REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekord prędkości na motocyklu - ponad 600 km/h!

Castrol Rocket Triumph
Castrol Rocket Triumph
castrol

REKLAMA

REKLAMA

Triumph i Castro połączyły swoje siły aby pobić rekord prędkości na motocyklu. Celem jest przekroczenie 640 km/h!

Skonstruowany wspólnie przez firmy Triumph i Castrol motocykl Castrol Rocket właśnie podejmuje próbę pobicia rekordu prędkości – celem jest pokonanie bariery 400 mil na godzinę (ok. 640 km/h). Za kierownicą 1000-konnego pojazdu siądzie Jason DiSalvo.

REKLAMA

Silnik rekordowego motocykla - moc 1000 KM

Źródłem napędu nietypowego motocykla są, ułożone jeden za drugim, zasilane metanolem silniki Triumph Rocket III, które łącznie dostarczają ponad 1000 KM mocy i ponad 680 Nm momentu obrotowego. Łączna pojemność silników to niemal 3 litry, a za ich smarowanie odpowiada oczywiście Castrol. Wybór padł na olej Power RS 4T 10W-40. Pojazd wygląda mocno nietypowo, by zminimalizować opór powietrza. Długość nadwozia w kształcie cygara to 7,77 m, które – dzięki zastosowaniu włókiem węglowych i kevlaru – jest bardzo lekkie. Przy prędkościach przekraczających 600 km/h wymagane są specjalne opony, szerokością bardziej przypominające te z samochodów. Dostarczył je Goodyear – to opony Land Speed Special.

Zobacz też: 30 lat silników Diesla w BMW

Dotychczasowy rekord prędkości na motocyklu

Miejscem bicia rekordu jest dno wyschniętego słonego jeziora Bonneville w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Dotychczasowy rekord z 2010 roku wynosi 376,156 mil na godzinę (ok. 606 km/h). „Ustanawianie rekordów prędkości na lądzie to najczystsza forma motorsportu. To połączenie ludzkiej pomysłowości i determinacji. Przyczepność na jeziorze Bonneville jest kiepska, dodatkowo trzeba walczyć z wiatrem, który miota motocyklem we wszystkie strony” – mówi Jason DiSalvo. „Tym, co wyróżnia to miejsce, są niesamowici ludzie – zawsze pomocni, otwarci, kibicujący śmiałkom, by udało im się pobić rekord” – podsumowuje DiSalvo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Rekordowy zasięg autobusu elektrycznego BYD E-bus12

Castrol Rocket

„Castrol angażuje się w bicie rekordów prędkości różnymi pojazdami od samego początku tych zmagań” – mówi Rob Corini, odpowiadający za markę motocyklową w firmie Castrol w Stanach Zjednoczonych. „Castrol Rocket to uosobienie naszego zaangażowania w ciągłą poprawę osiągów wszystkich pojazdów. Ten 1000-konny motocykl łączy dopracowaną aerodynamikę z niewiarygodną mocą – to po prostu symbol osiągów” – dodaje.

Zobacz też: Jak zmniejszyć wydatki na paliwo o 20%?

Triumph

Także Triumph ma długą historię w biciu rekordów prędkości na lądzie. W latach 1955-1970 (z liczącą 33 dni przerwą) to właśnie do motocykli Triumph należały rekordy prędkości. Celem Castrol Rocket jest odzyskanie tytułu najszybszego pojazdu świata.

Zobacz też: Test Triumph Tiger 800 XC: łobuzerskie enduro

Triumph wybrał markę Castrol jako wyłącznego dostawcę oleju. Obie marki są niemal rówieśnikami – założono je na przełomie XIX i XX wieku. Brytyjskie firmy od samego początku współpracowały przy opracowywaniu oleju, który nie tylko spełnił wymagania producenta motocykli, ale nawet je przewyższył. Wszystkie nowe motocykle Triumph są fabrycznie zalewane olejem Castrol Act>evo X-tra 10W-40.

Źródło: materiały prasowe Castrol

Castrol Rocket Triumph
castrol
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA