REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków?

kluczyk, młody kierowca Fot. Fotolia
kluczyk, młody kierowca Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi kierowcy uważani są za tych, którzy stanowią największe zagrożenie na drodze. Czy tak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że nie, bowiem tylko 17% ogólnej liczny wypadków jest spowodowana przez młodych kierowców.

Młodzi kierowcy w powszechnej opinii uważani są za najbardziej niebezpiecznych uczestników ruchu drogowego. Ze statystyk Policji i GUS wynika, że liczba wypadków przez nich powodowanych regularnie spada i w 2014 roku osiągnęła poziom 5.962 zdarzeń – stanowiąc ok. 17% spośród ogólnej liczby wypadków, Czy wobec tego młodzi kierowcy mają szansę na znalezienie tańszego OC?

REKLAMA

„Nie jest prawdą, że każdy młody kierowca stwarza zagrożenie na drodze. W trakcie pierwszych miesięcy po odebraniu prawa jazdy, tacy kierujący częściej jeżdżą wolniej niż przewidują przepisy. Dopiero po kilku miesiącach za kółkiem nabierają więcej pewności. Zaczynają wówczas jeździć z nadmierną prędkością i rzeczywiście najwięcej wypadków ma miejsce w ciągu pierwszych 12 miesięcy po odebraniu prawa jazdy” – mówi Marek Kąkolewski, specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w Komendzie Głównej Policji.

Zobacz też: Więcej fotoradarów, wiecej wypadków?

REKLAMA

Dane Policji i GUS z 2014 roku wskazują, że za zdecydowaną większość wypadków wśród osób w wieku 18 – 24 lata odpowiadają mężczyźni – stanowią oni bowiem aż 74,5% sprawców. Kobiety są odpowiedzialne za 21,4% wypadków. „Istnieje syndrom młodego kierowcy – stanowi on mieszankę braku umiejętności, przeceniania swoich możliwości,  skłonności do ryzyka oraz podatności na wpływ rówieśników połączoną z chęcią zaimponowania im. Te zsumowane czynniki są główną przyczyną wypadków samochodowych, które zdecydowanie częściej powodują właśnie młodzi mężczyźni. Charakterystycznym zjawiskiem są również ‘wypadki dyskotekowe’, do których dochodzi w piątki lub soboty, gdy młodzież wybiera się na zabawę samochodem. W takich zdarzeniach ginie wiele młodych osób, gdyż auta są wówczas maksymalnie zapełnione. Czasem winny jest alkohol, a czasem brawura” – dodaje Marek Konkolewski.

„Statystyki z różnych krajów wskazują, że kierowcy poniżej 25. roku życia trzykrotnie częściej powodują wypadki niż osoby w kategorii wiekowej 25-60. Warto dodać również, że młode osoby prowadzą częściej starsze samochody, które nie gwarantują najwyższego poziomu bezpieczeństwa i posiadają powypadkową przeszłość” – mówi Andrzej Markowski, wiceprezes Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Statystyki wypadków w trakcie świąt Wielkanocy

REKLAMA

Sposobem na rozwiązanie problemu z młodymi kierowcami nie jest przykręcanie śruby i wprowadzanie bardziej restrykcyjnych przepisów oraz wyższych mandatów, ale przede wszystkim kładzenie większego nacisku na praktyczne szkolenia w trakcie nauki jazdy. Młodzi kierowcy powinni być uczeni mechanizmów ruchu drogowego na konkretnych przykładach, a nie teorii, którą mogą sami przyswoić. Nie bez znaczenia jest również rosnąca presja społeczna, która piętnuje niebezpieczne zachowania na drogach.

Czy osoby do 24. roku życia muszą zatem zapomnieć o najtańszym OC? Niekoniecznie! Dzięki porównywarkom i kalkulatorom OC młode osoby mogą zaoszczędzić znaczną kwotę. Ubezpieczenia OC samochodu młodego kierującego są rzeczywiście wyższe niż dla doświadczonych kierowców. Przede wszystkim dlatego, że to osoby poniżej 25. roku życia najczęściej powodują wypadki, a wysokość odszkodowania z tytułu OC jest w ich przypadku wyższa. Firmy ubezpieczeniowe w ten sposób zabezpieczają się, gdyż współczynnik szkodowości dla takich kierowców wynosi 50% i więcej. Jednak za sprawą skutecznej porównywarki OC, która współpracuje z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowym, nie jest problemem znalezienie najkorzystniejszej cenowo oferty” – mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel i członek zarządu mfind.pl, jednej z największych porównywarek OC/AC w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA