REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustawiać zasysanie powietrza do silnika latem i zimą?

Jakubowski Ryszard
Aby silnik pracował musi być zasilany w paliwo i powietrze.  Fot. Volkswagen
Aby silnik pracował musi być zasilany w paliwo i powietrze. Fot. Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Aby silnik pracował musi być zasilany w paliwo i powietrze. Powietrze zasysa z atmosfery poprzez specjalny filtr, pochłaniający różne zanieczyszczenia.

Instrukcje obsługi samochodów najczęściej informują, jak najkorzystniej ustawić zasysanie powietrza przy dodatnich i przy ujemnych temperaturach, czyli ogólnie – latem i zimą. Zwykle latem zasysane powietrze powinno mieć temperaturę otoczenia, czyli taką, jaka panuje w danej okolicy. 

REKLAMA

Zimą zaś zalecane jest aby miało ono temperaturę podwyższoną, wyższą niż panująca na zewnątrz samochodu. Realizuje się to najczęściej w najprostszy z możliwych sposobów – ustawiając rurę ssąca filtra powietrza tuż ponad najgorętszym miejscem samochodu, czyli nad kolektorem wydechowym.

Zobacz również: Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?

REKLAMA

Rozgrzane powietrze, wpadające do silnika ułatwia odparowywanie paliwa, a tym samym zwiększa pewność zapłonu w cylindrach. W silniku wysokoprężnym im cieplejsze jest zasysane powietrze, tym szybciej osiąga ono temperaturę, potrzebną do wystąpienia samozapłonu rozpylonego w cylindrze oleju napędowego.

Tyle mówi teoria. Wspomina ona także o tym, że gorące powietrze ma większą objętość, niż zimne przy tej samej masie, a więc cylinder zasysa go mniej, niż gdyby było zimne. Objętość jest taka sama, zaś ilość cząsteczek gazów, z których składa się powietrze jest mniejsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak przygotować silnik benzynowy do zimy?

Oznacza to, że ciepłego powietrza w cylindrach jest mniej, niż zimnego, czyli mniej jest tlenu, a tylko on odgrywa rolę w procesie spalania. Mniej powietrza, to bogatsza mieszanka, czyli w skrajnym przypadku, gdy tlenu będzie za mało, część paliwa nie zostanie spalona. Tym samym silnik, przy takim samym zużyciu paliwa będzie miał mniejszą moc.

Przy prawidłowych regulacjach gaźnika lub aparatury wtryskowej takie zjawisko nie wystąpi. Jeżeli jednak występują jakieś nieprawidłowości w kierunku zbyt dużej ilości paliwa, wówczas przy pobieraniu przez silnik ciepłego powietrza, niewielka część paliwa zostanie zmarnowana z braku tlenu, koniecznego do jej spalenia.

Zobacz również: Sposoby na zamarznięte szyby

REKLAMA

Ponieważ ustawienia składu mieszanki czy porcji wtryskiwanego paliwa nie są we wszystkich samochodach jednakowe, warto na samym początku sezonu zimowego, po spadku temperatur do kilku stopni poniżej zera, doświadczalnie przekonać się, kiedy samochód będzie zużywał mniej paliwa: czy przy zasysaniu zimnego, czy też podgrzanego powietrza. Różnice nie są duże, zwykle nie przekraczają kilku procent.

Odnotowano jednak przypadki, kiedy silniki, zasysając powietrze rozgrzane, zużywały o prawie 20% paliwa więcej, niż w przypadku powietrza zimnego. Tak więc trzeba doświadczalnie zbadać, które ustawienie nie powoduje "przepałów" i z niego korzystać, nawet jeżeli jest to wbrew zaleceniom instrukcji użytkowania pojazdu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA