REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta

Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta stolicy
Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta stolicy
Solaris

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent Warszawy wyróżnił kierowców warszawskich autobusów miejskich. Docenił ich za postawę obywatelską i bezinteresowne niesienie pomocy pasażerom.

Prezydent Warszawy docenił kierowców warszawskich autobusów miejskich

Interweniowali w przypadku zasłabnięć i pobić, ratując zdrowie i życie pasażerów oraz przechodniów - prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyróżniła w poniedziałek kierowców miejskich autobusów za ponadobowiązkowe działania oraz "poczucie odpowiedzialności i empatii".

REKLAMA

REKLAMA

Miasto wyróżniło dziesięciu kierowców Miejskich Zakładów Autobusowych, którzy w 2015 r. reanimowali i pomagali nie tylko pasażerom autobusów, ale też przechodniom. Podczas uroczystości w ratuszu Gronkiewicz-Waltz wręczyła podziękowania i upominki dziewięciu kierowcom, jeden nie mógł towarzyszyć kolegom z MZA. Wyróżnienie trafi do niego później. Oprócz podziękowań kierowcy mają także otrzymać gratyfikację finansową.

"Przyzwyczailiśmy się, że na ogół dziękujemy strażakom, policjantom i straży miejskiej, a okazuje się, że powinniśmy też, co dzisiaj czynimy, podziękować kierowcom MZA za to, że zachowują się w sposób bardzo ludzki, ale wykraczający poza ich obowiązki" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Podziękowała kierowcom za "poczucie odpowiedzialności i empatii oraz zdolność szerszej oceny tego, jakie wartości są w życiu najważniejsze - życie i zdrowie, niezależnie od spełnianych obowiązków".

Podziękowania z rąk prezydent stolicy otrzymali: Paweł Burek, Marian Dudek, Tomasz Gawor, Grzegorz Górski, Mariusz Ostrowski, Leszek Pytlik, Robert Skalski, Krzysztof Świderski i Jarosław Wieczorek. Na uroczystość nie mógł przybyć Robert Getka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Grzegorz Górski jest kierowcą MZA od czterech lat. 13 października br. prowadził autobus linii 222. Rano przejeżdżając przez skrzyżowanie ulic Malczewskiego i al. Niepodległości zobaczył leżącego i - jak się okazało - nieprzytomnego człowieka. Zatrzymał autobus i szybko rozpoczął reanimację. Pasażerów poprosił o wezwanie pogotowia; mężczyznę udało się uratować.

"To nie jest mój obowiązek jako kierowcy, ale myślę, że to jest obowiązek każdego z nas, żeby pomóc drugiej osobie" - podsumował. Dodał, że czuje odpowiedzialność za swoich pasażerów, czasami nawet 160 osób, którzy wsiadając do autobusu obdarzają go zaufaniem.

Zapewnia nie chciał żadnego rozgłosu wokół siebie, ale zdecydował się na opowiadanie historii z 13 października, aby zachęcać inne osoby, także kolegów po fachu, że warto pomagać i nie ma czego się bać.

Paweł Burek, kierowca MZA, od 12 lat jeździ na liniach nocnych. W marcu br., w nocy z piątku na sobotę, jechał autobusem N24 z Dworca Centralnego w kierunku Rembertowa. Gdy pojazd był na ul. Grochowskiej dwóch pasażerów zaczęło bić mężczyznę, jeden z agresorów trzymał, a drugi kopał go po głowie.

Kierowca zareagował, powiedział do napastników, aby zostali mężczyznę. "Po chwili zawahania odskoczyli od niego, ponieważ widzieli, że jest jakaś reakcja z mojej strony" - opowiadał Burek. Po zatrzymaniu autobusu włączył czerwony przycisk, który służy do wzywania pomocy z centrali ruchu. Kierowca wyszedł do pobitego pasażera, który zsunął się z siedzenia, upadł na podłogę i nie dawał oznak życia. Burek rozpoczął uciskanie klatki piersiowej pasażera; ten otworzył oczy i zaczął oddychać - opowiadał. Wkrótce potem zabrało go pogotowie.

Kierowcy MZA przechodzą szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Przyznają, że niebezpieczne sytuacje zdarzają się w ich pracy, ale ostatnio jest o tych wydarzeniach głośniej.

MZA zatrudniają obecnie 3,5 tys. kierowców, wśród których jest 100 kobiet.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA