REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co Polacy myślą o autostradach?

Subskrybuj nas na Youtube
Co Polacy myślą o autostradach? Ankieta Korkowo.pl
Co Polacy myślą o autostradach? Ankieta Korkowo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Autostrady w Polsce to dla większości rodaków dość nowe zjawisko. Na portalu korkowo.pl przeprowadzono ankietę, w której zapytano o zdanie Polaków na temat autostrad. Zapraszamy do zapoznania się z jej wynikami.

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl postanowili zapytać kierowców co sądzą o autostradach.

REKLAMA

Kto odpowiadał?

W internetowej ankiecie wzięło udział 150 osób. Co ciekawe to panowie wykazali większa chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Stanowili oni 76 procent ankietowanych. Wyraźnie widać też przewagę młodszej grupy respondentów. Ponad 80 procent z nich stanowiły osoby pomiędzy 18 a 35 rokiem życia.

36 procent ankietowanych deklarowało, że liczba pokonywanych przez nich rocznie kilometrów wynosi między 10 a 20 tys. km. 29 procent badanych rocznie przejeżdża do 10 tys. km. W mniejszości są kierowcy, którzy pokonują 20-20 tys. km jest ich 16 proc. Prawie 19 procent ankietowanych wskazało, że liczba przejeżdżanych przez nich kilometrów przekracza liczbę 30 tys.

Zobacz też: Świąteczna wyprawa samochodem z Wysp do Polski – cz.1. o czym nie zapomnieć

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krajowa czy autostrada?

Mając do wyboru bezpłatną drogę krajową i płatną autostradę ponad połowa ankietowanych (55 proc.) wybrała zwykłą drogę. Autostradą w podroż wybrałoby by się 45 proc badanych.

Co ma największy wpływ na częstotliwość korzystania przez kierowców autostrad? Ankietowani mieli ocenić (w 5 stopniowej skali), jak silny wpływ na podjęcie decyzji ma 6 czynników: komfort jazdy, szybszy dojazd do celu, dogodne połączenia, lepsza nawierzchnia drogi, oszczędność paliwa i bezpieczeństwo. Jak się okazało, badani cenią sobie szybszy dojazd do celu i komfort jazdy.

Wady i marzenia

Co jest zatem wadą polskich autostrad?

Ankietowali mieli do wyboru 5 odpowiedzi, które przedstawia poniższy wykres.

Okazało się, że tym co najbardziej nie podoba się kierowcom jest z jednej strony cena autostrad, ale z drugiej ich niewystarczająca liczba. Czy czekają nas zmiany na lepsze? Niestety żadne znaki na niebie ziemi nie wskazują aby ceny autostrad miały ulec obniżeniu. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że cały czas powstają ich nowe odcinki.

Zobacz też: Jak kierowcy powinni dbać o oczy?

REKLAMA

Badani byli poproszeni także o określenie tego, ile musiałby kosztować przejazd autostradami aby korzystali z nich częściej? Obecnie opłata za przejechanie 100km wynosi średnio ok. 25 zł. Jak można się spodziewać, znakomita większość ankietowanych deklarowała, że korzystałaby z autostrad częściej gdyby koszt przejechania 100km wynosił 10 lub był darmowy. Póki co takie życzenia pozostaną w sferze marzeń.

Jak można wnioskować na podstawie ankiety, badani doceniają zalety autostrad choć nadal preferują podróż drogami krajowymi. Autostrady zapewne cieszyłyby się większą popularnością gdyby przejazd nimi był nieco tańszy.

Dane pochodzą z ankiety internetowej przygotowanej przez serwis Korkowo.pl a przeprowadzonej między 01.10.2012 – 16.10.2012. W badaniu wzięło udział 150 respondentów.

Źródło: Creandi.pl

Co Polacy myślą o autostradach? Ankieta Korkowo.pl
Co Polacy myślą o autostradach? Ankieta Korkowo.pl
Co Polacy myślą o autostradach? Ankieta Korkowo.pl
Co Polacy myślą o autostradach? Ankieta Korkowo.pl
Co Polacy myślą o autostradach? Ankieta Korkowo.pl
Co Polacy myślą o autostradach? Ankieta Korkowo.pl
Co Polacy myślą o autostradach? Ankieta Korkowo.pl
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany zasad rejestracji pojazdów w 2026 roku. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA