REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naprawiać i obsługiwać pojazdy zabytkowe?

Jakubowski Ryszard
Jak dbać o pojazdy zabytkowe? Fot. Fotolia
Jak dbać o pojazdy zabytkowe? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bieżące i poważniejsze naprawy pojazdów zabytkowych najczęściej bywają bardzo kłopotliwe zarówno z braku odpowiednich instrukcji, jak i trudności w zdobyciu części zamiennych.

Instrukcje serwisowe można czasem znaleźć w internecie lub w bibliotekach z dobrze zaopatrzonymi działami technicznymi. Niekiedy przydają się także książki natury ogólnej, omawiające zagadnienia konstrukcyjne i technologiczne na przykładzie kilku różnych samochodów. Można także korzystać z porad i sugestii posiadaczy podobnych pojazdów na portalach społecznościowych, poświęconych danej marce lub choćby samym zagadnieniom technicznym. Warto także rozejrzeć się za mechanikami „starej daty”, zwykle już emerytowanymi, którzy naprawiali lub serwisowali podobne pojazdy.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wykryć i usunąć usterki i uszkodzenia silnika?

Gdy wszystkie opisane sposoby zawiodą a auto wymaga naprawy, można zaryzykować jej przeprowadzenie, kierując się zarówno intuicją, jak i ogólnymi, podanymi niżej zasadami.

  1. Podczas demontażu należy zapisywać lub zapamiętywać każdą wykonaną czynność.
  2. Zapisywać położenie demontowanych elementów, a nawet zaznaczać je poprzez wykonanie odpowiednich znaków, najlepiej trwałych, w postaci rysek wykonanych twardym narzędziem – ostrzem skrobaka, pilnikiem itp.
  3. Zapisywać kolejność wymontowywanych elementów, jeżeli stanowią one pewien ciąg. Dobrym rozwiązaniem jest fotografowanie kolejnych czynności wykonywanych przy demontażu.
  4. Śruby, wkręty i nakrętki po odkręceniu od razu myć lub czyścić a następnie przechowywać w osobnych pudełkach lub torebkach dla każdego demontowanego podzespołu. Tak więc nie mieszać śrub mocujących osprzęt silnika ze śrubami i nakrętkami pochodzącymi np. z rozbiórki rozrządu lub demontażu głowicy albo korbowodów.
  5. Wszystkie prace prowadzić tak, aby wyeliminować możliwość zgubienia czegokolwiek, nawet zwykłej nakrętki. Najlepiej rozłożyć pod samochodem kartony i okryć je białą agrowłókniną, na której bez problemu można zauważyć nawet najdrobniejsze przedmioty.
  6. Przy wyjmowaniu i zakładaniu sprężyn, sprężynek i innych elementów sprężystych zachować dużą ostrożność, ponieważ są to elementy, które najczęściej giną. Przez zwoje sprężynki przed jej zdemontowaniem warto przeciągnąć mocną nitkę (szpagat) lub miękki przewód elektrotechniczny, a potem przytrzymywać jego oba końce.
  7. Prace starać się wykonywać z zachowaniem czystości. Ręce często wycierać, najlepiej ręcznikami papierowymi. Większość prac wykonywać bez rękawiczek, które trudno utrzymać w należytej czystości.
  8. Montaż zawsze wykonywać w odwrotnej kolejności, jak demontaż, co pozwoli na uniknięcie pomyłek.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA