REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jeździć bezpiecznie autem w okresie Święta Zmarłych?

cmentarz, pomnik, zaduszki, święto zmarłych, pamięć, znicz/ fot. Fotolia
cmentarz, pomnik, zaduszki, święto zmarłych, pamięć, znicz/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obchody dni Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych powodują, że trackie tych dwóch dni gwałtownie wzmaga się ruch na drogach w Polsce. O czym pamiętać za kierownicą auta, aby bezpiecznie dojechać do celu podróży?

Bezpieczne podróżowanie autem, to podróżowanie świadome potencjalnych niebezpieczeństw

REKLAMA

Podczas zbliżającego się weekendu trzeba szczególnie uważać na polskich drogach. Rośnie ilość aut w ruchu, gwałtownie przybywa przechodniów na poboczach i przejściach dla pieszych, do tego szybciej zapada zmrok… W takich okolicznościach nietrudno o wypadek, co potwierdzają policyjne statystyki. W ubiegłym roku najczęstszymi przyczynami kolizji w okresie Wszystkich Świętych były: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu oraz niedostosowanie prędkości do warunków na drodze[1]. Dlatego wybierając się w najbliższych dniach w podróż na groby bliskich, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  

REKLAMA

„Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę, że z powodu pogarszającej się widoczności wynikającej ze skrócenia dnia, mniejszego nasłonecznienia, opadów deszczu, nierzadko śniegu oraz mgieł, jesienne miesiące to szczególny, niekorzystny okres do jazdy. W takich warunkach bezwzględnie należy zmniejszyć prędkość pojazdu,
aby uniknąć np. poślizgu na oblodzonych odcinkach dróg, które mogą być pokryte liśćmi” – radzi dr Jadwiga Bąk, psycholog transportu.

Zobacz też: Zgłoszenie szkody komunikacyjnej, także w święta

„Najważniejszym celem podróży w tych dniach powinien być bezpieczny powrót do domu. Dlatego trzeba koncentrować się na drodze, która ze względu na wzmożony ruch jest wymagająca. Nie należy rozmawiać przez telefon. Przewożone kwiaty lepiej umieszczać w bagażniku, by nie ograniczały widoczności. Dojeżdżając do cmentarza trzeba zwrócić szczególną uwagę na zatłoczenie w okolicy i obecnych tam pieszych. Warto parkować dalej i korzystać z komunikacji miejskiej” – dodaje dr J. Bąk.

Planowanie podróży krok po kroku

REKLAMA

Przed podróżą warto sprawdzić trasę, zwłaszcza pod kontem remontów drogowych. Dzięki temu uda się uniknąć przykrych niespodzianek, stania w korkach oraz nerwowego odrabiania straconych godzin. Dobrze jest wybrać odpowiedni moment
i nie wyruszać w trasę zbyt wcześnie, jeśli poprzedni dzień był dla
kierowcy bardzo intensywny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyruszając w długie podróże należy robić przerwy i nie przeceniać własnych umiejętności. Dyspozycja psychofizyczna jest bowiem tym czynnikiem, który w pierwszej kolejności wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Jeśli to możliwe należy też unikać podróżowania po zmroku, gdyż prowadzenie auta sprawia wtedy większą trudność.

Kierowcy, którzy nie czują się pewnie za kierownicą, w tych dniach szczególnie powinni unikać poruszania się w godzinach szczytu, lub - jeśli to możliwe - korzystać z komunikacji miejskiej.

Cierpliwość i brak pośpiechu za kierownicą

Jak wynika ze statystyk Komendy Stołecznej Policji nadmierna prędkość to obok nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu najczęstsza przyczyna kolizji spowodowanych z winy kierowcy w okresie świąt listopadowych. Nie chodzi tu tylko o brawurę, ale o zwykły pośpiech, np.  by w ciągu jednego dnia odwiedzić groby bliskich w kilku miejscach lub spędzić więcej czasu z rodziną. W takiej sytuacji lepiej wziąć dodatkowy dzień wolnego lub część wizyt przełożyć.

Przygotowanie auta do podróży

Wzmożony ruch na drogach oraz długie trasy wymagają dobrego przygotowania kierowcy, jak i auta.  Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród ekspertów Premio[2] pełne oświetlenie, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych to podstawa właściwego przygotowania samochodu do długiego wyjazdu. Kolejnym kluczowym elementem są opony – ich stan, poziom ciśnienia oraz przede wszystkim, czy są one odpasowane do pory roku.

„Wielu kierujących wciąż zwleka z wymianą opon na zimowe, lekceważąc fakt, że mimo optymistycznych prognoz pogody zima już nie raz potrafiła zaskoczyć. Dlatego radzimy kierowcom, by zanim wyruszą w drogę odwiedzili serwis, zrobili przegląd swojego pojazdu oraz wymienili opony. Zajmuje to chwilę, a może okazać się bezcenne dla bezpieczeństwa całej rodziny” – mówi Mateusz Stachowicz, Menedżer ds. kluczowych klientów, floty samochodów osobowych i dostawczych, Premio Opony-Autoserwis.

 „Przygotowując samochód do drogi warto też zadbać o wyposażenie dodatkowe,
jak skrobaczki do szyb i lusterek oraz odmrażacze. Dobra widoczność to podstawa każdej podróży” – dodaje M. Stachowicz.


[1] Komenda Stołeczna Policji: „Ilość zdarzeń drogowych zaistniałych na terenie Garnizonu KSP w okresie 31.10.2014-2.11.2014”

[2] Sonda przeprowadzona wśród serwisów Premio w maju 2015 r.

Źródło: materiały prasowe Premio Opony-Autoserwis

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA