REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legendarni kierowcy: Rauno Aaltonen

Rauno Aaltonen Fot. knfilters.com
Rauno Aaltonen Fot. knfilters.com

REKLAMA

REKLAMA

Rauno Aaltonen to znana postać rajdów samochodowych. Z pochodzenia Fin. Przez wielu pamiętany, jako twórca widowiskowego obrotu autem o 360 stopni i mistrz Europy w rajdach samochodowych.

Rauno Aaltonen urodził się w roku 1938. Zanim jednak został nazwany „Rajdowym Profesorem”, startował w wyścigach łodzi motorowych zdobywając tytuły mistrza Finlandii i Skandynawii. Aaltonen zasłynął przede wszystkim dzięki unikalnemu stylowi jazdy. To właśnie on wymyślił hamowanie lewą stopą oraz obrót samochodem o 360 stopni zwany dziś „altonenem”. Hamowanie lewą stopą pozwoliło kierowcom na bardziej dynamiczną jazdę, ponieważ prawa stopa ciągle była na gazie, a lewa pomagała w precyzyjnym odchyleniu pojazdu względem drogi. Dzięki temu, kierowca mógł lepiej panować nad autem. Pomysł – w tamtych czasach uznawany był za szalony, a dziś ten styl jazdy, ćwiczą wszyscy kierowcy wyczynowi. Aaltonen wprowadził ten rodzaj hamowania wspólnie z kolegą z zespołu BMC - Timo Makinenem. Według Fina, dobry kierowca musi być jak dobry piłkarz – „strzelać” obiema nogami. Obrót natomiast umożliwiał kierowcy wyjście z poślizgu wszystkich kół. Ten styl jazdy uratował już niejednego kierowcę.

REKLAMA

Zobacz też: Historia motoryzaji: Mercedes Klasy C AMG w DTM

REKLAMA

Możemy zastanawiać się skąd pseudonim „Radowy Profesor”? Otóż Rauno Aaltonen bardzo lubił doradzać innym, szczególnie mniej doświadczonym kierowcom. Jego słynne słowa - „zawsze patrz tam, gdzie chcesz jechać. Jak się będziesz gapił na traktor, który ci wyjeżdża przed nos, to na pewno w niego trafisz” – zna prawie każdy miłośnik wyścigów.

Dla Aaltonena złotym okresem były lata 60. Dzięki treningom w trudnych warunkach pogodowych jeździł tak dobrze, że konkurenci zaczęli się go obawiać. Zdobywał wtedy prawie wszystkie możliwe tytuły. W 1965 roku wygrał: Rajd Europy, Rajd Wełtawy, Rajd RAC, Rajd Genewski, 1000 Jezior oraz  Monachium – Wiedeń – Budapeszt. Został także dwukrotnie mistrzem w Rajdzie Polski. Pierwszy raz w 1961 roku pilotując w mercedesie niemieckiego kierowcę Eugena Bohrimgera. Drugi raz w 1965 roku w Morrisie Cooperze pilotowanym przez Rauno Ambroze.

Zobacz też: Historia motoryzacji: 35 lat Forda Fiesty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 1967 roku Aaltonen zdobył tytuł mistrza w Rajdzie Monte Carlo jadąc Mini Cooperem. Po latach wspomina: „To było wtedy piekielne pudełko. Zachwycało błyskawicznymi zmianami kierunku jazdy bez użycia hamulca ręcznego. Żaden samochód rajdowy nie miał wtedy tak szybkiej reakcji”.

Rauno Aaltonen startował nie tylko w wyścigach samochodowych lecz także w wyścigach żużlowych, motocyklowych i motocrossowych. Po zakończeniu kariery prowadził szkołę jazdy sportowej. Dziś ma 74 lata.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA