REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd na piknik – wskazówki i porady

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aby wyjazd na piknik by udany, warto zatroszczyć się o prawidłowy stan auta oraz jego wyposażenie.
Aby wyjazd na piknik by udany, warto zatroszczyć się o prawidłowy stan auta oraz jego wyposażenie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Piknik na łonie na natury to dla wielu osób świetny sposób na spędzenie wolnego czasu wraz z rodziną czy najbliższymi przyjaciółmi. Podpowiadamy co warto ze sobą zabrać i o czym pamiętać, aby piknik był udany.

Wysoka temperatura i piękne, słoneczne dni skłaniają do częstych wyjazdów poza miasto i przebywania na łonie natury. Zbytni pośpiech w przygotowaniach, bądź niedostateczna wiedza, powodują jednak czasem, że nie wszystko wychodzi po naszej myśli. Aby piknik był udany i w przyszłości był powodem do miłego jego wspominania, warto zadbać o kilka spraw.

REKLAMA

Bezpieczny dojazd

Pierwsze o co należy zadbać przed wybraniem się na piknik to prawidłowy stan techniczny auta. Sprawdzić należy sprawność układu hamulcowego, opon, wycieraczek szyb oraz zweryfikować poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych, w tym hamulcowego i chłodniczego. Warto także zadbać o sprawnie działającą klimatyzacje. Oprócz tego auto musi czyste i zadbane, bowiem policja coraz większa wagę przykłada do czytelności tablic rejestracyjnych i stanu szyb, głównie przedniej. Zaniedbane auto może nasz kosztować grzywnę i punkty karne.

Zobacz też: Klimatyzacja samochodowa – jak używać

Prawidłowy przewóz bagażu

Źle zamocowany bagaż w kufrze auta, w trakcie gwałtownego hamownia może przyczynić się do poważnych obrażeń jadących w pojeździe osób. Rozsądny kierowca nie powinien zgodzić się na przewożenie pakunków na tylnej półce bagażnika, jeśli pojazd nie dysponuje specjalną siatką zabezpieczającą. Jeśli bagaż nie mieści się wewnątrz samochodu, warto zaopatrzyć się w zewnętrzny bagażnik dachowy, tzw. BOX, albo w prostszy w budowie kosz dachowy. W przypadku BOX-a można także zakupić specjalne torby, dopasowane kształtem do jego profilu.

Transport rowerów

Aby zwiększyć atrakcyjność pikniku warto zabrać ze sobą rowery, które pomogą eksplorować niedostępne dla auta tereny. Jednoślady można zamontować zarówno na dachu, wykorzystując w tym celu relingi dachowe, jak i w tylnej części auta, tuż za klapą kufra. W drugim przypadku potrzebne będą albo specjalna platforma na hak EUROWAY lub RIDE ON, albo bagażnik tylny czy ścienny. Ważne jest, aby przy zakupie zwrócić uwagę na maksymalny udźwig takiego mocowania oraz na jego markę. Zakup produktu niewiadomego pochodzenia wiąże się z ryzykiem jego uszkodzenia w trakcie jazdy. Może to spowodować poważne konsekwencje w ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak przewieźć rower?

Akcesoria

Udając się na piknik warto także pamiętać o rzeczach, które mają niebagatelny wpływ na komfort wypoczynku i bezpieczeństwo. Nieocenionym „kompanem” podróży jest sprawna lodówka turystyczna, która zapewni świeżość produktom spożywczym i pomoże schłodzić napoje. Jeśli wśród tych ostatnich będą także te zawierające alkohol, warto mieć przy sobie także alkomat, który sprawdzi trzeźwość kierowcy.  Przydać się mogą także takie rzeczy jak apteczka, zestaw kluczy, w tym klucza do kół, lewarek, latarka czy pompka powietrza. Przydać się mogą także kable rozruchowe.

Zobacz też: Alkomaty – jaki wybrać? Czym kierować się przy jego zakupie?

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA