REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowanie większego wyjazdu

Jakub Witanowski
Aby nie popsuć wymarzonych wakacji warto wcześniej zaplanować podróż. Od naszych planów i perspektyw zależy jak wypadnie podróż.
Aby nie popsuć wymarzonych wakacji warto wcześniej zaplanować podróż. Od naszych planów i perspektyw zależy jak wypadnie podróż.

REKLAMA

REKLAMA

Podróż samochodem dostarcza niesamowitych wrażeń, daje wolność. Aby nic nam tej przyjemności nie popsuło warto odpowiednio zaplanować wyjazd, zmniejszymy w ten sposób ryzyko popsucia urlopu.

Czas, cel, pieniądze

Podróż wymaga określenia w czasie. Początkowy odcinek trasy najlepiej pokonać w nocy, ponieważ później gdy jest się zmęczonym prowadzi się auto w lepszych warunkach. Warto ustalić cel podróży oraz fundusze, jakie chcemy przeznaczyć. Jest to bardzo ważne, jadąc własnym samochodem trzeba wszystko skrupulatnie liczyć. Udając się w podróż po Europie musimy liczyć się z wydatkami od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wyliczanie należy zacząć od kosztów paliwa oraz noclegu. Noclegi najlepiej zarezerwować wcześniej, zaoszczędzi nam to dużo czasu oraz nerwów.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?

Droga

Najlepiej będzie wybrać drogę, którą się zna. W innym przypadku, należy tak zaplanować podróż by odbywała się po autostradach i drogach głównych. Nie powinniśmy wybierać bocznych dróg, gdyż często są one źle oznakowane i w przypadku zgubienia się lub remontu drogi możemy stracić dużo czasu. Na postój najlepiej wybrać miejsce, w których jest dużo ludzi (stacje benzynowe). Warto także sprawdzić opłaty za autostrady, promy przejazd przez tunele.

Co chcemy zwiedzić?

To kolejny etap planowania podróży, dzięki Internetowi możemy zobaczyć wszystkie interesujące nas zabytki w danym mieście. Bezproblemowe dotarcie zapewni nam nawigacja czy mapy google. Warto też odwiedzić rożne fora, popytać ludzi gdzie warto się udać. Możemy w ten sposób zwiedzić miejsca o których mało kto słyszał.

Zobacz też: Jak korzystać z pokładowych źródeł energii elektrycznej na biwaku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowanie samochodu

Posiadając wysłużone auto warto je gruntownie sprawdzić przed długim wyjazdem. Warto odwiedzić mechanika, sprawdzi on wszystkie elementy które mogą nam się popsuć podczas podróży. Na dłuższych trasach szczególnie awaryjne są silniki benzynowe, które o wiele łatwiej i szybciej się grzeją. Przed wyjazdem należy sprawdzić działanie wentylatorów chłodnicy. Także fotele są bardzo istotne podczas długiej podróży, jeżeli nasze auto nie jest wyposażone w wygodne fotele warto dokupić sobie odpowiednio profilowane maty.

Samochód należy wyposażyć także w : zasłonki przeciwsłoneczne, siatki na bagaże, w miarę możliwości szyby okleić folią anty UV.

Zobacz też: Carpooling – sposób na drogie paliwo

Przydatne wskazówki w czasie podróży :

  • Wykup polisę samochodową która umożliwia Pomoc drogową w nagłych przypadkach. Polisa powinna obowiązywania na całej trasie twojego przejazdu, np. we wszystkich krajach Europy.
  • Umyj samochód przed podróżą. Także po sezonie zimowym w celu usunięcia soli która w znacznym stopniu wpływa na korozje elementów samochodu.
  • Rozmieść równomiernie bagaż i zabezpiecz przed przemieszczaniem. Wewnątrz samochodu powinno znajdować się jak najmniej przedmiotów które w czasie wypadków mogą uderzyć w kierowcę i pasażerów.
  • Podczas jazdy słuchaj stacji które nadają informacje o bieżącym lokalnym stanie ruchu drogowym. Przydatne informacje o pogodzie w warunkach zimowych mogą pomóc w uniknięciu w korku lub innego poważnego niebezpieczeństwa. Oglądaj przewidzianą prognozę pogody przed udaniem się w podróż.
  • Powiadom znajomych o trasie swojej podróży i zmianach w jej trakcie. W razie jakiegokolwiek wypadku twoja rodzina lub przyjaciele wiedzą odkąd maja rozpocząć poszukiwania lub pomoc.
  • Podróżując zima zwróć szczególną uwagę na swoją prędkość przy wyjeździe na mosty, wiadukty oraz wyjazdach na otwarte przestrzenie. Para wodna i szron zamarza najszybciej w pobliżu tych miejscach.
  • Włączaj zawsze światła podróżując w niesprzyjających warunkach pogodowych lub w porze zmierzchu.
  • Koncentruj uwagę do końca podróży. Najwięcej wypadków jest przy końcu podróży gdy kierowca pozwala sobie na relaks.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA