REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta

Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta stolicy
Warszawscy kierowcy autobusów miejskich wyróżnieni przez prezydenta stolicy
Solaris

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent Warszawy wyróżnił kierowców warszawskich autobusów miejskich. Docenił ich za postawę obywatelską i bezinteresowne niesienie pomocy pasażerom.

Prezydent Warszawy docenił kierowców warszawskich autobusów miejskich

Interweniowali w przypadku zasłabnięć i pobić, ratując zdrowie i życie pasażerów oraz przechodniów - prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyróżniła w poniedziałek kierowców miejskich autobusów za ponadobowiązkowe działania oraz "poczucie odpowiedzialności i empatii".

REKLAMA

REKLAMA

Miasto wyróżniło dziesięciu kierowców Miejskich Zakładów Autobusowych, którzy w 2015 r. reanimowali i pomagali nie tylko pasażerom autobusów, ale też przechodniom. Podczas uroczystości w ratuszu Gronkiewicz-Waltz wręczyła podziękowania i upominki dziewięciu kierowcom, jeden nie mógł towarzyszyć kolegom z MZA. Wyróżnienie trafi do niego później. Oprócz podziękowań kierowcy mają także otrzymać gratyfikację finansową.

"Przyzwyczailiśmy się, że na ogół dziękujemy strażakom, policjantom i straży miejskiej, a okazuje się, że powinniśmy też, co dzisiaj czynimy, podziękować kierowcom MZA za to, że zachowują się w sposób bardzo ludzki, ale wykraczający poza ich obowiązki" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Podziękowała kierowcom za "poczucie odpowiedzialności i empatii oraz zdolność szerszej oceny tego, jakie wartości są w życiu najważniejsze - życie i zdrowie, niezależnie od spełnianych obowiązków".

Podziękowania z rąk prezydent stolicy otrzymali: Paweł Burek, Marian Dudek, Tomasz Gawor, Grzegorz Górski, Mariusz Ostrowski, Leszek Pytlik, Robert Skalski, Krzysztof Świderski i Jarosław Wieczorek. Na uroczystość nie mógł przybyć Robert Getka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Grzegorz Górski jest kierowcą MZA od czterech lat. 13 października br. prowadził autobus linii 222. Rano przejeżdżając przez skrzyżowanie ulic Malczewskiego i al. Niepodległości zobaczył leżącego i - jak się okazało - nieprzytomnego człowieka. Zatrzymał autobus i szybko rozpoczął reanimację. Pasażerów poprosił o wezwanie pogotowia; mężczyznę udało się uratować.

"To nie jest mój obowiązek jako kierowcy, ale myślę, że to jest obowiązek każdego z nas, żeby pomóc drugiej osobie" - podsumował. Dodał, że czuje odpowiedzialność za swoich pasażerów, czasami nawet 160 osób, którzy wsiadając do autobusu obdarzają go zaufaniem.

Zapewnia nie chciał żadnego rozgłosu wokół siebie, ale zdecydował się na opowiadanie historii z 13 października, aby zachęcać inne osoby, także kolegów po fachu, że warto pomagać i nie ma czego się bać.

Paweł Burek, kierowca MZA, od 12 lat jeździ na liniach nocnych. W marcu br., w nocy z piątku na sobotę, jechał autobusem N24 z Dworca Centralnego w kierunku Rembertowa. Gdy pojazd był na ul. Grochowskiej dwóch pasażerów zaczęło bić mężczyznę, jeden z agresorów trzymał, a drugi kopał go po głowie.

Kierowca zareagował, powiedział do napastników, aby zostali mężczyznę. "Po chwili zawahania odskoczyli od niego, ponieważ widzieli, że jest jakaś reakcja z mojej strony" - opowiadał Burek. Po zatrzymaniu autobusu włączył czerwony przycisk, który służy do wzywania pomocy z centrali ruchu. Kierowca wyszedł do pobitego pasażera, który zsunął się z siedzenia, upadł na podłogę i nie dawał oznak życia. Burek rozpoczął uciskanie klatki piersiowej pasażera; ten otworzył oczy i zaczął oddychać - opowiadał. Wkrótce potem zabrało go pogotowie.

Kierowcy MZA przechodzą szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Przyznają, że niebezpieczne sytuacje zdarzają się w ich pracy, ale ostatnio jest o tych wydarzeniach głośniej.

MZA zatrudniają obecnie 3,5 tys. kierowców, wśród których jest 100 kobiet.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA