Czy brać assistance za granicę?
REKLAMA
REKLAMA
Jak łatwo się domyślić, zaawansowany wiek pojazdu niesie ze sobą ryzyko powstania awarii w trasie. Pół biedy, jeżeli przydarzy się w okolicy domu, gorzej jeżeli auto zepsuje się np. podczas zagranicznej podróży.
REKLAMA
Niektórzy kierowcy mają nieco archaiczne przyzwyczajenia i kiedy przydarzy im się awaria samochodu dzwonią po pomoc do rodziny czy znajomych. Pomijając kłopotliwość takich próśb, w przypadku wyjazdów na zagraniczne wakacje taka strategia jest niewykonalna. Zresztą szwagier nie zapewni nam samochodu zastępczego czy bezpłatnego hotelu po awarii pojazdu, a takie możliwości daje assistance dla kierowców. To w dodatku zdecydowanie tańsza opcja niż korzystanie z lokalnej pomocy drogowej - mówi Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.
Zobacz też: Co warto mieć przy sobie podczas podróży autem?
Dlaczego warto zainwestować w assistance?
Będąc za granicą, nie możemy liczyć na pomoc rodziny czy przyjaciół. Jedynym wyjściem, które będzie dla nas korzystne jest skorzystanie z pomocy assistance.
W zależności od posiadanego pakietu pomoc assistance może obejmować naprawę i usprawnienie na miejscu, holowanie, dowóz paliwa, zakwaterowanie, pojazd zastępczy, transport podróżujących do miejsca docelowego lub do kraju, odbiór pojazdu po naprawie, strzeżony parking dla uszkodzonego samochodu czy zastępczego kierowcę. Z naszych danych wynika, że najczęściej udzielana pomoc polega na naprawie pojazdu na miejscu lub holowaniu. Obok awarii i stłuczek podczas wakacji zdarzają się też nietypowe sytuacje, jak zatrzaśnięcie kluczyków w pojeździe czy brak paliwa. Wezwanie lokalnej pomocy na jakimś pustkowiu może wtedy być trudne, nie tylko ze względu na barierę językową – mówi Damian Andruszkiewicz.
Jak dobrze przygotować się do wyjazdu za granicę?
- Zrób przegląd swojego samochodu
- Upewnij się, że masz numer do polskojęzycznej infolinii assistance
- Upewnij się, że przegląd techniczny i OC są aktualne
- Sprawdź różnice w przepisach drogowych jakie obowiązują w krajach po których będziesz podróżował
- Sprawdź inne przydatne informacje takie jak dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi czy zasady korzystania z oświetlenia pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.