Czy wiesz jak holować samochód?
REKLAMA
REKLAMA
Holowanie sygnalizujemy trójkątem ustawionym za tylną szybą holowanego pojazdu. Nie światłami awaryjnymi! Te przeszkadzają w sygnalizowaniu zmiany pasa ruchu bądź kierunku poruszania się. Pamiętajmy więc o trójkącie.
REKLAMA
Sprawdźmy, czy pojazd holujący (holownik) ma przykręcony uchwyt do holowania. Jeśli nie, dokręćmy go mocno np. kluczem do kół.
Zobacz też: Holowanie
Użyjmy mocnej liny holowniczej i połączmy nią oba auta. Przed ruszeniem w drogę warto sprawdzić jej wytrzymałość. Delikatne szarpnięcie powinno wystarczyć. Przed wyjazdem pamiętajmy o światłach. Holownik powinien mieć włączone światła mijania, zaś pojazd holowany – światła pozycyjne.
Jedźmy powoli i płynnie. Zbyt duża prędkość może doprowadzić do zerwania się liny w trakcie przyspieszania. Z kolei gwałtowne hamowanie nie jest dobrym pomysłem z powodów oczywistych – pojazd holowany może skończyć podróż wbity w kufer holownika.
Zobacz też: Jak holować przyczepę? O czym trzeba pamiętać montując hak, ile kosztuje wypożyczenie przyczepy bagażowej?
Utrzymujmy naprężoną linę holowniczą. To zadanie głównie holownika. Z kolei kierowca pojazdu holowanego powinien zachować koncentrację i reagować na zmieniającą się sytuację na drodze. Powinien pomagać holownikowi w hamowaniu, a także lekko naciskać na hamulec w czasie zjeżdżania z górki, co też służy utrzymaniu odpowiedniego napięcia liny holowniczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.