Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?
REKLAMA
REKLAMA
To prawda, że dzieci wymagają dużej uwagi, ale jeśli odpowiednio przygotujesz się do podróży, samochodowe wojaże mogą okazać się najlepszym punktem całego wyjazdu. Sprawdź już dzisiaj, czy na Twojej liście wakacyjnej znajdują się fotelik dla dziecka, kubek niekapek, zabawki oraz gry. Poniższe wskazówki pomogą Ci krok po kroku przygotować się do długo wyczekiwanego urlopu.
REKLAMA
Zobacz też: Podróże promowe autem z dziećmi
Bezpieczeństwo w trakcie podróży z dziećmi
W Polskim prawie ruchu drogowego istnieje zapis o fotelikach dla dzieci, który mówi, że dzieci do 12 roku życia, nieprzekraczające 150 cm wzrostu powinno przewozić się w foteliku ochronnym, który odpowiada wadze i wzrostowi malucha. W rozdziale 5, w art. 45 Kodeksu Drogowego jest również mowa o tym, że dziecka nie należy przewozić tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, który wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera. Jeśli jednak chcesz, aby Twoje dziecko siedziało tuż obok Ciebie, a Twój samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną, możesz ją wyłączyć – o ile tako opcja jest dostępna w Twoim samochodzie.
Zobacz też: Używane Volvo XC60 - usterki
Fotelik dla dziecka
Na rynku dostępna jest cała gama fotelików dla dzieci. Niestety, ani kolor, ani materiał, z którego jest wykonany, ani nawet cena nie jest odpowiednim wyznacznikiem dobrze dobranego fotelika. Przy wybieraniu fotelika kieruj się wagą dziecka, ewentualnie wiekiem. Na opakowaniach fotelików znajdują się informacje dotyczące masy ciała dziecka, które może w nim bezpiecznie podróżować. Poniżej przedstawiamy podstawowe grupy fotelików dla dzieci.
źródło: Przemysłowy Instytut Motoryzacji „PIMOT”
Sam montaż fotelika w samochodzie nie należy do trudnych. Wystarczy, że będziesz kierować się dołączoną do niego instrukcją.
Zobacz też: Czy można parkować samochodem w lesie, na plaży bądź nad jeziorem?
Jedzenie i picie podczas jazdy z dzieckiem
Jedzenie i picie w podróży jest raczej niebezpieczne. Wybierając się w podróż, szczególnie tą dłuższą, zaplanuj przerwy na posiłki. Przekąska poza samochodem, to nie tylko pretekst na rozprostowanie kości, ale również sposób, aby uniknąć niechcianych plam na tapicerce, okruchów. Spora część dzieci cierpi na chorobę lokomocyjną, co również przemawia za tym, aby nie spożywać posiłków w trakcie jazdy. Rozwiązaniem awaryjnym, w sytuacji kiedy postój jest niemożliwy są specjalne kubki niekapki. Dzięki pokrywce z dzióbkiem, uchronią dziecko przed oblaniem siebie i tapicerki.
Zobacz też: Przewożenie psa w samochodzie - rozwiązania dostępne na rynku
Zabawy w trakcie podróży samochodem z dzieckiem
REKLAMA
Dzieci z natury nie lubią się nudzić. Długie podróże w aucie sprawiają, że maluchy, bardziej niż kiedykolwiek zaczynają marudzić. Aby temu zapobiec, możesz wykorzystać proste triki, które zajmą Twoją pociechę bez końca, pozytywnie wpłyną na jej rozwój psychiczny, a co najważniejsze sprawią, że wspomnienia z wakacji nabiorą kolorów.
Niepodważalnym atutem „gier samochodowych” jest wspólna zabawa. Należy pamiętać jednak, że kluczową zasadą takich zabaw powinno być dostosowanie jej poziomu trudności do wieku i możliwości malucha.
Do najprostszych gier należą wszelkiego rodzaju gry słowne, angażujące dziecko do kreatywnego myślenia oraz do skupienia. Co więcej, zabawy typu „wszystko na literę...” czy popularne skojarzenia lub rymowanki pomogą wzbogacić język w nowe zwroty.
Kolejnym rozwiązaniem na umilenie czasu w trakcie podróży jest wspólne śpiewanie piosenek lub słuchanie tak popularnych w dzisiejszych czasach e-booków. Z pomocy zabawek korzystaj w ostateczności, tak samo jak z opcji rysowania, kolorowania i czytania, bo te zabawy mogą być bardzo kłopotliwe w trakcie jazdy.
Nie masz pomysłu na zabawy w samochodzie? Sprawdź propozycje na https://www.libertydirect.pl/o-firmie/akcje-spoleczne.html
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.