać się przez Cieśninę Gibraltarską z portu Algeciras do Tangieru w ok.2.5h. Trzeba zatem przeanalizować koszty paliwa na dojazd na południe Hiszpanii do cen promu z Włoch. Ceny promu Genoa- Tangier Med zaczynają się od £403 w jedną stronę za auto+2. Podobnie z wyprawą do Grecji. Albo pojedziemy lądem albo weźmiemy prom z Wenecji do Patras.

REKLAMA

Wybór odpowiedniej trasy promowej może być dobrym urozmaiceniem naszego urlopu oraz dobrym odpoczynkiem przed dalszą jazdą pojazdem do celu naszej wyprawy. Dzięki nocnej przeprawie możemy przespać się na promie i wciąż kontynuować przybliżanie się do celu, co nie jest możliwe jeśli zatrzymamy się na noc w motelu. W sezonie niektórzy przewoźnicy oferują usługę Camping onboard, dzięki której możemy przespać się na promie we własnym kamperze lub przyczepie kempingowej bez konieczności wykupowania kabiny.

Zobacz też: Polacy spóźniają się przez przepisową jazdę

Bilety promowe najlepiej rezerwować wcześniej online, np. z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, aby było taniej.  Niektórzy operatorzy promowi mogą oferować specjalną zniżkę w ramach wcześniejszej rezerwacji, tzw. Early Bird Booking lub first minute. Rozsądnie byłoby też porównać ceny kilku przewoźników pływających na tej samej trasie przed dokonaniem rezerwacji promu. Jest to możliwe np. na stronach Aferry.pl. Ci, którzy lubią być spontaniczni i kupować bilet w porcie lub na ostatnią chwile mogą spotkać się z nieprzyjemnymi sytuacjami, jak wykupione bilety lub droższe bilety. Dotyczy to szczególnie tras promowych do popularnych destynacji turystycznych, np. na niektóre greckie wyspy lub do miejsc, gdzie ilość lotów jest ograniczona lub w ogóle nie ma lotniska.

Zobacz też: Przeprawa promowa z vanem – bilet pasażerski czy cargo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić uwagę kupując tańsze bilety promowe z wyprzedzeniem czy jest możliwość ich zmiany lub anulacji na wypadek nagłej zmiany naszych planów. Czasami lepiej dopłacić i mieć pewność, że w razie potrzeby można zmienić datę/ godzinę  wypłynięcia niż ryzykować stratę całego biletu. Pamiętajmy o czytaniu warunków przewozu każdego przewoźnika promowego zanim kupimy bilet.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA