REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świąteczna wyprawa samochodem z Wysp do Polski – cz.2. jak wygląda odprawa promowa i wjazd do Eurotunelu

Anna Bierla
Świąteczna wyprawa samochodem z Wysp do Polski – cz.2. jak wygląda odprawa promowa i wjazd do Eurotunelu.
Świąteczna wyprawa samochodem z Wysp do Polski – cz.2. jak wygląda odprawa promowa i wjazd do Eurotunelu.

REKLAMA

REKLAMA

Już za kilka dni większość polskich emigrantów wyruszy na świąteczną podróż do Polski na czterech kółkach. Wyjazd będzie ekscytujący szczególnie dla tych, którzy będą przeprawiać się z Wysp na Kontynent po raz pierwszy. Bez względu czy płyniecie promem czy wybraliście Eurotunel, warto dobrze zaplanować dojazd do portu lub stacji Eurotunnelu w Folkestone. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą wydrukowanego emaila z potwierdzeniem rezerwacji promowej lub na Eurotunnel i potrzebnych dokumentów tożsamości. Pamiętajmy tez o zabraniu wszystkich dokumentów od naszego pojazdu (dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy i ubezpieczenie)

 W zależności od przewoźnika odprawa promowa kończy się na godzinę przed planowanym odpłynięciem promu, wiec warto być tam co najmniej  2 godziny wcześniej. Jeśli stawimy się w porcie za wcześnie operator może zaproponować nam wcześniejszą przeprawę za dodatkową opłatą lub za darmo w zależności od dostępności na promie i humoru personelu.  Jeśli z różnych przypadków losowych lub z powodu dużego natężenia ruchu na drodze spóźnimy się na prom, to najlepiej zadzwonić wcześniej do operatora lub agenta, u którego kupowaliśmy bilet na prom, aby przebukować bilet na późniejszą godzinę, co może wiązać się z dodatkowym kosztem. W niektórych przypadkach taniej jest kupić nowy bilet niż go zmienić. Warto zapoznać się dokładnie w warunkami przeprawy przewoźnika, z którym płyniemy i opłatami za ewentualną zmianę rezerwacji.

REKLAMA

Przeprawa promowa.

REKLAMA

Niektóre porty mają więcej niż jeden terminal obsługiwany przez jednego lub więcej przewoźników , dlatego należy sprawdzić  z operatorem, z którego terminalu odpływa nasz prom. W przypadku Dover, po wjeździe do portu i pierwszej kontroli celnej zobaczymy kilka pasów ruchu. Każdy z nich jest bardzo dobrze oznakowany i informuje o przewoźniku , do którego jedziemy na punkt odprawy. Wszystko przypomina przejazd przez  przejście graniczne. Przy odpowiednich punktach należy się zatrzymać i okazać w okienku  paszport oraz email z numerem referencyjnym biletu.  W zamian otrzymamy specjalną kartę z numerem miejsca na parkingu/ postoju dla samochodów wjeżdżających na prom, którą umieszcza się na wewnętrznym lusterku.

W razie potrzeby personel będzie nas nawigował na właściwe miejsce. Podczas odprawy nie opuszcza się samochodu. Po zaparkowaniu pojazdu we właściwym miejscu, można udać się do terminalu na zakupy, jeśli wciąż mamy duży zapas czasu. Podczas wjazdu na prom musimy kierować się nawigowaniem obsługi portu. Po zaparkowaniu auta na pokładzie promu, należy opuścić samochód i zabrać tylko rzeczy, które będą nam niezbędne podczas przeprawy. Uwaga!. Nie można schodzić na pokład z naszym pojazdem podczas przeprawy. Warto zapamiętać też numer pokładu, na którym zostawiliśmy auto, aby potem łatwo do niego wrócić na czas zjazdu z promu.

Zobacz też: Co Polacy myślą o autostradach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na pokładzie pasażerskim można skorzystać z toalety, zjeść w restauracji, zrobić ostatni zakup pamiątek lub wyjść na taras i poczuć morską bryzę we włosach. Udogodnienia na promie różnią się od przewoźnika i trasy. Na koniec przeprawy usłyszymy komendę przez megafon, że można schodzić do własnych pojazdów. Tutaj też należy zachować ostrożność i na czas zjazdu kierować się według nawigacji personelu. Pamiętajmy, o ruchu prawostronnym po wyjeździe z promu. Większość portów ma bezpośrednie połączenie z autostradami, dlatego bez problemu można kontynuować dalszą jazdę do Polski. Uwaga! Celnicy czasami zatrzymują przypadkowe samochody do rutynowej kontroli.

Więcej informacji na stronach Aferry.pl

Zobacz też: Świąteczna wyprawa samochodem z Wysp do Polski – cz.1. o czym nie zapomnieć

Przejazd Eurotunelem.

Po dojeździe do stacji Eurotunnelu w Folkestone, kierujmy się znakami do wjazdu do pociągu dla samochodów osobowych. Personel również pomoże w nawigacji przy wjeździe do właściwego wagonu i będzie pytał, czy nasz samochód na pewno nie ma instalacji gazowej. Odprawa przebiega podobnie jak w terminalu promowym. W punkcie odprawy należy okazać wydrukowany email z numerem referencyjnym oraz dokument tożsamości, a w zamian otrzymamy cos w rodzaju karty pokładowej Opcjonalnie można skorzystać z automatu ze samoobsługową odprawą. Należy wówczas podjechać na punkt self check in i postępować zgodnie z instrukcjami na monitorze. Po wjeździe do wagonu można wysiąść lub pozostać w samochodzie, jednakże ilość miejsca jest bardzo ograniczona. Jedynym udogodnieniem jest tutaj toaleta.

Bezpiecznej podroży!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA