Planowanie większego wyjazdu
REKLAMA
REKLAMA
Czas, cel, pieniądze
Podróż wymaga określenia w czasie. Początkowy odcinek trasy najlepiej pokonać w nocy, ponieważ później gdy jest się zmęczonym prowadzi się auto w lepszych warunkach. Warto ustalić cel podróży oraz fundusze, jakie chcemy przeznaczyć. Jest to bardzo ważne, jadąc własnym samochodem trzeba wszystko skrupulatnie liczyć. Udając się w podróż po Europie musimy liczyć się z wydatkami od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wyliczanie należy zacząć od kosztów paliwa oraz noclegu. Noclegi najlepiej zarezerwować wcześniej, zaoszczędzi nam to dużo czasu oraz nerwów.
REKLAMA
Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?
Droga
Najlepiej będzie wybrać drogę, którą się zna. W innym przypadku, należy tak zaplanować podróż by odbywała się po autostradach i drogach głównych. Nie powinniśmy wybierać bocznych dróg, gdyż często są one źle oznakowane i w przypadku zgubienia się lub remontu drogi możemy stracić dużo czasu. Na postój najlepiej wybrać miejsce, w których jest dużo ludzi (stacje benzynowe). Warto także sprawdzić opłaty za autostrady, promy przejazd przez tunele.
Co chcemy zwiedzić?
To kolejny etap planowania podróży, dzięki Internetowi możemy zobaczyć wszystkie interesujące nas zabytki w danym mieście. Bezproblemowe dotarcie zapewni nam nawigacja czy mapy google. Warto też odwiedzić rożne fora, popytać ludzi gdzie warto się udać. Możemy w ten sposób zwiedzić miejsca o których mało kto słyszał.
Zobacz też: Jak korzystać z pokładowych źródeł energii elektrycznej na biwaku?
Przygotowanie samochodu
Posiadając wysłużone auto warto je gruntownie sprawdzić przed długim wyjazdem. Warto odwiedzić mechanika, sprawdzi on wszystkie elementy które mogą nam się popsuć podczas podróży. Na dłuższych trasach szczególnie awaryjne są silniki benzynowe, które o wiele łatwiej i szybciej się grzeją. Przed wyjazdem należy sprawdzić działanie wentylatorów chłodnicy. Także fotele są bardzo istotne podczas długiej podróży, jeżeli nasze auto nie jest wyposażone w wygodne fotele warto dokupić sobie odpowiednio profilowane maty.
Samochód należy wyposażyć także w : zasłonki przeciwsłoneczne, siatki na bagaże, w miarę możliwości szyby okleić folią anty UV.
Zobacz też: Carpooling – sposób na drogie paliwo
Przydatne wskazówki w czasie podróży :
- Wykup polisę samochodową która umożliwia Pomoc drogową w nagłych przypadkach. Polisa powinna obowiązywania na całej trasie twojego przejazdu, np. we wszystkich krajach Europy.
- Umyj samochód przed podróżą. Także po sezonie zimowym w celu usunięcia soli która w znacznym stopniu wpływa na korozje elementów samochodu.
- Rozmieść równomiernie bagaż i zabezpiecz przed przemieszczaniem. Wewnątrz samochodu powinno znajdować się jak najmniej przedmiotów które w czasie wypadków mogą uderzyć w kierowcę i pasażerów.
- Podczas jazdy słuchaj stacji które nadają informacje o bieżącym lokalnym stanie ruchu drogowym. Przydatne informacje o pogodzie w warunkach zimowych mogą pomóc w uniknięciu w korku lub innego poważnego niebezpieczeństwa. Oglądaj przewidzianą prognozę pogody przed udaniem się w podróż.
- Powiadom znajomych o trasie swojej podróży i zmianach w jej trakcie. W razie jakiegokolwiek wypadku twoja rodzina lub przyjaciele wiedzą odkąd maja rozpocząć poszukiwania lub pomoc.
- Podróżując zima zwróć szczególną uwagę na swoją prędkość przy wyjeździe na mosty, wiadukty oraz wyjazdach na otwarte przestrzenie. Para wodna i szron zamarza najszybciej w pobliżu tych miejscach.
- Włączaj zawsze światła podróżując w niesprzyjających warunkach pogodowych lub w porze zmierzchu.
- Koncentruj uwagę do końca podróży. Najwięcej wypadków jest przy końcu podróży gdy kierowca pozwala sobie na relaks.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.