REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkańcy Grenoble skorzystają z Toyot i-ROAD

W październiku br. we francuskim mieście Grenoble zostanie uruchomiony nowatorski program transportu miejskiego oparty o wykorzystanie Toyot i-ROAD.
W październiku br. we francuskim mieście Grenoble zostanie uruchomiony nowatorski program transportu miejskiego oparty o wykorzystanie Toyot i-ROAD.
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

W ramach eksperymentalnego programu, przez trzy lata, mieszkańcy francuskiego Grenoble będą mogli korzystać (na zasadach car-sharing) z prototypowych elektrycznych trójkołowców - Toyota i-ROAD. Akcja ma wspomóc komunikację miejską i skrócić o ok. 30% czas dojazdu do pracy.

Co to jest Toyota i-Road?

Toyota i-ROAD to niewielki, dwuosobowy pojazd elektryczny, przypominający w pełni zabudowany motocykl. Łączy te zalety samochodów i motocykli, które mają największy wpływ na efektywne poruszanie się w mieście. Jest wąski i zwrotny jak jednoślad, ale zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i izolację od deszczu, spalin i hałasu, pozwalając cieszyć się spokojną rozmową lub muzyką. Nowatorskie trzykołowe podwozie dostarcza wyjątkowych wrażeń z jazdy oraz doskonale amortyzuje nierówności nawierzchni. Co szczególnie istotne, na jednym miejscu parkingowym mieszczą się cztery i-ROAD-y.

REKLAMA

Pojazd ważący 300 kg napędzają dwa silniki elektryczne o mocy 2kW, które dzięki energii zgromadzonej w bateriach litowo-jonowych zapewniają zasięg 50 km. i-ROAD osiąga maksymalną prędkość 45 km/h. Dodatkowo, nowatorski system Active Lean pozwala kierowcy w łatwy sposób kontrolować wychylenie pojazdu i gwarantuje stabilną jazdę. Dzięki niemu wrażenia z jazdy i-ROAD-em są jedyne w swoim rodzaju.

Zobacz też: Skuter 125 ccm z manulaną skrzynią biegów a prawo jazdy kat. B

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dojazdy do pracy z i-ROAD - krok po kroku

REKLAMA

Wyobraźmy sobie następujący scenariusz typowego poranka w Grenoble: mieszkaniec przedmieść wyrusza o godz. 07:25 do pracy w mieście. Jak zwykle wsiada do tramwaju, którym podróżuje przez 20 min. Następnie ok. 5 minut czeka na przystanku na autobus. Po 10 minutach jazdy autobusem dojeżdża w okolice biura, do którego dojście zajmuje mu kolejnych 5 minut. Jest 08:05.

Od października, kiedy ruszy nowy system transportu miejskiego, podróż ta będzie wyglądała następująco: podczas jazdy tramwajem użytkownik za pomocą aplikacji na smartfonie rezerwuje i opłaca wynajem miejskiej Toyoty i-ROAD, czekającej na niego w stacji ładowania pojazdów, zlokalizowanej przy przystanku docelowym. Tu, również za pomocą smartfona, pobiera i-ROAD-a, aby w 6 minut przejechać nim do kolejnej stacji, zlokalizowanej 2 minuty od biura. Do pracy wchodzi zrelaksowany i spokojny o 7:53.

Zobacz też: W Poznaniu został otwarty nowatorski salon samochodowy

Kluczem do sukcesu nowego programu z Grenoble jest partnerstwo wielu instytucji i władz miasta, oraz świadomy wybór niecodziennego pojazdu miejskiego wykorzystywanego w sieci car-sharingu.

Główną ideą programu było opracowanie kompleksowego systemu, w ramach którego pojazdy elektryczne będą pełniły równorzędną rolę do pociągu, autobusu, czy tramwaju, a każdy z tych środków transportu będzie się wzajemnie uzupełniał. Dzięki tej koncepcji powstanie system, który pozwoli mieszkańcom Grenoble i okolic skrócić czas dojazdu do pracy o ok. 30%.

Źródło: Materiały prasowe Toyota

Toyota i-ROAD
Toyota
Toyota i-ROAD
Toyota
Toyota i-ROAD to niewielki, dwuosobowy pojazd elektryczny, przypominający w pełni zabudowany motocykl.
Toyota
Toyota i-ROAD
Toyota
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA