REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naprawiać i obsługiwać pojazdy zabytkowe?

Jakubowski Ryszard
Jak dbać o pojazdy zabytkowe? Fot. Fotolia
Jak dbać o pojazdy zabytkowe? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bieżące i poważniejsze naprawy pojazdów zabytkowych najczęściej bywają bardzo kłopotliwe zarówno z braku odpowiednich instrukcji, jak i trudności w zdobyciu części zamiennych.

Instrukcje serwisowe można czasem znaleźć w internecie lub w bibliotekach z dobrze zaopatrzonymi działami technicznymi. Niekiedy przydają się także książki natury ogólnej, omawiające zagadnienia konstrukcyjne i technologiczne na przykładzie kilku różnych samochodów. Można także korzystać z porad i sugestii posiadaczy podobnych pojazdów na portalach społecznościowych, poświęconych danej marce lub choćby samym zagadnieniom technicznym. Warto także rozejrzeć się za mechanikami „starej daty”, zwykle już emerytowanymi, którzy naprawiali lub serwisowali podobne pojazdy.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wykryć i usunąć usterki i uszkodzenia silnika?

Gdy wszystkie opisane sposoby zawiodą a auto wymaga naprawy, można zaryzykować jej przeprowadzenie, kierując się zarówno intuicją, jak i ogólnymi, podanymi niżej zasadami.

  1. Podczas demontażu należy zapisywać lub zapamiętywać każdą wykonaną czynność.
  2. Zapisywać położenie demontowanych elementów, a nawet zaznaczać je poprzez wykonanie odpowiednich znaków, najlepiej trwałych, w postaci rysek wykonanych twardym narzędziem – ostrzem skrobaka, pilnikiem itp.
  3. Zapisywać kolejność wymontowywanych elementów, jeżeli stanowią one pewien ciąg. Dobrym rozwiązaniem jest fotografowanie kolejnych czynności wykonywanych przy demontażu.
  4. Śruby, wkręty i nakrętki po odkręceniu od razu myć lub czyścić a następnie przechowywać w osobnych pudełkach lub torebkach dla każdego demontowanego podzespołu. Tak więc nie mieszać śrub mocujących osprzęt silnika ze śrubami i nakrętkami pochodzącymi np. z rozbiórki rozrządu lub demontażu głowicy albo korbowodów.
  5. Wszystkie prace prowadzić tak, aby wyeliminować możliwość zgubienia czegokolwiek, nawet zwykłej nakrętki. Najlepiej rozłożyć pod samochodem kartony i okryć je białą agrowłókniną, na której bez problemu można zauważyć nawet najdrobniejsze przedmioty.
  6. Przy wyjmowaniu i zakładaniu sprężyn, sprężynek i innych elementów sprężystych zachować dużą ostrożność, ponieważ są to elementy, które najczęściej giną. Przez zwoje sprężynki przed jej zdemontowaniem warto przeciągnąć mocną nitkę (szpagat) lub miękki przewód elektrotechniczny, a potem przytrzymywać jego oba końce.
  7. Prace starać się wykonywać z zachowaniem czystości. Ręce często wycierać, najlepiej ręcznikami papierowymi. Większość prac wykonywać bez rękawiczek, które trudno utrzymać w należytej czystości.
  8. Montaż zawsze wykonywać w odwrotnej kolejności, jak demontaż, co pozwoli na uniknięcie pomyłek.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA