REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Autostopem na wakacje

Podróż poprzez serwis BlaBlaCar to dobry sposób na dotarcie do celu
Podróż poprzez serwis BlaBlaCar to dobry sposób na dotarcie do celu
BlaBlaCar.pl

REKLAMA

REKLAMA

Podróż na wakacje autostopem jest przygodą, ale niestety niesie ze sobą duże ryzyko. W dzisiejszych czasach można jednak skorzystać z oferty podwiezienia przez obcą osobę dysponującą autem, a ryzyko z tym związane ograniczyć do minimum.

Autostop był i wciąż jest popularnym sposobem na podróżowanie podczas wakacyjnych wypadów. Niestety podróże autostopem są obarczone ryzykiem. Nie wiemy, kto zaoferuje nam przejażdżkę, także oferujący miejsce w samochodzie nie wiedzą kogo zapraszają do auta. Media niejednokrotnie donosiły o przypadkach kradzieży i napadów autostopowiczów na kierowców i odwrotnie. W USA problem stał się na tyle poważny, że na Florydzie łapanie tzw. stopa jest zabronione prawem.
Ale rozwój technologii daje nowe możliwości i od kilku lat popularność zdobywa ulepszona i bezpieczniejsza forma autostopu – wspólne przejazdy. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto podczas wakacyjnych wojaży wybrać właśnie taki sposób podróżowania.

REKLAMA

  •  BRAK ANONIMOWOŚCI - skorzystanie z aplikacji wspólnego przejazdu jest dla uczestników bezpieczniejsze niż korzystanie z tradycyjnej formy autostopu, ponieważ pasażerowie i kierowca nie są dla siebie całkowicie anonimowi. Poza procesem rejestracji w budowaniu zaufania między użytkownikami pomaga system wzajemnej weryfikacji. W serwisie BlaBlaCar zarówno kierowcy, jak i pasażerowie, po zakończonej podróży wystawiają sobie oceny. Są one potem widoczne dla całej społeczności i w ten sposób budują reputację użytkowników. Gorzej w tym przypadku mają osoby korzystające z serwisu po raz pierwszy, nie mające jeszcze udokumentowanej historii kontaktów.
  • NIEPRZYPADKOWI TOWARZYSZE - w przypadku podróży zaaranżowanej za pomocą platformy wspólnych przejazdów możemy dobierać osoby o podobnych zainteresowaniach i nawykach, a nawet o zbliżonym poziomie rozmowności (stąd zresztą pochodzi nazwa serwisu BlaBlaCar - osoby „Bla” to osoby małomówne, a „BlaBlaBla” – bardzo rozmowne).

Zobacz też: Platforma wspólnych przejazdów, a wiarygodność kierowcy

  • PRZEJAZDY ZAGRANICZNE – dzięki serwisom wspólnych podróży, takich jak BlaBlaCar, można dotrzeć szybko i tanio do wybranego miejsca w Europie. Szczególnie teraz – w okresie wakacyjnym – wielu kierowców oferuje miejsca w swoich samochodach na międzynarodowych trasach.
  • NOWE ZNAJOMOŚCI – wspólna podróż sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Dzięki temu, że użytkownicy na podstawie ocen i opisów zamieszczonych w serwisie mogą wybrać osoby, z którymi chcą podróżować, taka wyprawa może być sympatycznym przeżyciem towarzyskim, umilającym kolejne kilometry.
  • NIEWIELKA OPŁATA – jedyną opłatą za przejazd jest proporcjonalna składka na benzynę. Dzięki temu koszt takiego przejazdu jest zwykle niższy niż przejazd pociągiem, autobusem, czy przelot samolotem.
  • OKAZJE - kto nie chciałby pojechać do Włoch czy Chorwacji za symboliczną złotówkę? W serwisach wspólnego podróżowania - podobnie jak u przewoźników lotniczych - można znaleźć prawdziwe okazje. W przeciwieństwie do linii lotniczych nie trzeba takich przejazdów rezerwować z dużym wyprzedzeniem, bo wiele atrakcyjnych cenowo ofert pojawia się w serwisie na kilka dni, a nawet godzin przed podróżą.

Zobacz też: Korzystasz ze wspólnych przejazdów? Wiedz jak się zachować

  • ZNANY CZAS PRZEJAZDU - wspólne podróżowanie jest zaplanowane w czasie, podczas gdy czas „złapania stopa” trudno przewidzieć. Tradycyjny autostop to często długie czekanie na życzliwego kierowcę oraz kilka przesiadek. Serwis wspólnych przejazdów natomiast pozwala dokładnie zaplanować godzinę wyjazdu, dając pewność, że do celu dotrzemy na czas.
  • DOOR-TO-DOOR - kierowca i pasażer uzgadniają zarówno miejsce zbiórki, jak i miejsce docelowe, więc pasażer ma pewność, że nie zostanie wysadzony w szczerym polu czy też na obrzeżach miasta. Nierzadko zdarza się, że życzliwi kierowcy podwożą nawet pod same drzwi.

Serwisy internetowe, które coraz częściej zastępują tradycyjny autostop, opierają się na prostej idei - łączą kierowców mających wolne miejsca w swoim samochodzie z osobami, które chcą dostać się do tego samego miejsca, w zamian za składkę na paliwo. Z takiej formy transportu tylko z pomocą serwisu BlaBlaCar skorzystało dotąd ponad 8 milionów Europejczyków, którzy razem pokonali już grubo ponad 3 miliardy kilometrów a rocznie oszczędzają ponad 260 milionów EUR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: BlaBlaCar

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA