REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie dać się oszukać w wypożyczalni samochodów?

wypożyczenie samochodu Fot. Fotolia
wypożyczenie samochodu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Są sytuacje, w których potrzebujemy wypożyczyć auto. Co należy zrobić aby nie wpaść w kłopoty i nieplanowane koszty?

Wypożyczenie auta - wcale nie jest takie proste

Niezależnie od tego czy potrzebujemy samochodu na chwilę (choćby na kilka godzin), czy też na dłużej (kilkadziesiąt dni), to konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem zapisów z umowy najmu mogą być przykre i dotkliwe. Stąd mimo emocji związanych z wypożyczaniem nawet najbardziej atrakcyjnego auta, warto zachować spokój i bez pośpiechu zapoznać się ze wszystkimi warunkami. I to bez wyjątku.

REKLAMA

REKLAMA

„Wypożyczając samochód zwróćmy uwagę na trzy rzeczy: treść umowy, stan pojazdu potwierdzony protokołem, a także kwestie związane z tankowaniem. Oddając auto do wypożyczalni lepiej je zatankować i zwrócić w takim stanie, w jakim obieraliśmy” – mówi Jacek Sosnowski, prezes firmy Carsson Car Rental, oferującej wynajem samochodów.

Choć wydaje się to oczywiste, to jednak wciąż kluczowe problemy dotyczące sporów z wypożyczalnią wynikają z tego, że wypożyczający nie czytają warunków umowy oraz dołączonych do niej aneksów. I wszelkich postanowień związanych z obowiązkami wypożyczającego, możliwościami udostępnienia pojazdu innemu kierowcy, wymogami dotyczącymi parkowania w określonych miejscach, a nawet zasadami zwrotu auta. W przypadku kwestii spornych wypożyczający jest na przegranej pozycji, jeśli zachował się niezgodnie z wytycznymi określonymi w umowie, którą podpisał.

Zobacz też: Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

„Niezmiernie istotne jest to, abyśmy dokładnie zapoznali się z treścią umowy, którą podpisujemy. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie dotyczące naszej odpowiedzialności jako wypożyczającego samochód. Bardzo ważny jest zakres ubezpieczenia i wszelkie wyłączenia oraz zastrzeżenia” – dodaje Jacek Sosnowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wypożyczyć auto: 10 zasad

1. Nie kieruj się jak najniższą ceną

Niska cena nie powinna być argumentem koronnym przemawiającym za daną ofertą. Lepiej uważnie sprawdzić zakres usług zawartych w cenie. Może się okazać, że nie obejmuje ubezpieczenia OC i AC, zniesionego limitu kilometrów i ograniczenia wieku kierowcy, potrzebnych akcesoriów (np. fotelika dziecięcego, bagażnika na narty, odtwarzacza DVD) oraz że nie zniesiono limitu kilometrów. Wszystkie dodatkowe opcje mogą znacząco podnieść ostateczną cenę wypożyczenia pojazdu.

2. Musisz mieć odpowiedni wiek i staż za kierownicą

Wypożyczalnie, podobnie jak firmy ubezpieczeniowe, preferują bardziej doświadczonych kierowców. A to oznacza, że najmłodsi, którzy niedawno zrobili prawo jazdy mogą mieć problemy
z wynajmem pojazdu. Firmy uwzględniają nie tylko staż za kierownicą, ale również wiek klienta. Im młodszy kierowca tym większe ryzyko wypadku. Trzeba zatem liczyć się z tym, że nawet jeśli mamy prawo jazdy, to nie uda nam się wypożyczyć samochodu. Najczęściej wiek graniczny wynosi 21 lat.

3. Ilu kierowców będzie uprawnionych do jazdy?

Warto zwrócić uwagę w umowie na zastrzeżenia dotyczące osób uprawnionych do prowadzenia samochodu. Niekiedy za każdego kolejnego kierowcę trzeba dodatkowo dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych dziennie. W przypadku, gdy zostanie udowodnione, że w chwili powstania szkody samochód prowadziła osoba nieuprawniona, wynajmujący ponosi pełną odpowiedzialność materialną.

4. Tankowanie: uwaga na drogie paliwo

Zazwyczaj samochód wypożyczany jest z pełnym zbiornikiem paliwa. Choć niejednokrotnie nie ma obowiązku zwrócenia pojazdu z taką samą ilością benzyny lub oleju napędowego (chyba, że zastrzeżono to w umowie), to trzeba liczyć się z tym, że wypożyczalnia naliczy opłatę za tankowanie oraz uwzględni cenę paliwa wyższą niż na stacji. Lepiej zatem samodzielnie wybrać się po paliwo przed zwrotem auta.

5. Odbiór samochodów po godzinach

Po godzinach pracy biura także można wypożyczyć samochód. Oczywiście nie za darmo. Wiąże się to z dodatkową opłatą. A także wcześniejszym potwierdzeniem właściwej godziny odbioru. Jeśli nie ma żadnego istotnego powodu, by odebrać samochód później, to lepiej wybrać się do wypożyczalni w godzinach jego pracy.

6. Uważnie obejrzeć samochód

W trakcie odbioru pojazdu warto go obejrzeć z każdej strony. Choć trudno podejrzewać pracowników firmy o złą wolę, to jednak zawsze istnieje ryzyko, że mogą przeoczyć drobne uszkodzenia. Stąd warto zwrócić uwagę na elementy nadwozia, które dość łatwo uszkodzić w trakcie codziennej eksploatacji: drzwi, zderzaki, błotniki a także ogumienie oraz felgi. A we wnętrzu przede wszystkim na tapicerkę foteli i kanapy. Wszelkie zauważone oznaki powinno się uwzględnić w protokole wypożyczenia. W przeciwnym wypadku możemy zostać obciążeni za szkodę, której nie popełniliśmy.

7. Warunki ubezpieczenia

Samo ubezpieczenie OC to nie wszystko, by spokojnie podróżować wynajętym samochodem.
W ramach dodatkowej polisy można jeszcze wykupić ochronę na wypadek np. wandalizmu czy kradzieży. Warto zwrócić uwagę również na postępowanie w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych, uszkodzeń wnętrza (także zabrudzeń) i akcesoriów (fotelik, nawigacja, tablet) oraz braku dokumentów. Należy także mieć na względzie wszelkie kwestie związane z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela i zapisy dotyczące obciążenia wypożyczającego dodatkową kwotą stanowiącą określony procent wartości samochodu. Listę zakwestionowanych klauzul związanych z wyłączeniem odpowiedzialności w ramach ubezpieczenia można przejrzeć w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z 2012 roku, który poświęcono wypożyczalniom samochodów.

8. Dzienny limit kilometrów

To jedno z najczęściej wprowadzanych zastrzeżeń od umów wypożyczenia samochodu: ograniczenie dotyczące dziennego przebiegu. Limit wyraźnie ogranicza swobodę poruszania się pojazdem. Po jego przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty za każdy przejechany kilometr. Warto zatem sprawdzić, czy nieco droższa oferta konkurencji bez limitu kilometrów nie okaże się w ostatecznym rozrachunku korzystniejsza.

9. Dopłata za nawigację

Wypożyczenie nawigacji to koszt nawet kilkudziesięciu złotych dziennie. Nie mamy przy tym gwarancji, że urządzenie zawiera aktualne mapy. Już po paru dniach koszt użytkowania jest wyższy niż cena zakupu nowego zestawu GPS. Alternatywnie można skorzystać z bezpłatnej aplikacji
w smartfonie.  A to oznacza, że koszty użytkowania spadają wówczas do zera.

10. Fotelik lub podkładka dla dziecka

Zwykle wszelkie dodatkowe akcesoria umożliwiające bezpieczny przewóz dzieci takie jak foteliki czy podkładki dostępne są za dodatkową opłatą. Przed wypożyczeniem lepiej sprawdzić ofertę cenową. W sytuacji dłuższego wypożyczenia auta może się okazać, że za udostępnienie fotelika zapłacimy więcej niż wynosi jego wartość. Ponadto lepiej z wyprzedzeniem zweryfikować dostępność akcesoriów, by uniknąć sytuacji, gdy w trakcie odbioru auta zabrakło fotelików
w wypożyczalni.

Autorem materiału jest ekspert Tomasz Okurowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA