Obowiązkowe wyposażenie samochodów za granicą, a mandat
REKLAMA
REKLAMA
Mandat za brak apteczki za granicą?
W świadomości kierowców wciąż żyją wspomnienia z wszelkiego rodzaju dzienników donoszących o mandatach, którymi karani są polscy kierowcy wjeżdżający na terytorium Niemiec. Chodziło o brak w wielu polskich samochodach apteczki, która stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodów zarejestrowanych na terenie Niemiec.
REKLAMA
Różnic w obowiązkowym wyposażeniu samochodów w poszczególnych krajach jest więcej i trzeba przyznać, że polskie prawo nie stawia wysoko poprzeczki polskim kierowcom. Dla przykładu – we Francji w skład obowiązkowego wyposażenia samochodu wchodzą m.in. kamizelka odblaskowa oraz żarówka do reflektora (jeżeli da się takową nabyć). W Słowacji kierowcy muszą wozić ze sobą w samochodzie np. linkę holowniczą.
Czy to oznacza, że każdy kierowca wyjeżdżający za granicę samochodem zarejestrowanym w Polsce musi doposażyć swoje auto do wymagań każdego kraju przez który będzie przejeżdżał?
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?
Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym
REKLAMA
Całe szczęście 8 listopada 1968 r. została sporządzona Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym, którą Polska podpisała w 1988 r. Konwencja jest traktatem międzynarodowym określającym ogólne zasady ruchu drogowego, których przestrzegać zobowiązali się wszyscy sygnatariusze.
Na mocy wspomnianej Konwencji, kierowcy poruszający się swoimi samochodami za granicami krajów, w których te auta zostały zarejestrowane, nie mogą zostać ukarani mandatem za brak jednego z przedmiotów, który jest wymagany w kraju po którym się poruszają. Konkretyzując – polscy kierowcy poruszający się za granicą samochodami zarejestrowanymi w Polsce muszą zadbać o wyposażenie samochodu, którego wymaga polskie prawo, a nie muszą wozić dodatkowych akcesoriów, które są wymagane przez prawo państw do których się wybierają.
Ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że niektóre przepisy - np. te dotyczące wymogu zakładania kamizelek odblaskowych po opuszczeniu pojazdu na poboczu drogi - nie odnoszą się do wyposażenia auta, a do zachowania kierowcy i pasażerów po wyjściu z samochodu. W takim przypadku, jeżeli nie założymy na siebie kamizelki odblaskowej, zostaniemy ukarani mandatem.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.